روش چاپ Flatbed چیست؟

در مطلب طراحی و چاپ روی جلد سررسید چرمی به طور مختصر به چاپ فلت بد اشاره کردیم. یکی از روش های چاپ دیجیتال چاپ فلت بد می‌باشد. این شیوه یکی از روش های مدرن و امروزی در صنعت چاپ است. دستگاه مورد استفاده برای این نوع چاپ، چاپگر مخصوص Flatbed یا صفحه تخت نام دارد که مشخصات ویژه ای دارد که چاپ روی اجسام مختلف را میسر می‌سازد.

چاپ فلت بد1

کنجاوی ها و البته سوالات بسیار زیادی در رابطه با روش های چاپ نوین و نوپا وجود دارد. به طور مثال روش چاپ فلت بد که یکی از آنهاست. اما برای درک بهتر روش های چاپ دیجیتال مثل flatbed یا flatbed UV و اینکه چاپگر فلت بد یووی چیست و چه مزایا و معایبی دارد در ادامه مطلب به آن می‌پردازیم.

اما باید این نکته را مد نظر داشت که توانایی ماشین های چاپ با نوع متریالی که چاپ انجام می‌دهند نسبت مستقیمی دارد. برای مثال چاپگرهای جوهری خانگی تنها برای چاپ روی کاغذ طراحی گردیده اند. البته برخی از آنها توانایی چاپ روی CD و DVD دارند به همین موارد خلاصه می‌شود. نوع دیگری از چاپگرها هستند که می‌توانند روی پارچه در ابعاد بزرگ چاپ انجام دهند که برای چاپ بنرهای پارچه ای از آنها استفاده می‌شود. چاپ دیجیتال با روش Flatbed این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان تقریبا روی هر سطحی اقدام به چاپ نمود. البته متریالی که روی آن چاپ انجام می‌شود نیز باید دارای شرایط لازم برای قرارگیری در دستگاه چاپ را داشته باشد.

مزایا و معایب چاپ فلت بد (Flatbed)

دستگاه چاپ فلت بد این امکان را دارد که روی اجسامی از جنس پارچه، پلاستیک، فلز، کاغذ، فیلم دوربین عکاسی، شیشه، PVC، اکریلیک، سرامیک، کاشی، چوب، چرم و… چاپ انجام داد.

هزینه کمتر با چاپ Flatbed

چاپ فلت بد بیشتر مناسب چاپ روی پارچه است. پارچه هایی با جنس حوله یا پارچه ای که برای دوخت کفش و انواع دیگر پارچه که نیاز به چاپ طرح دارند. چرا که چاپ flatbed امکان استفاده از ترکیب رنگ فوق العاده ای را فراهم می‌کند و همچنین صفحه تخت آن به اپراتور چاپ کمک می‌کند تا طرح مورد نظر را به راحتی روی سطح مورد نظر پیاده کند. راحتی کار با دستگاه، سرعت بالا و همچنین کیفیت محصول نهایی از دلایل کم هزینه تر بودن آن نسبت به دیگر روش چاپی است. هزینه چاپ با این روش هنگامی که تیراژ کار بالا می‌باشد کمتر است.

تطبیق پذیری

روش چاپ فلت بد، بهترین روش تطبیق پذیر می‌باشد. از این نظر تطبیق پذیر که می‌توان با استفاده از آن تقریبا روی هر سطح صافی چاپ انجام داد. تنها با چاپگر Flatbed است که میتوان از ترکیب رنگ های CMYK استفاده کرد و هر نوع طرحی را با بهترین کیفیت چاپی روی سطح مورد نظر چاپ کرد. این چاپگر می‌تواند روی سطوح ناهموار با اندازه های مختلف طرحمان را چاپ کند.

ماندگاری و دوام بالا

ترکیب بندی و دوام جوهر چاپگر و خشک کردن آنی رنگ حین عملیات چاپی با استفاده از نور UV باعث می‌شود طرح مورد نظر علی رقم زیبا بودن به صورت ماندگار روی سطح چاپی نقش ببندد. دوام این نوع چاپ از روش های مشابه بیشتر و موثرتر و کیفیت چاپ از دست نخواهد رفت. متریال چاپی نیز هنگام کار کردن ماشین flatbed دچار شکنندگی نمی‌شود. به همین جهت است که می‌توان روی سرامیک، شیشه و امثال آن چاپ انجام داد.

چاپ فلت بد3

مرکب های مختلف و رنگ های بیشتر

روش چاپ فلت بد برای استفاده از هر نوع جوهر در هر رنگ و نوعی مناسب است. نیاز بسیار اساسی که دیگر روش های چاپ فاقد آن می‌باشند. چاپگر Flatbed می‌تواند بیش از 12 ترکیب رنگ مختلف را روی سطح مورد نظر چاپ کند.

نتیجه بهتر در روش چاپ Flatbed

روش چاپ flatbed با قدرت و انعطاف پذیری خود می‌تواند نتیجه ای به مراتب بهتر و با کیفیت تر از روش های دیگر چاپ ارائه دهد و خروجی مناسب و مطلوبتری داشته باشد. این روش مشابه روش چاپ سیلک است با این تفاوت که سرعت چاپ بیشتری دارد چون چاپ سیلک اغلب به صورت دستی انجام می‌گیرد. متریالی که می‌توان روی آن چاپ انجام داد طیف وسیعی دارد و همچنین پروسه خشک شدن جوهر به مراتب سریعتر از چاپ سیلک انجام می‌شود.

چاپ طرح در اندازه و ابعاد مختلف

یکی از مهم ترین اختراعات چاپ به روش فلت بد، شباهت چاپ آن به روش چاپ افست می‌باشد. با این تفاوت که چاپ flatbed می‌تواند روی اکثر متریال با ابعاد متفاوت چاپ انجام دهد در حالی قطر رولر چاپگر افست معمولا بین 1080-641 میلی متر است و نمی‌تواند متریال با سایز های مختلف و ابعاد پیچیده تر را پشتیبانی کند.

هدر رفت کمتر

در این روش چاپ هدر رفت رنگ بسیار کمتر می‌باشد در حالی که در چاپ افست هدر رفت رنگ به علت استفاده از غلطک های بزرگ رنگی بسیار بیشتر است.

راحتی استفاده

فقط کافی است سطح مورد نظر را روی صفحه تخت چاپگر فلت بد قرار داد و طرح مورد نیاز برای چاپ را در دستگاه تنظیم کرد. سپس می‌توان به راحتی دستگاه را روشن کرد و تنها کار مورد نیاز به نظارت به عملیات چاپ است. در مقابل چاپگرهای دیگر دارای ابعاد و پیچیدگی های منحصر به خود هستند و در هر مرحله از چاپ ممکن است خطایی رخ دهد که باید دستگاه را متوقف و به عیب یابی پرداخت تا بتوان مجدد چاپ را آغاز کرد. همچنین پاکسازی دستگاه های چاپ قدیمی از رنگ و آماده کردن آن برای چاپ بعدی خود نیازمند صرف زمان می‌باشد. اما چاپگر flatbed نیاز به پاکسازی متداوم ندارد و به سرعت می‌توان عملیات چاپ بعدی را آغاز نمود.

چاپ فلت بد2

معایب چاپ فلت بد (Flatbed)

بهره وری پایینتر

بهره وری پایین تر از معایب روش چاپ فلت بد می‌باشد. نرخ تولید چاپ صفحه تخت کمتر است. اما در روش های چاپی مثل چاپ افست سرعت چاپ 3 برابر بیشتر از چاپ Flatbed می‌باشد.

دشواری در مدیریت کردن متریال چاپی

از آنجایی که چاپ روش های چاپی غیر از فلت بد عموماً روی کاغذ و مشابه آن چاپ می‌گردد، در نتیجه احتیاجی به مدیریت خود کاغذ هنگام چاپ نمی‌باشد. در حالی که در روش چاپ فلت بد و علی الخصوص هنگام چاپ روی اجسام ناهموار با اندازه های متفاوت نیاز به نظارت مداوم بر روی سطح چاپی برای چاپ دقیق تر می‌باشد.

عدم یکپارچگی تصویر در چاپ Flatbed

درست است تصویر چاپی با کیفیت به مراتب بالاتری چاپ می‌شود اما ممکن است در بعضی مواقع طرح مورد نظر تمام سطح چاپ را پوشش ندهد و این امر به سطح متریال چاپی بر می‌گردد. در حالی که در روش های چاپ کاغذی تمام طرح به طور کامل و بدون تغییر در یکپارچگی طرح اولیه، چاپ می‌گردد.

ضعیفتر در 3 نوع تکنولوژی چاپ

چاپگر فلت بد نمی‌تواند:

 • خطوط راه راه چاپ کند
 • چاپ برعکس انجام دهد
 • با سرعت بیشتری تعویض رنگ انجام دهد

در حالی که چاپگرهای غلطکی این امکانات را دارند.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم به طور کلی چاپ به روش فلت بد (Flatbed) را توضیح داده و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دهیم. شما نیز اگر تجربه ای در چاپ متریال مختلف با این روش را دارید می‌توانید این تجربه را با ما در میان بگذارید. به انتهای این مطلب رفته و دیدگاه خود را بنویسید.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فاکتور آشنا کنیم و اساساً به تعریف فاکتور بپردازیم. همچنین توضیح خواهیم داد که فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور دارد. همچنین نحوه طراحی و چاپ فاکتور رسمی را با نرم افزار ورد آموزش خواهیم داد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک سند تجاری تاریخ دار است که شامل گزارشی از آیتم های خرید شرکت یا شخصی از فروشنده است. اگر این تراکنش مالی با یکی از روش های رایج پرداخت گردیده باشد، محتوای فاکتور معمولا شامل قوانین و جزئیات مربوط به سفارش و درگاه های پرداخت است. فاکتور فروش حکم یک گزارش قانونی از یک سند خرید و فروش را دارد. زیرا فاکتورها شامل نام و مشخصات فروشنده و خریدار هستند.

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی نیز مانند فاکتور است با این تفاوت که تنها برای تراکنش های مالی بین دو شرکت (اداری یا تجاری) استفاده می‌شود. تهیه فاکتور رسمی یک امر مهم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. زیرا شرکت ها می‌توانند از طریق فاکتور رسمی تراکنش های مالی خود را ردیابی کنند و از آنها برای پیگیری های مالی خود بایگانی تهیه کنند.

فاکتور های رسمی معمولاً شامل اطلاعات اداری هر دو طرف معامله است. این اطلاعات اداری را اداره مالیات (دارایی) معین نموده و تعیین کرده است که برای هر فاکتوری شماره معینی چاپ شود. اطلاعات رسمی که باید در فاکتور چاپ شود مواردی همچون نام شرکت، نام ثبتی شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت و شماره اقتصادی، آدرس دقیق پستی، کد پستی و شماره تماس می‌باشد.

شماره سریال فاکتور

هر فاکتوری شامل یک شماره است. این شماره یک کد منحصر به فرد است که برای شناسایی هر عدد فاکتور از آن بهره می‌برند. یکی از آیتم های مهم در چاپ فاکتور، مد نظر داشتن شماره فاکتور هنگام چاپ آن است. این شماره باید برای هر برگه از فاکتور کاملاً دقیق چاپ شود زیرا اگر یک شماره اشتباه شود تا انتهای فرم چاپی خطا رخ خواهد داد و هزینه و زمان از دست خواهد رفت. این شماره به شناسایی دقیق فاکتورها و بایگانی منظم آن برای گزارش گیری خریدها و فروش های هر دو طرف معامله تجاری سودمند خواهد بود.

در اکثر کشورهای جهان شماره فاکتور شامل عدد یا حروف است و با فرمت استانداردی چاپ می‌شود. مانند: MCB-12345، Mcb-12345 یا MCB12345

در ایران استاندارد استفاده از شماره فاکتور که به آن اصطلاحاً شماره سریال فاکتور هم می‌گویند تنها شامل اعداد است و از حروف استفاده نمی‌شود. این اعداد میتوانند در رنج 0000 یا بیشتر تعریف شوند و به ترتیب از شماره 0001 شروع می‌شود. شماره سریال فاکتور به صورت برجسته و با دستگاه چاپ ملخی در چاپخانه ها به رنگ قرمز چاپ می‌گردد. این استاندارد تقریبا برای چاپ تمام فاکتورها استفاده می‌شود. معمولاً تکنیک چاپ آن به گونه ای است تا بتوان شماره سریال را از انواع چاپی آن به صورت دیجیتال و دستگاه های شماره زنی تشخیص داد.

وابستگی شماره سریال به نوع کسب و کار

بر اساس تاریخ

بعضی از کسب و کارها با توجه به نوع و اندازه کسب و کار این شماره سریال را با توجه به بعضی آیتم ها انتخاب می‌کنند. به طور مثال بعضی از کسب و کارها از روش زمانبندی برای تعیین شماره فاکتور استفاده می‌کنند. مثلا اگر سفارش در تاریخ 5-10-1401 ثبت گردیده باشد، شماره فاکتور را 14011005 انتخاب می‌کنند. با این روش شماره سریال و تاریخ ثبت سفارش با هم ادغام می‌شود و می‌توان فاکتور را با سازماندهی بهتری شناسایی کرد.

بر اساس شماره مشتری

برخی دیگر از کسب و کارها شماره سریال فاکتور را بر اساس شماره مشتری یا ادغام شماره مشتری انتخاب می‌کنند. به طور مثال اگر شماره مشتری 15 است و شماره سفارش وی 26 باشد، شماره سفارش 1526 انتخاب می‌شود. این روش شماره گذاری برای شناسایی فاکتور هر مشتری به صورت سازماندهی کارآمد می‌باشد.

بر اساس شماره پروژه

نوع دیگری از انتخاب شماره سریال برای فاکتورها وجود دارد که در آن از شماره پروژه استفاده می‌شود. به طور مثال اگر یک پروژه پیمانکاری یا خدماتی را در نظر بگیریم. هر دو طرف معامله ابتدا یک پیش فاکتور تنظیم نموده و سپس کارپرداز شروع به انجام سفارش کارفرما می‌نماید. حال اگر در روند اجرای این پروژه نیاز به تغییرات و کسر یا اضافه نمودن مبلغ آن باشد، باید فاکتور را ویرایش نمود که این امر برای کسب و کارهایی که چندین پروژه مختلف را همزمان انجام می‌دهند کاری دشوار است و امکان اشتباه شدن فاکتور پروژه ها یکدیگر بدیهی است.

برای سازماندهی کردن این موارد همراه با شروع پروژه یک کد منحصر به فرد انتخاب می‌شود که از همان کد برای فاکتورهای مرتبط با آن پروژه نیز استفاده می‌شود. می‌توان شماره های فاکتورها را به صورت ترتیبی به شماره پروژه تخصیص داد. اگر شماره پروژه 6345 باشد می‌توان اولین فاکتور را با شماره 001-6345 شروع کرد.

اما در اکثر کسب و کارهای متوسط شماره سریال فاکتورها به صورت ترتیبی انتخاب می‌شوند.

فاکتور سربرگ

نوع دیگری از فاکتورها وجود دارد که روی سربرگ شرکتی چاپ می‌شود. مزیت این نوع فاکتورها این است که نیازی به چاپ و درج لوگو و ارائه مشخصات ندارد زیرا تمام این موارد روی سربرگ چاپ گردیده است. در این باره مطلبی تحت عنوان آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی تدوین کردیم که می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

فاکتورها چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین استفاده این برگه قانونی نگهداری اطلاعات سفارشات است. اگرچه می‌توان فاکتورها را برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد:

 • محاسبه میزان درآمد. چرا که کسب و کارها می‌توانند از این طریق میزان درآمد خود را محاسبه کنند و بررسی کنند که به چه میزان درآمد در آینده نیازمندند.
 •  حسابداری. با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کالاهایی با چه قیمت هایی به چه اشخاصی و با چه قیمتی تحویل گردیده است. در نتیجه می‌توان سررسید تمام خرید و فروش ها را بررسی و حسابرسی نمود.
 • مدرک مالی. فاکتور یک سند مالی معتبر از تراکنش های خرید و فروش است و کسب و کارها را از ادعاهای غلط و کلاهبرداری های احتمالی محافظت می‌کند.
 • مالیات. فاکتورهای رسمی میزان و درصد مالیات را برای هر تراکنش به صورت مجزا ضبط می‌کنند. در نتیجه می‌توان میزان مالیات سالانه را به راحتی محاسبه نمود و همچنین برای ارائه به اداره مالیات از آن استفاده کرد.
 • آنالیز فروش. با استفاده از فاکتور صاحب کسب و کار می‌تواند آماری دقیق از زمانی که کالاها یا خدمات فروش خوب یا بد داشته اند را شناسایی کند. یا حتی می‌تواند رفتار کاربران نسبت به یک یا چند عدد کالا را بررسی کند و جهت بهبود آن اقدام نماید.

انواع مختلف فاکتورها از گذشته تا کنون

فاکتور سنگی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما اولین فاکتورها در حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النحرین ابداع شدند. در حقیقت حاکمان آن تمدن روشی را یافتند که با استفاده از آن بتوانند میزان بودجه خزانه و واردات و صادرات آن را ثبت کنند. حکام و تجار آن زمان میزان خرید و فروش معاملات خود را روی لوح های سنگی یا گلی حک می‌کردند.

فاکتورهای دست نوشت

با پیشرفت بشر و نیاز مبرم به نگهداری اطلاعات مالی انسان ها از روش های مختلفی برای ثبت تراکنش های مالی خودشان استفاده نمودند. نوشتن روی پوست حیوان، برگ درختان و گیاهان و کاغذ روش های نوین تر استفاده از فاکتور محسوب می‌شد. این فاکتورها تقریبا شامل تمام اطلاعاتی است که امروزه روی فاکتورها چاپ می‌شود.

نسخه الکترونیکی

پیدایش کامپیوترها تحول شگفتی در نحوه طراحی فاکتورها و ارائه آن ایجاد نمود. نسخه الکترونیک آن نیاز به هزینه اضافه و نیروی کار را کاهش داد و آسانتر، ارزان تر و سریعتر بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.

فاکتور آنلاین

حضور اینترنت باعث شد فاکتورهای فروش به صورت امن تر و سریعتر به دست مشتریان برسد و هزینه های اضافی مثل حمل نقل اشخاص برای دریافت یا ارسال آن از چرخه خرید و فروش حذف شود. در فاکتورهای آنلاین دیگر از کاغذ استفاده نمی‌شود و در عوض از راه ایمیل یا روش های دیگر به دست خریداران می‌رسند.

همچنین کمتر قطع شدن درختان و حفاظت بهتر از محیط زیست را می‌توان به فواید فاکتورهای الکترونیکی و آنلاین افزود.

طراحی برگه فاکتور

تقریبا تمامی فاکتورها از یک قالب واحد استفاده می‌کنند و در حقیقت استاندارد کلی برای طراحی برگه فاکتور وجود دارد. در گذشته طرح اولیه آن را روی کاغذ می‌کشیدند و تقریبا تمام چاپخانه ها برای همه مشتریان خود از یک فرمت کلی استفاده می‌کردند. به همین نحو، شکل اولیه فاکتور ایجاد شد. اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی می‌توان به راحتی فاکتورها را به شکلی دلخواه طراحی و چاپ کرد. اما از نمی‌توان از استاندارد آن خارج شد.

مواردی که قبل از طراحی باید آنها را رعایت نمود عبارتند از:

 • نوشتن کلمه فاکتور (فروش) به صورت ساده و شکیل در عنوان برگه.
 • اطلاعات تماس کسب و کار شامل نام، آدرس، شماره تلفن و شماره فکس.
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و… .
 • یک شماره منحصر به فرد و ترتیبی (شروع با عدد مشخص)، با فونت و رنگ متفاوت به نام شماره سریال.
 • نام و مشخصات کالا یا خدمات.
 • قیمت هر کالا به صورت جداگانه و مجموع آن بر اساس تعداد.
 • تاریخ ثبت اولیه یا ثبت نهایی فاکتور. (در صورت ثبت پیش فاکتور، ثبت تاریخ و پرداخت نهایی مبلغ آن).
 • جمع کل مبلغ فاکتور.
 • شرایط پرداخت مبلغ فاکتور شامل مهلت پرداخت مشتری و مهلت تحویل فروشنده و جریمه دیرکرد.
 • روش ارسال محموله به مشتری.
 • میزان تخفیف، و کسر مبلغ آن از مبلغ نهایی فاکتور.

حال که از مشخصات یک فاکتور کامل آگاه شدیم باید با استفاده از یک قالب پیش فرض فاکتور خود را طراحی کنیم. در ادامه روش طراحی فاکتور را با نرم افزار ورد به صورت ساده توضیح دادیم.

آموزش طراحی فاکتور با نرم افزار word

روش اول (طراحی با استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید. اگر از نسخه اصلی آن استفاده می‌کنید به محض باز شدن لیستی از قالب های پیش فرض ورد را می‌بینید. با در کادر سرچ بالا تایپ کنید invoice؛ لیستی از قالب های پیش فرض برای طراحی ظاهر خواهد شد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب و ویرایش کنید. در صورت عدم دسترسی به این بخش می‌توانید قالب را از منابع دیگر دانلود کرده و به ورد وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. استفاده از قالب پیش فرض باعث صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد و نیازی به آزمون خطا برای پیدا کردن طرح مناسب نخواهید داشت.

پس از انتخاب قالب طراحی روی آن کلیک کنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که اطلاعات مربوط به قالب را همراه با توضیحات نمایش می‌دهد. در صورت انتخاب آن روی دکمه Create کلیک کنید تا سند ورد ایجاد شود.

سپس قالب به حالت ویرایش ورد انتقال پیدا می‌کند. اینجا می‌توانید عبارات را تغییر دهید، موارد بلااستفاده را حذف کنید، زبان قالب را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید، رنگ ها را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید فونت و نحوه قرارگیری آیتم های موجود در فاکتور را جابجا کرده یا تغییر دهید.

سند خود را ذخیره کنید. از این پس می‌توانید از همین قالب به عنوان قالب پیش فرض تمام فاکتورهای خود استفاده کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید.

روش دوم (طراحی بدون استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید و یک سند خالی یا blank document ایجاد کنید. وارد محیط ویرایش ورد خواهید شد. بهتر است ابتدا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید تا بتوانید دقیق تر طراحی کنید.

عبارت فاکتورفروش را در بخش هدر و با اندازه ای بزرگتر و مشخص تر تایپ کنید. مکانی را برای درج تاریخ و شماره فاکتور در نظر بگیرید. لوگوی خود را به صورت مجزا در یک طرف فرم (راست یا چپ) الصاق کنید.

در بدنه فرم ابتدا اطلاعات فروشنده را به صورت کامل درج کنید. برای فاکتورهای رسمی از درج شماره ثبت و شماره اقتصادی مطمعن شوید.

سپس اطلاعات خریدار را به صورت کامل همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم درج کنید.

در سطر بعد کالاهایی که مشتری خریداری نموده را همراه با قیمت واحد و تعداد آنها و جمع کل درج کنید. می‌توانید از جدول نرم افزار ورد برای سازماندهی کردن این موارد استفاده کنید.

حتما مبلغ تخفیف و میزان کسر آن را به درستی محاسبه کرده و در ادامه فاکتور در بخشی مجزا با عنوان “مبلغ قابل پرداخت” تایپ کنید.

روش یا روش های ارسال را همراه با آدرس آنها به طور دقیق بنویسید.

یکبار تمام موارد را جهت بروز خطای احتمالی بررسی کنید و در نهایت سند فاکتور را چاپ کنید. می‌توانید با ذخیره کردن آن به عنوان قالب پیش فرض برای چاپ فاکتورهای بعدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

این مطلب مفید قصد داشت تا شما را با انواع فاکتور و نکات مهمی که باید برای طراحی و چاپ آن رعایت کنید آشنا کند. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید فاکتورهای حرفه ای و زیبا برای کسب و کار خود طراحی نمایید. به انتهای این صفحه مراجعه کنید و نظر خود راجع به این مطلب را برای ما بنویسید.