آدرس : میرداماد ، مصدق جنوبی ، پلاک 4 ، واحد 10 | تماس : 02122905616 - 02122906126
ورود
|
ثبت نام

سررسید به انگلیسی

نویسنده: پدیده نقش | دیدگاه: 0 |

بهتر است همین الان سرتان را درد نیاوریم و عنوان کنیم که هیچ معادل انگلیسی برای این عبارت وجود ندارد. شاید برایتان تعجب آور باشد اما تقویم، سالنامه، سررسید، گاه شمار و هر نام دیگری که در زبان شیرین فارسی برای سررسید در نظر گرفته شده است در انگلیسی به یک کلمه Calendar خلاصه خواهد شد.

نتایج جستجوی گوگل

اگر دنبال معادل انگلیسی عبارت سررسید بگردید به انبوهی از مطالب دست پیدا خواهید کرد که نویسندگان آنها همگی نتایج جستجوی گوگل را برای شما شرح داده اند. البته این عیب نیست و هنگامی که شما دنبال مطلبی با این عنوان باشید قطعاً شما را راهنمایی خواهد کرد. اما اگر دنبال یک جواب صریح و ساده مثل خود زبان انگلیسی هستید، پاراگراف اول همین متن پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

معادل Calendar در فارسی

همانطور که اشاره کردیم در زبان شیرین فارسی چندین معادل مختلف برای این عبارت وجود دارد. سررسید، تقویم، سالنامه، ماه نامه، گاه شمار و … از معادل های این عبارت می‌باشند.

سررسید یا برنامه ریزی؟

سررسید به انگلیسی

اگر بخواهیم عبارت سررسید را خیلی خودمانی تعریف کنیم باید بگوییم سررسید تقویمی است که در قالب یک دفتر تدوین شده است. در گذشته های نه چندان دور به آن دفتر سررسید نیز می‌گفتند چرا که شبیه دفتر است. هم اکنون اگر در جستجوی گوگل سرچ کنید: “Calendar Book” و به بخش نتایج عکس مراجعه کنید با نتایج مشابهی رو به رو خواهید شد.

البته با جستجوی عبارات دیگر نیز به نتایجی مشابه دیگری نیز خواهید رسید. مثلا اگر کلمه Diary را جستجو کنید نیز موارد کاملاً مشابهی را مشاهده خواهید کرد. شاید بتوان گفت نزدیکترین تعریف به کلمه سررسید به انگلیسی همین کلمه Diary می‌باشد. اما Diary در انگلیسی به معنای دفتر خاطرات نیز می‌باشد. لذا باید توجه داشت که دفتر خاطرات را با سررسید اشتباه نگیریم.

علاوه بر این موارد در انگلیسی به سررسید planner نیز می‌گویند. همانطور که می‌دانید plan یعنی برنامه و planner یعنی برنامه ریز که در واقع همان دفتر برنامه ریزی است. می‌توان عنوان کرد که سررسید نیز یک نوعی از دفتر برنامه ریزی است زیرا هر صفحه آن مربوط به یک روز است و قصد ما از نوشتن در آن نیز یادداشت برنامه های روزانه یا ماهانه است. حداقل در زبان انگلیسی به این شکل است و سررسید planner نیز تلقی می‌شود.

سررسید به انگلیسی1

تقویم

تقویم همان تکه کاغذی است که تا زمانی که یاد داریم روی دیوار منزل یا محل کارمان نصب می‌کردیم (البته قبل از تقویم های کامپیوتری و گوشی های هوشمند!). چرا که میخواستیم حساب و کتاب روزها و ماه ها از دستمان خارج نشود تا بتوانیم بهتر برنامه ریزی کنیم. انواع دیگر آن نیز به تقویم های رومیزی معروف هستند که با داشتن یک پایه روی میز کارمان می‌توانیم روز جاری را جلوی دیدمان داشته باشیم.

خوشبختانه تا به امروز از هر دو نوع تقویم استفاده می‌شود و حتی با وجود کامپیوترها و گوشی های هوشمند همچنان استفاده از تقویم کاغذی انتخاب بسیاری از افراد در موقعیت اجتماعی یا شغلی و هر سن و سالی است.

سالنامه

تفاوت عبارت سالنامه با سررسید و تقویم، دقیقاً در عبارت آن است!. هیچ تفاوتی از نظر معنایی بین این سه نوع از تقویم وجود ندارد و همگی به یک کالا اشاره دارد. امروزه استفاده از عبارت سالنامه عموماً در متون ادبی می‌باشد. اما هنوز برای عنوان در بعضی تعاریف و مکالمات همچنان از عبارت سالنامه استفاده می‌شود.

سررسید به انگلیسی

ماه نامه

ماه نامه در واقع گذشته آن چیزی است که ما به آن مجله می‌گوییم. اما گاهی ماه نامه با سالنامه اشتباه تلقی می‌شود. برخی بر این باور اند که چون در این (دفتر) روزها یا ماه ها قید شده است پس به آن ماهنامه می‌گویند. اما این باور اشتباهی است. چون ماهنامه دارای مطالبی است که در هر شماره از ماه چاپ می‌شود و قابل خواندن است. اما سالنامه یا سررسید دفتری دارای صفحات کاغذ سفید برای ثبت برنامه ریزی یا رویدادهای روزانه و ماهانه است.

گاه شمار

می‌توان قطعاً گفت دیگر کسی از این عبارت استفاده نمی‌کند. اما چون در کتابخانه واژگان زبان فارسی موجود است، پس احترام آن نیز واجب است و باید مانند بزرگتری از زمان های دور به آن احترام گذاشت. از لحاظ فنی مانند عبارات دیگر گاه شمار تعریف دیگری از تقویم، سررسید یا سالنامه است.

نتیجه گیری مطلب سررسید به انگلیسی

مقصود ما از این مطلب جلوگیری از سردرگمی شما بود. چرا که هیچ پاسخ صریح و مشخصی برای این سوال بسیار مهم: “سررسید به انگلیسی” وجود ندارد. لذا بر آن شدیم که به این ابهام پاسخ مختصری ارائه دهیم. شما نیز اگر معادل دیگری به ذهنتان رسیده یا شنیده اید یا می‌دانید که بهترین پاسخ ممکن برای این عبارت است خوشحال می‌شویم با ما در میان بگذارید.

به انتهای مطلب مراجعه کنید و دیدگاه خود را ثبت نمایید. دیدگاهتان با نام خودتان به عنوان ویرایشی از این مطلب در ادامه همین مطلب چاپ خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاتان را درباره این مطلب بنویسید

23:36
1401/03/01
منو کامل

همراه با پدیده نقش