انواع چرم و کاربرد آن در تولید محصولات تبلیغاتی

انواع گوناگون چرم می‌تواند به دسته بندی های مختلف تقسیم بندی شود. می‌توان چرم را در انواع برش ها، کیفیت ساخت چرم، درجه بندی آن از لحاظ کیفیت، روکش کردن چرم، انواع چرم طبیعی حیوانی، انواع چرم پرزدار، و همچنین چرم های مصنوعی مختلف تقسیم بندی کرد. در این مطلب قصد داریم به نحوه تولید چرم به دو روش طبیعی و مصنوعی بپردازیم و همچنین استفاده از آن را در صنعت تبلیغات بررسی کنیم.

تاریخچه تولید چرم

همانطور که می‌دانید چرم ابتدا به صورت طبیعی و با انجام فرآیندی روی پوست حیواناتی مثل گاو، گوسفند، بز و امثال آن تولید شد. ساخت چرم یک هنر دیرینه است که حدود 7000 هزار سال قدمت دارد. روند تولید آن به این صورت انجام میشد که پس از ذبح حیوان و جداسازی پوست از بدن، آن را و زیر آفتاب خشک می‌کردند. سپس با استفاده از چربی پوست حیوان، نمک و تکنیک اعمال حرارت نمونه های اولیه چرم را تولید می‌کردند. مصری ها و عبری ها حدود 400 سال قبل از میلاد مسیح از روش برنزه کردن پوست حیوانات برای تولید چرم استفاده می‌کردند.

مطلب سایت - چرم

در همان حال اعراب و خاورمیانه ای ها یاد گرفتند که چگونه از پوست حیوان برای محافظت از خود در برابر سرما و گرما استفاده کنند و در نتیجه بهترین انواع چرم را تولید نمودند. نقل است که مراکشی ها و اسپانیایی ها گران قیمت ترین انواع چرم را تولید نمودند. اوایل قرن 15ام دباغی کردن پوست حیوان و تولید چرم در اروپا رواج پیدا کرد. و در اواسط قرن 19ام دستگاه های اتوماتیکی که پوست حیوان را طی فرآیند هایی جداسازی، شستشو و رطوبت زدایی می‌نمودند ابداع شد. سپس استفاده از چرم در صنایع مختلف رواج پیدا کرد و در نتیجه نیاز به تولید هر چه سریعتر محصولات چرمی ضرورت پیدا کرد.

در اواخل قرن 19ام تولید چرم با استفاده از روش های مواد شیمیایی به دنیا معرفی شد. در این روش مخلوط بلوط، سماق، گیاه بسیار سمی سیبویه و نمک کروم ماده ای را تولید می‌کرد که برای درست کردن چرم از آن استفاده می‌شد.

تولید چرم طبیعی به روش های نوین

مطلب سایت - چرم

تولید چرم به روش های نوین در اوایل قرن 20ام رواج یافت. پروسه تولید چرم های تبلیغاتی به سه بخش عمده تقسیم بندی می‌شود: تدارک سازی برای عملیات دباغی کردن، انجام دباغی سازی و در نهایت تولید چرم. در مرحله اول پوست حیوان باید به دقت جداسازی و برای انتقال به مرحله دباغی سازی با مراقبت جابجا شود. زیرا پوست حیوان بعد از مرگ آرام آرام شروع به تجزیه می‌کند. در این مرحله برای جلوگیری از تجزیه پوست حیوان آن را با روش هایی از جمله رطوبت زدایی، خشک کردن با هوا، و با استفاده از نمک یا اسید قبل از ارسال به مرحله دباغی سازی نگهداری می‌کنند.

هنگام دباغی کردن پوست حیوان ابتدا شستشو می‌شود تا تمام مواد اضافه روی آن از بین برود و به شکل نرم اولیه خود باز گردد. سپس با مخلوط آهک و آب موهای روی پوست و گوشت های اضافه را شل می‌کنند و با استفاده از دستگاهی پوست را کاملا پاکسازی می‌نمایند.

نام دباغی از یک فرآیند اسیدی یا tanning یا اسید تنیک برداشت گردیده است. در گذشته از روش دباغی با سبزیجات اسیدی و از عصاره گیاهان برای دباغی کردن و تولید چرم استفاده میشد. فرآیند دباغی سبزیجات ممکن بود ماه ها طول بکشد. اما اکنون با روش های نوین پس از انجام عملیات دباغی پوستی محکم و مقاوم در برابر آب تولید می‌شد که نام را چرم نهادند.

چرم مصنوعی

مطلب سایت - چرم

با پیشرفت تکنولوژی و همچنین پیشرفت بشر کم کم استفاده از چرم های طبیعی به علت ایجاد مشکلات محیط زیست روش هایی برای تولید چرم به صورت مصنوعی پدیدار شد. حامیان محیط زیست و فعالان حقوق حیوانات جهت جلوگیری از شکار حیوانات صرفا برای تولید چرم قوانینی را وضع کردند. اما حامیان محصولات چرمی به علت مزایا و سود حاصله از محصولات چرمی نیازمند ابداع راه هایی برای تولید این محصول ارزشمند بودند. در نتیجه چرم مصنوعی ابداع و برای نجات صنعت چرم مورد استفاده قرار گرفت.

تولید چرم مصنوعی

در تولید چرم مصنوعی از هیچ روش حیوانی استفاده نمی‌شود و تمام پروسه تولید چرم توسط مواد شیمیایی انجام می‌شود. تاریخچه پیدایش چرم مصنوعی نیز به قرن 19ام باز می‌گردد. زمانی که شیمیدان آلمانی به نام کریستین فریدریک در سال 1845 با استفاده از نیتروسلولز توانست کولودیون تولید کند. بعدها در سال 1846 دانشمند فرانسوی به نام لوئیس نیکولاس کولودیون را برای پارچه های پانسمان زخم استفاده کرد که بعدها برای نگهداری پارچه از آن استفاده شد. سپس در سال 1910 فابریکوتید توسط شرکت دوپانت فابریکوتیک ابداع و در سال 1915 به ثبت رسید که یک پارچه پنبه ای تزریق شده با پروکسیلین بود که در برابر نفوذ آب مقاومت می‌کرد.

مطلب سایت - چرم2

بعدها از این نوع پارچه به طور گسترده برای اثاثیه و لوازم داخلی، صحافی و جلد کتاب و سررسید، روکش اتومبیل و غیره استفاده شد. برای اولین بار در سال با تغییراتی برای تولید کیف های دستی زنانه، قبل از استفاده گسترده در صنایع دیگر استفاده شد. از دهه 1960 پارچه هایی که با پلی اورتان یا با پلی وینیل کلراید تزریقی تولید شدند به عنوان محصولی که امروز آن را به عنوان چرم مصنوعی می‌شناسیم به دنیا معرفی شد. این نوع چرم ها از لحاظ شکل ظاهری و کیفیت هیچ تفاوتی با چرم طبیعی ندارند و همچنین هیچ ضرری برای جان انسان ندارند.

 استفاده از  انواع چرم برای تولید محصولات تبلیغاتی

با گذشت زمان تولید بی دردسر و راحت چرم مصنوعی راهی برای استفاده از آن جهت تبلیغات ایجاد نمود. روشی که به آن داغی یا به انگلیسی Embossing می‌گویند که از روش های قدیمی چاپ روی چرم می‌باشد. تقریبا از قرن معاصر تولید کنندگان چرم توانستند با درست کردن وسیله ای فلزی و حرارت آن روی چرم حکاکی انجام بدهند. در ابتدا این نوع حکاکی ها کیفیت چشمگیری نداشت و تصویر درج گردیده روی چرم به صورت نامشخص و بعضاً با سوختگی همراه میشد.

بعدها تولید کننده به این نتیجه رسید که نوع فلز و نوع چرمی که تحت فرآیند داغی قرار می‌گیرد در حکاکی تصویر تاثیر دارد. در نتیجه با همین کشف مهم استفاده از چرم برای محصولات تبلیغاتی عمومیت پیدا کرد. محصولاتی در صنعت پوشاک مثل کیف و کفش و کمربند که معمولا روی آنها نماد تولید کنندگان درج میشد. البته کم کم این روش منسوخ شد و جای خود را به روش های دیگر داد.

مطلب سایت - ست کیف و کمربند مردانه

امروزه وسعت استفاده از محصولات چرمی در جوامع تولید کنندگان را راغب نموده تا محصولات چرمی را با مشخصات شرکت های دیگر تولید کنند. به این صورت که به طور غیر مستقیم و به طور واسطه برای شرکت تبلیغ دهنده محصول را سفارشی سازی می‌نمایند و نماد آن را روی چرم به روش های مختلف درج می‌کنند تا جنبه تبلیغاتی پیدا کند. به همین جهت بسیاری از شرکت ها از این محصولات جهت هدایای تبلیغاتی سازمانی بهره می‌برند.

استفاده از انواع چرم در صنعت چاپ

البته که چرم را نمی‌توان به صورت مستقیم در صنعت چاپ مورد استفاده قرار داد اما می‌توان از آن برای تولید انواع سررسید بهره برد. به این شکل که پس از تولید جلد سررسید از مقوا آن را با چرم مصنوعی میپوشانند و پس از صحافی سررسید جلد چرم اندود را به سررسید میدوزند و در نتیجه سررسیدی با جلد چرم تولید می‌گردد که کاملا مناسب هدیه است.

جدا از اینکه این سررسید می‌تواند جنبه هدیه شخصی داشته باشد می‌تواند به عنوان هدیه اداری نیز مورد استفاده قرار گیرد. به این صورت که می‌توان با درج داغی یا درج پلاک فلزی روی جلد، آن را مناسب هدیه اداری نمود. روش های مختلفی برای اینکار وجود دارد که آن را در مطلب طراحی و چاپ روی جلد سررسید چرمی به تفصیل توضیح دادیم که پیشنهاد می‎‌کنیم آنرا مطالعه نمایید.

سخن پایانی

در این مطلب مفید با هم خواندیم و دانستیم که انواع چرم ها به چه شکل تولید می‌شوند و چه استفاده ای در صنعت تبلیغات دارند. همچنین به طور مختصر توضیح دادیم که چگونه از چرم برای تولید سررسید و دفترهای اداری تبلیغاتی استفاده می‌شود. امیدواریم با خواندن این مطلب به پاسخ پرسش های خود دست یافته باشید. لطفا دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب در پایین همین صفحه برای ما بنویسید.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فاکتور آشنا کنیم و اساساً به تعریف فاکتور بپردازیم. همچنین توضیح خواهیم داد که فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور دارد. همچنین نحوه طراحی و چاپ فاکتور رسمی را با نرم افزار ورد آموزش خواهیم داد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک سند تجاری تاریخ دار است که شامل گزارشی از آیتم های خرید شرکت یا شخصی از فروشنده است. اگر این تراکنش مالی با یکی از روش های رایج پرداخت گردیده باشد، محتوای فاکتور معمولا شامل قوانین و جزئیات مربوط به سفارش و درگاه های پرداخت است. فاکتور فروش حکم یک گزارش قانونی از یک سند خرید و فروش را دارد. زیرا فاکتورها شامل نام و مشخصات فروشنده و خریدار هستند.

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی نیز مانند فاکتور است با این تفاوت که تنها برای تراکنش های مالی بین دو شرکت (اداری یا تجاری) استفاده می‌شود. تهیه فاکتور رسمی یک امر مهم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. زیرا شرکت ها می‌توانند از طریق فاکتور رسمی تراکنش های مالی خود را ردیابی کنند و از آنها برای پیگیری های مالی خود بایگانی تهیه کنند.

فاکتور های رسمی معمولاً شامل اطلاعات اداری هر دو طرف معامله است. این اطلاعات اداری را اداره مالیات (دارایی) معین نموده و تعیین کرده است که برای هر فاکتوری شماره معینی چاپ شود. اطلاعات رسمی که باید در فاکتور چاپ شود مواردی همچون نام شرکت، نام ثبتی شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت و شماره اقتصادی، آدرس دقیق پستی، کد پستی و شماره تماس می‌باشد.

شماره سریال فاکتور

هر فاکتوری شامل یک شماره است. این شماره یک کد منحصر به فرد است که برای شناسایی هر عدد فاکتور از آن بهره می‌برند. یکی از آیتم های مهم در چاپ فاکتور، مد نظر داشتن شماره فاکتور هنگام چاپ آن است. این شماره باید برای هر برگه از فاکتور کاملاً دقیق چاپ شود زیرا اگر یک شماره اشتباه شود تا انتهای فرم چاپی خطا رخ خواهد داد و هزینه و زمان از دست خواهد رفت. این شماره به شناسایی دقیق فاکتورها و بایگانی منظم آن برای گزارش گیری خریدها و فروش های هر دو طرف معامله تجاری سودمند خواهد بود.

در اکثر کشورهای جهان شماره فاکتور شامل عدد یا حروف است و با فرمت استانداردی چاپ می‌شود. مانند: MCB-12345، Mcb-12345 یا MCB12345

در ایران استاندارد استفاده از شماره فاکتور که به آن اصطلاحاً شماره سریال فاکتور هم می‌گویند تنها شامل اعداد است و از حروف استفاده نمی‌شود. این اعداد میتوانند در رنج 0000 یا بیشتر تعریف شوند و به ترتیب از شماره 0001 شروع می‌شود. شماره سریال فاکتور به صورت برجسته و با دستگاه چاپ ملخی در چاپخانه ها به رنگ قرمز چاپ می‌گردد. این استاندارد تقریبا برای چاپ تمام فاکتورها استفاده می‌شود. معمولاً تکنیک چاپ آن به گونه ای است تا بتوان شماره سریال را از انواع چاپی آن به صورت دیجیتال و دستگاه های شماره زنی تشخیص داد.

وابستگی شماره سریال به نوع کسب و کار

بر اساس تاریخ

بعضی از کسب و کارها با توجه به نوع و اندازه کسب و کار این شماره سریال را با توجه به بعضی آیتم ها انتخاب می‌کنند. به طور مثال بعضی از کسب و کارها از روش زمانبندی برای تعیین شماره فاکتور استفاده می‌کنند. مثلا اگر سفارش در تاریخ 5-10-1401 ثبت گردیده باشد، شماره فاکتور را 14011005 انتخاب می‌کنند. با این روش شماره سریال و تاریخ ثبت سفارش با هم ادغام می‌شود و می‌توان فاکتور را با سازماندهی بهتری شناسایی کرد.

بر اساس شماره مشتری

برخی دیگر از کسب و کارها شماره سریال فاکتور را بر اساس شماره مشتری یا ادغام شماره مشتری انتخاب می‌کنند. به طور مثال اگر شماره مشتری 15 است و شماره سفارش وی 26 باشد، شماره سفارش 1526 انتخاب می‌شود. این روش شماره گذاری برای شناسایی فاکتور هر مشتری به صورت سازماندهی کارآمد می‌باشد.

بر اساس شماره پروژه

نوع دیگری از انتخاب شماره سریال برای فاکتورها وجود دارد که در آن از شماره پروژه استفاده می‌شود. به طور مثال اگر یک پروژه پیمانکاری یا خدماتی را در نظر بگیریم. هر دو طرف معامله ابتدا یک پیش فاکتور تنظیم نموده و سپس کارپرداز شروع به انجام سفارش کارفرما می‌نماید. حال اگر در روند اجرای این پروژه نیاز به تغییرات و کسر یا اضافه نمودن مبلغ آن باشد، باید فاکتور را ویرایش نمود که این امر برای کسب و کارهایی که چندین پروژه مختلف را همزمان انجام می‌دهند کاری دشوار است و امکان اشتباه شدن فاکتور پروژه ها یکدیگر بدیهی است.

برای سازماندهی کردن این موارد همراه با شروع پروژه یک کد منحصر به فرد انتخاب می‌شود که از همان کد برای فاکتورهای مرتبط با آن پروژه نیز استفاده می‌شود. می‌توان شماره های فاکتورها را به صورت ترتیبی به شماره پروژه تخصیص داد. اگر شماره پروژه 6345 باشد می‌توان اولین فاکتور را با شماره 001-6345 شروع کرد.

اما در اکثر کسب و کارهای متوسط شماره سریال فاکتورها به صورت ترتیبی انتخاب می‌شوند.

فاکتور سربرگ

نوع دیگری از فاکتورها وجود دارد که روی سربرگ شرکتی چاپ می‌شود. مزیت این نوع فاکتورها این است که نیازی به چاپ و درج لوگو و ارائه مشخصات ندارد زیرا تمام این موارد روی سربرگ چاپ گردیده است. در این باره مطلبی تحت عنوان آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی تدوین کردیم که می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

فاکتورها چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین استفاده این برگه قانونی نگهداری اطلاعات سفارشات است. اگرچه می‌توان فاکتورها را برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد:

 • محاسبه میزان درآمد. چرا که کسب و کارها می‌توانند از این طریق میزان درآمد خود را محاسبه کنند و بررسی کنند که به چه میزان درآمد در آینده نیازمندند.
 •  حسابداری. با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کالاهایی با چه قیمت هایی به چه اشخاصی و با چه قیمتی تحویل گردیده است. در نتیجه می‌توان سررسید تمام خرید و فروش ها را بررسی و حسابرسی نمود.
 • مدرک مالی. فاکتور یک سند مالی معتبر از تراکنش های خرید و فروش است و کسب و کارها را از ادعاهای غلط و کلاهبرداری های احتمالی محافظت می‌کند.
 • مالیات. فاکتورهای رسمی میزان و درصد مالیات را برای هر تراکنش به صورت مجزا ضبط می‌کنند. در نتیجه می‌توان میزان مالیات سالانه را به راحتی محاسبه نمود و همچنین برای ارائه به اداره مالیات از آن استفاده کرد.
 • آنالیز فروش. با استفاده از فاکتور صاحب کسب و کار می‌تواند آماری دقیق از زمانی که کالاها یا خدمات فروش خوب یا بد داشته اند را شناسایی کند. یا حتی می‌تواند رفتار کاربران نسبت به یک یا چند عدد کالا را بررسی کند و جهت بهبود آن اقدام نماید.

انواع مختلف فاکتورها از گذشته تا کنون

فاکتور سنگی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما اولین فاکتورها در حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النحرین ابداع شدند. در حقیقت حاکمان آن تمدن روشی را یافتند که با استفاده از آن بتوانند میزان بودجه خزانه و واردات و صادرات آن را ثبت کنند. حکام و تجار آن زمان میزان خرید و فروش معاملات خود را روی لوح های سنگی یا گلی حک می‌کردند.

فاکتورهای دست نوشت

با پیشرفت بشر و نیاز مبرم به نگهداری اطلاعات مالی انسان ها از روش های مختلفی برای ثبت تراکنش های مالی خودشان استفاده نمودند. نوشتن روی پوست حیوان، برگ درختان و گیاهان و کاغذ روش های نوین تر استفاده از فاکتور محسوب می‌شد. این فاکتورها تقریبا شامل تمام اطلاعاتی است که امروزه روی فاکتورها چاپ می‌شود.

نسخه الکترونیکی

پیدایش کامپیوترها تحول شگفتی در نحوه طراحی فاکتورها و ارائه آن ایجاد نمود. نسخه الکترونیک آن نیاز به هزینه اضافه و نیروی کار را کاهش داد و آسانتر، ارزان تر و سریعتر بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.

فاکتور آنلاین

حضور اینترنت باعث شد فاکتورهای فروش به صورت امن تر و سریعتر به دست مشتریان برسد و هزینه های اضافی مثل حمل نقل اشخاص برای دریافت یا ارسال آن از چرخه خرید و فروش حذف شود. در فاکتورهای آنلاین دیگر از کاغذ استفاده نمی‌شود و در عوض از راه ایمیل یا روش های دیگر به دست خریداران می‌رسند.

همچنین کمتر قطع شدن درختان و حفاظت بهتر از محیط زیست را می‌توان به فواید فاکتورهای الکترونیکی و آنلاین افزود.

طراحی برگه فاکتور

تقریبا تمامی فاکتورها از یک قالب واحد استفاده می‌کنند و در حقیقت استاندارد کلی برای طراحی برگه فاکتور وجود دارد. در گذشته طرح اولیه آن را روی کاغذ می‌کشیدند و تقریبا تمام چاپخانه ها برای همه مشتریان خود از یک فرمت کلی استفاده می‌کردند. به همین نحو، شکل اولیه فاکتور ایجاد شد. اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی می‌توان به راحتی فاکتورها را به شکلی دلخواه طراحی و چاپ کرد. اما از نمی‌توان از استاندارد آن خارج شد.

مواردی که قبل از طراحی باید آنها را رعایت نمود عبارتند از:

 • نوشتن کلمه فاکتور (فروش) به صورت ساده و شکیل در عنوان برگه.
 • اطلاعات تماس کسب و کار شامل نام، آدرس، شماره تلفن و شماره فکس.
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و… .
 • یک شماره منحصر به فرد و ترتیبی (شروع با عدد مشخص)، با فونت و رنگ متفاوت به نام شماره سریال.
 • نام و مشخصات کالا یا خدمات.
 • قیمت هر کالا به صورت جداگانه و مجموع آن بر اساس تعداد.
 • تاریخ ثبت اولیه یا ثبت نهایی فاکتور. (در صورت ثبت پیش فاکتور، ثبت تاریخ و پرداخت نهایی مبلغ آن).
 • جمع کل مبلغ فاکتور.
 • شرایط پرداخت مبلغ فاکتور شامل مهلت پرداخت مشتری و مهلت تحویل فروشنده و جریمه دیرکرد.
 • روش ارسال محموله به مشتری.
 • میزان تخفیف، و کسر مبلغ آن از مبلغ نهایی فاکتور.

حال که از مشخصات یک فاکتور کامل آگاه شدیم باید با استفاده از یک قالب پیش فرض فاکتور خود را طراحی کنیم. در ادامه روش طراحی فاکتور را با نرم افزار ورد به صورت ساده توضیح دادیم.

آموزش طراحی فاکتور با نرم افزار word

روش اول (طراحی با استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید. اگر از نسخه اصلی آن استفاده می‌کنید به محض باز شدن لیستی از قالب های پیش فرض ورد را می‌بینید. با در کادر سرچ بالا تایپ کنید invoice؛ لیستی از قالب های پیش فرض برای طراحی ظاهر خواهد شد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب و ویرایش کنید. در صورت عدم دسترسی به این بخش می‌توانید قالب را از منابع دیگر دانلود کرده و به ورد وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. استفاده از قالب پیش فرض باعث صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد و نیازی به آزمون خطا برای پیدا کردن طرح مناسب نخواهید داشت.

پس از انتخاب قالب طراحی روی آن کلیک کنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که اطلاعات مربوط به قالب را همراه با توضیحات نمایش می‌دهد. در صورت انتخاب آن روی دکمه Create کلیک کنید تا سند ورد ایجاد شود.

سپس قالب به حالت ویرایش ورد انتقال پیدا می‌کند. اینجا می‌توانید عبارات را تغییر دهید، موارد بلااستفاده را حذف کنید، زبان قالب را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید، رنگ ها را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید فونت و نحوه قرارگیری آیتم های موجود در فاکتور را جابجا کرده یا تغییر دهید.

سند خود را ذخیره کنید. از این پس می‌توانید از همین قالب به عنوان قالب پیش فرض تمام فاکتورهای خود استفاده کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید.

روش دوم (طراحی بدون استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید و یک سند خالی یا blank document ایجاد کنید. وارد محیط ویرایش ورد خواهید شد. بهتر است ابتدا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید تا بتوانید دقیق تر طراحی کنید.

عبارت فاکتورفروش را در بخش هدر و با اندازه ای بزرگتر و مشخص تر تایپ کنید. مکانی را برای درج تاریخ و شماره فاکتور در نظر بگیرید. لوگوی خود را به صورت مجزا در یک طرف فرم (راست یا چپ) الصاق کنید.

در بدنه فرم ابتدا اطلاعات فروشنده را به صورت کامل درج کنید. برای فاکتورهای رسمی از درج شماره ثبت و شماره اقتصادی مطمعن شوید.

سپس اطلاعات خریدار را به صورت کامل همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم درج کنید.

در سطر بعد کالاهایی که مشتری خریداری نموده را همراه با قیمت واحد و تعداد آنها و جمع کل درج کنید. می‌توانید از جدول نرم افزار ورد برای سازماندهی کردن این موارد استفاده کنید.

حتما مبلغ تخفیف و میزان کسر آن را به درستی محاسبه کرده و در ادامه فاکتور در بخشی مجزا با عنوان “مبلغ قابل پرداخت” تایپ کنید.

روش یا روش های ارسال را همراه با آدرس آنها به طور دقیق بنویسید.

یکبار تمام موارد را جهت بروز خطای احتمالی بررسی کنید و در نهایت سند فاکتور را چاپ کنید. می‌توانید با ذخیره کردن آن به عنوان قالب پیش فرض برای چاپ فاکتورهای بعدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

این مطلب مفید قصد داشت تا شما را با انواع فاکتور و نکات مهمی که باید برای طراحی و چاپ آن رعایت کنید آشنا کند. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید فاکتورهای حرفه ای و زیبا برای کسب و کار خود طراحی نمایید. به انتهای این صفحه مراجعه کنید و نظر خود راجع به این مطلب را برای ما بنویسید.