تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال چیست؟

در صنعت چاپ روش های مختلفی برای چاپ کردن روی کاغذ یا اشیای دیگر وجود دارد. روش های چاپ هر روز در حال گسترش و پیشرفت است و همگام با تکنولوژی روز دنیا قدم برمی‌دارد. هر یک از این روش ها برای بر طرف کردن یک نیاز ابداع گردیده اند. این به این معنی است که کسب و کارها می‌توانند با هر کدام از روش ها که متناسب آنهاست و محصولات یا خدماتشان را به بهترین شکل تبلیغ می‌کند هدایای خود را چاپ نمایند. روش های چاپ حرفه ای به روش چاپ افست و روش چاپ دیجیتال تقسیم می‌شود.

حال تفاوت بین آنها چیست؟ در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

تفاوت بین چاپ دیجیتال و چاپ افست

چاپ افست

یا Offset Printing روشی است که در آن متن یا تصویر به یک کلیشه فلزی و سپس به یک پوشش پلاستیکی آغشته به جوهر انتقال می‌گردد. بعد از آن عکس یا متن روی سطح مورد نظر منتشر می‌شود. به این روش افست گفت می‌شود زیرا جوهر به جای انتقال مستقیم روی کاغذ ابتدا روی کلیشه انتقال پیدا می‌کند. به علت اینکه زمان و هزینه چاپ به این روش برای چاپ به تعداد کم بسیار زیاد است از روش چاپ افست بیشتر برای چاپ در تیراژ بالا استفاده می‌گردد.

لیتوگرافی افست خود به دو روش مجزا تقسیم بندی می‌شود:

 • چاپ روی سطوح سخت مثل چوب، بوم یا پارچه.
 • چاپ تطبیق پذیر برای کتاب، کاغذ، چاپ کاتالوگ و بروشور و غیره.

پوشش پلاستیکی تطبیق پذیر باعث می‌شود هیچ اتصال مستقیمی بین صفحه فلزی با سطح چاپی وجود نداشته باشد. به همین جهت عمر کلیشه فلزی بسیار زیاد می‌باشد و می‌توان تا مدت ها از آن استفاده نمود. همین انعطاف پذیری موجب می‌شود بتوان روی هر سطحی اعم از سطح کاغذ یا سطوح ناهموار دیگر عملیات چاپ انجام داد. چاپ افست برای چاپ با کیفیت بالا در تعداد بسیار زیاد کاملا مناسب است. از دیگر مزایای آن انتخاب رنگبندی با کیفیت بالا و چاپ عکس با کیفیت قابل توجه روی سطح چاپی است.

یکی از عیوب چاپ افست هزینه اولیه بالا برای شروع کار چاپی آن هم به علت تولید پلاک های فلزی (کلیشه) است. در صورتی که هزینه چاپ آن در تعداد بالا بسیار کم هزینه تر و به صرفه تر از چاپ به روش های دیجیتال می‌باشد. دیگر عیب چاپ افست اینست که اگر در پروسه چاپ اشکال املایی رخ دهد یا جابجا شود و حروف به طور صحیح درج نشوند، پیدا کردن پلاک معیوب یا جابجا شده کار دشواری خواهد بود و عملیات چاپی باید مجددا آغاز شود.

چاپ دیجیتال-چاپ افست2

چاپ دیجیتال

روش چاپ دیجیتال محصول قرن 21 است. در روش چاپ دیجیتال روشی است که تمامی پرینترهای امروزی مثل چاپگرهای خانگی از آن استفاده می‌کنند. در چاپ دیجیتال از یک سیلندر حاوی پودر به جای جوهر استفاده می‌گردد. با چاپ دیجیتال تصاویر و متون چاپی مستقیم از فایل pdf روی کاغذ می‌نشیند. این روش زمانی ابداع شدن که تولید کنندگان محصولات چاپی از زمان و هزینه ای که باید صرف چاپ افست می‌کردند خسته شدند و با کار مهندسی تکنیکی را به وجود آوردند که تمام این دردسرها را کنار بزند و طرح چاپی را بدون واسطه مستقیم روی کاغذ پیاده سازی کند.

امروزه چاپگرهای دیجیتالی می‌توانند نه تنها با تونر پودری بلکه با جوهر مایع نیز کار چاپ را انجام دهند. چاپگر جوهری یا لیزری که در منزل دارید همان تکنولوژی چاپ دیجیتال است. شرکت های بزرگ چاپ از نمونه های صنعتی آن در اندازه های بزرگتر بهره می‌برند که با هزینه اولیه کمتر همان کیفیت چاپی افست را فراهم می‌کند.

برخی از مزایای چاپ دیجیتال عبارتند از: سرعت چاپ بیشتر در مقایسه با چاپ افست، نرخ خطایابی پایینتر با توجه به ریسک خطای کمتر، به صرفه تر برای چاپ در تیراژ پایینتر و مهمترین مزیت امکان تغییر اطلاعات چاپی در هر مرحله از چاپ و سپس ادامه روند چاپی. به طور مثال اگر در حال چاپ کد تخفیف با یک فرمت خاصی هستیم پس از چاپ تعداد مورد نظر می توانیم همان فرم چاپی را با کد تخفیف دیگری چاپ کنیم. اما در چاپ افست چنین انعطاف پذیری را نخواهیم داشت.

معایب چاپ دیجیتال

البته چاپ دیجیتال معایب خود را دارد و با اینکه روش جدیدتری نسبت به روش افست می‌باشد باز هم محدودیت های خود را دارد. از معایب چاپ دیجیتال می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • محدودیت در چاپ روی اجسام مختلف.
 • انتخاب رنگبندی کمتر زیرا چاپگر های دیجیتالی از رنگ های استاندارد استفاده می‌کنند و نمی‌توانند تمام طیف های رنگی را پوشش دهند. اما در چاپ افست می‌توانیم طیف رنگ وسیعتری را پیاده سازی کنیم.
 • هزینه فوق العاده بیشتر در چاپ تیراژ بالا.
 • وضوح چاپ تقریبا کمتر از چاپ افست.

چاپ دیجیتال-چاپ افست1

حال کدام روش چاپ را انتخاب کنیم؟

برای اینکه بتوانیم روش چاپ صحیح را پیدا کنیم بهتر است چند پرسش اساسی را از خود بپرسیم:

تیراژ چاپی ما چقدر است؟

اگر تیراژ چاپی مورد نیازمان کم باشد بهترین روش چاپی قطعا چاپ دیجیتال خواهد بود. اما اگر تعداد چاپ زیادی مد نظر ما باشد چاپ افست کم هزینه تر می‌باشد.

چقدر زمان داریم؟

اگر زمان ما کم باشد چاپ افست نیازمان را بر طرف نخواهد کرد. چاپ دیجیتال هم هزینه های خود را دارد.

روی چه چیزی چاپ انجام می‌شود؟

متریالی که روی آن چاپ انجام می‌دهیم بسیار اهمیت دارد. انتخاب نوع چاپ نسبت مستقیمی با متریال چاپی دارد که اصولا در این مورد بهتر از با تولید کننده مشورت انجام شود. برای چاپ روی سطوح ناهموار بهتر است از چاپ افست استفاده شود. البته می‌توان روی برخی سطوح ناهموار با بعضی از چاپگرهای دیجیتال هم کار چاپ را انجام داد.

حتی نوع کاغذی که می‌خواهیم روی آن چاپ انجام بدهیم نیز مهم است. انواع کاغذهای چاپی با انواع گرماژ مختلف اعم از کاغذهای سفید و کرم رنگ و کاغذ گلاسه یا کاغذ کرافت تنها نمونه هایی از انواع کاغذهای چاپی می‌باشد.

چاپ روی چرم نیز امکانپذیر است که درباره آن در مطلب طراحی و چاپ روی جلد سررسید چرمی صحبت کردیم که می‌توانید به آن مطلب مراجعه نمایید.

چاپ دیجیتال-چاپ افست3

چه نوع رنگبندی هایی باید به کار برود؟

آیا کار چاپی ما تک رنگ است یا چند رنگ؟ آیا فقط می‌خواهیم از رنگ سیاه و سفید استفاده شود یا طیف رنگ های متنوع مد نظر ماست. اگر احتیاج به چهار رنگ اصلی داریم قطعاً چاپ دیجیتال جوابگوی نیاز ما خواهد بود. در غیر این صورت اگر طیف رنگ های بیشتری مد نظر ما باشد چاپ افست گزینه مناسبتری می‌باشد.

آیا نیاز به نمونه اولیه هست؟

اگر احتیاج داریم که نمونه چاپی را قبل از چاپ اصلی ببینم تنها گزینه مورد نظر چاپ دیجیتال است. چرا که اگر بخواهیم چاپ افست را تنها برای نمونه انجام بدهیم فقط هزینه اضافه متحمل شده ایم.

نتیجه گیری

در این مطلب با هم خواندیم و دیدیم که چه تفاوت هایی بین چاپ دیجیتال و چاپ افست وجود دارد. همچنین سعی کردیم شما را جهت انتخاب روش چاپی مناسب با توجه به نیازتان راهنمایی کنیم. خوشحال می‌شویم دیدگاهتان را راجع به این مطلب در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فاکتور آشنا کنیم و اساساً به تعریف فاکتور بپردازیم. همچنین توضیح خواهیم داد که فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور دارد. همچنین نحوه طراحی و چاپ فاکتور رسمی را با نرم افزار ورد آموزش خواهیم داد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک سند تجاری تاریخ دار است که شامل گزارشی از آیتم های خرید شرکت یا شخصی از فروشنده است. اگر این تراکنش مالی با یکی از روش های رایج پرداخت گردیده باشد، محتوای فاکتور معمولا شامل قوانین و جزئیات مربوط به سفارش و درگاه های پرداخت است. فاکتور فروش حکم یک گزارش قانونی از یک سند خرید و فروش را دارد. زیرا فاکتورها شامل نام و مشخصات فروشنده و خریدار هستند.

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی نیز مانند فاکتور است با این تفاوت که تنها برای تراکنش های مالی بین دو شرکت (اداری یا تجاری) استفاده می‌شود. تهیه فاکتور رسمی یک امر مهم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. زیرا شرکت ها می‌توانند از طریق فاکتور رسمی تراکنش های مالی خود را ردیابی کنند و از آنها برای پیگیری های مالی خود بایگانی تهیه کنند.

فاکتور های رسمی معمولاً شامل اطلاعات اداری هر دو طرف معامله است. این اطلاعات اداری را اداره مالیات (دارایی) معین نموده و تعیین کرده است که برای هر فاکتوری شماره معینی چاپ شود. اطلاعات رسمی که باید در فاکتور چاپ شود مواردی همچون نام شرکت، نام ثبتی شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت و شماره اقتصادی، آدرس دقیق پستی، کد پستی و شماره تماس می‌باشد.

شماره سریال فاکتور

هر فاکتوری شامل یک شماره است. این شماره یک کد منحصر به فرد است که برای شناسایی هر عدد فاکتور از آن بهره می‌برند. یکی از آیتم های مهم در چاپ فاکتور، مد نظر داشتن شماره فاکتور هنگام چاپ آن است. این شماره باید برای هر برگه از فاکتور کاملاً دقیق چاپ شود زیرا اگر یک شماره اشتباه شود تا انتهای فرم چاپی خطا رخ خواهد داد و هزینه و زمان از دست خواهد رفت. این شماره به شناسایی دقیق فاکتورها و بایگانی منظم آن برای گزارش گیری خریدها و فروش های هر دو طرف معامله تجاری سودمند خواهد بود.

در اکثر کشورهای جهان شماره فاکتور شامل عدد یا حروف است و با فرمت استانداردی چاپ می‌شود. مانند: MCB-12345، Mcb-12345 یا MCB12345

در ایران استاندارد استفاده از شماره فاکتور که به آن اصطلاحاً شماره سریال فاکتور هم می‌گویند تنها شامل اعداد است و از حروف استفاده نمی‌شود. این اعداد میتوانند در رنج 0000 یا بیشتر تعریف شوند و به ترتیب از شماره 0001 شروع می‌شود. شماره سریال فاکتور به صورت برجسته و با دستگاه چاپ ملخی در چاپخانه ها به رنگ قرمز چاپ می‌گردد. این استاندارد تقریبا برای چاپ تمام فاکتورها استفاده می‌شود. معمولاً تکنیک چاپ آن به گونه ای است تا بتوان شماره سریال را از انواع چاپی آن به صورت دیجیتال و دستگاه های شماره زنی تشخیص داد.

وابستگی شماره سریال به نوع کسب و کار

بر اساس تاریخ

بعضی از کسب و کارها با توجه به نوع و اندازه کسب و کار این شماره سریال را با توجه به بعضی آیتم ها انتخاب می‌کنند. به طور مثال بعضی از کسب و کارها از روش زمانبندی برای تعیین شماره فاکتور استفاده می‌کنند. مثلا اگر سفارش در تاریخ 5-10-1401 ثبت گردیده باشد، شماره فاکتور را 14011005 انتخاب می‌کنند. با این روش شماره سریال و تاریخ ثبت سفارش با هم ادغام می‌شود و می‌توان فاکتور را با سازماندهی بهتری شناسایی کرد.

بر اساس شماره مشتری

برخی دیگر از کسب و کارها شماره سریال فاکتور را بر اساس شماره مشتری یا ادغام شماره مشتری انتخاب می‌کنند. به طور مثال اگر شماره مشتری 15 است و شماره سفارش وی 26 باشد، شماره سفارش 1526 انتخاب می‌شود. این روش شماره گذاری برای شناسایی فاکتور هر مشتری به صورت سازماندهی کارآمد می‌باشد.

بر اساس شماره پروژه

نوع دیگری از انتخاب شماره سریال برای فاکتورها وجود دارد که در آن از شماره پروژه استفاده می‌شود. به طور مثال اگر یک پروژه پیمانکاری یا خدماتی را در نظر بگیریم. هر دو طرف معامله ابتدا یک پیش فاکتور تنظیم نموده و سپس کارپرداز شروع به انجام سفارش کارفرما می‌نماید. حال اگر در روند اجرای این پروژه نیاز به تغییرات و کسر یا اضافه نمودن مبلغ آن باشد، باید فاکتور را ویرایش نمود که این امر برای کسب و کارهایی که چندین پروژه مختلف را همزمان انجام می‌دهند کاری دشوار است و امکان اشتباه شدن فاکتور پروژه ها یکدیگر بدیهی است.

برای سازماندهی کردن این موارد همراه با شروع پروژه یک کد منحصر به فرد انتخاب می‌شود که از همان کد برای فاکتورهای مرتبط با آن پروژه نیز استفاده می‌شود. می‌توان شماره های فاکتورها را به صورت ترتیبی به شماره پروژه تخصیص داد. اگر شماره پروژه 6345 باشد می‌توان اولین فاکتور را با شماره 001-6345 شروع کرد.

اما در اکثر کسب و کارهای متوسط شماره سریال فاکتورها به صورت ترتیبی انتخاب می‌شوند.

فاکتور سربرگ

نوع دیگری از فاکتورها وجود دارد که روی سربرگ شرکتی چاپ می‌شود. مزیت این نوع فاکتورها این است که نیازی به چاپ و درج لوگو و ارائه مشخصات ندارد زیرا تمام این موارد روی سربرگ چاپ گردیده است. در این باره مطلبی تحت عنوان آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی تدوین کردیم که می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

فاکتورها چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین استفاده این برگه قانونی نگهداری اطلاعات سفارشات است. اگرچه می‌توان فاکتورها را برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد:

 • محاسبه میزان درآمد. چرا که کسب و کارها می‌توانند از این طریق میزان درآمد خود را محاسبه کنند و بررسی کنند که به چه میزان درآمد در آینده نیازمندند.
 •  حسابداری. با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کالاهایی با چه قیمت هایی به چه اشخاصی و با چه قیمتی تحویل گردیده است. در نتیجه می‌توان سررسید تمام خرید و فروش ها را بررسی و حسابرسی نمود.
 • مدرک مالی. فاکتور یک سند مالی معتبر از تراکنش های خرید و فروش است و کسب و کارها را از ادعاهای غلط و کلاهبرداری های احتمالی محافظت می‌کند.
 • مالیات. فاکتورهای رسمی میزان و درصد مالیات را برای هر تراکنش به صورت مجزا ضبط می‌کنند. در نتیجه می‌توان میزان مالیات سالانه را به راحتی محاسبه نمود و همچنین برای ارائه به اداره مالیات از آن استفاده کرد.
 • آنالیز فروش. با استفاده از فاکتور صاحب کسب و کار می‌تواند آماری دقیق از زمانی که کالاها یا خدمات فروش خوب یا بد داشته اند را شناسایی کند. یا حتی می‌تواند رفتار کاربران نسبت به یک یا چند عدد کالا را بررسی کند و جهت بهبود آن اقدام نماید.

انواع مختلف فاکتورها از گذشته تا کنون

فاکتور سنگی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما اولین فاکتورها در حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النحرین ابداع شدند. در حقیقت حاکمان آن تمدن روشی را یافتند که با استفاده از آن بتوانند میزان بودجه خزانه و واردات و صادرات آن را ثبت کنند. حکام و تجار آن زمان میزان خرید و فروش معاملات خود را روی لوح های سنگی یا گلی حک می‌کردند.

فاکتورهای دست نوشت

با پیشرفت بشر و نیاز مبرم به نگهداری اطلاعات مالی انسان ها از روش های مختلفی برای ثبت تراکنش های مالی خودشان استفاده نمودند. نوشتن روی پوست حیوان، برگ درختان و گیاهان و کاغذ روش های نوین تر استفاده از فاکتور محسوب می‌شد. این فاکتورها تقریبا شامل تمام اطلاعاتی است که امروزه روی فاکتورها چاپ می‌شود.

نسخه الکترونیکی

پیدایش کامپیوترها تحول شگفتی در نحوه طراحی فاکتورها و ارائه آن ایجاد نمود. نسخه الکترونیک آن نیاز به هزینه اضافه و نیروی کار را کاهش داد و آسانتر، ارزان تر و سریعتر بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.

فاکتور آنلاین

حضور اینترنت باعث شد فاکتورهای فروش به صورت امن تر و سریعتر به دست مشتریان برسد و هزینه های اضافی مثل حمل نقل اشخاص برای دریافت یا ارسال آن از چرخه خرید و فروش حذف شود. در فاکتورهای آنلاین دیگر از کاغذ استفاده نمی‌شود و در عوض از راه ایمیل یا روش های دیگر به دست خریداران می‌رسند.

همچنین کمتر قطع شدن درختان و حفاظت بهتر از محیط زیست را می‌توان به فواید فاکتورهای الکترونیکی و آنلاین افزود.

طراحی برگه فاکتور

تقریبا تمامی فاکتورها از یک قالب واحد استفاده می‌کنند و در حقیقت استاندارد کلی برای طراحی برگه فاکتور وجود دارد. در گذشته طرح اولیه آن را روی کاغذ می‌کشیدند و تقریبا تمام چاپخانه ها برای همه مشتریان خود از یک فرمت کلی استفاده می‌کردند. به همین نحو، شکل اولیه فاکتور ایجاد شد. اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی می‌توان به راحتی فاکتورها را به شکلی دلخواه طراحی و چاپ کرد. اما از نمی‌توان از استاندارد آن خارج شد.

مواردی که قبل از طراحی باید آنها را رعایت نمود عبارتند از:

 • نوشتن کلمه فاکتور (فروش) به صورت ساده و شکیل در عنوان برگه.
 • اطلاعات تماس کسب و کار شامل نام، آدرس، شماره تلفن و شماره فکس.
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و… .
 • یک شماره منحصر به فرد و ترتیبی (شروع با عدد مشخص)، با فونت و رنگ متفاوت به نام شماره سریال.
 • نام و مشخصات کالا یا خدمات.
 • قیمت هر کالا به صورت جداگانه و مجموع آن بر اساس تعداد.
 • تاریخ ثبت اولیه یا ثبت نهایی فاکتور. (در صورت ثبت پیش فاکتور، ثبت تاریخ و پرداخت نهایی مبلغ آن).
 • جمع کل مبلغ فاکتور.
 • شرایط پرداخت مبلغ فاکتور شامل مهلت پرداخت مشتری و مهلت تحویل فروشنده و جریمه دیرکرد.
 • روش ارسال محموله به مشتری.
 • میزان تخفیف، و کسر مبلغ آن از مبلغ نهایی فاکتور.

حال که از مشخصات یک فاکتور کامل آگاه شدیم باید با استفاده از یک قالب پیش فرض فاکتور خود را طراحی کنیم. در ادامه روش طراحی فاکتور را با نرم افزار ورد به صورت ساده توضیح دادیم.

آموزش طراحی فاکتور با نرم افزار word

روش اول (طراحی با استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید. اگر از نسخه اصلی آن استفاده می‌کنید به محض باز شدن لیستی از قالب های پیش فرض ورد را می‌بینید. با در کادر سرچ بالا تایپ کنید invoice؛ لیستی از قالب های پیش فرض برای طراحی ظاهر خواهد شد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب و ویرایش کنید. در صورت عدم دسترسی به این بخش می‌توانید قالب را از منابع دیگر دانلود کرده و به ورد وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. استفاده از قالب پیش فرض باعث صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد و نیازی به آزمون خطا برای پیدا کردن طرح مناسب نخواهید داشت.

پس از انتخاب قالب طراحی روی آن کلیک کنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که اطلاعات مربوط به قالب را همراه با توضیحات نمایش می‌دهد. در صورت انتخاب آن روی دکمه Create کلیک کنید تا سند ورد ایجاد شود.

سپس قالب به حالت ویرایش ورد انتقال پیدا می‌کند. اینجا می‌توانید عبارات را تغییر دهید، موارد بلااستفاده را حذف کنید، زبان قالب را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید، رنگ ها را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید فونت و نحوه قرارگیری آیتم های موجود در فاکتور را جابجا کرده یا تغییر دهید.

سند خود را ذخیره کنید. از این پس می‌توانید از همین قالب به عنوان قالب پیش فرض تمام فاکتورهای خود استفاده کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید.

روش دوم (طراحی بدون استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید و یک سند خالی یا blank document ایجاد کنید. وارد محیط ویرایش ورد خواهید شد. بهتر است ابتدا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید تا بتوانید دقیق تر طراحی کنید.

عبارت فاکتورفروش را در بخش هدر و با اندازه ای بزرگتر و مشخص تر تایپ کنید. مکانی را برای درج تاریخ و شماره فاکتور در نظر بگیرید. لوگوی خود را به صورت مجزا در یک طرف فرم (راست یا چپ) الصاق کنید.

در بدنه فرم ابتدا اطلاعات فروشنده را به صورت کامل درج کنید. برای فاکتورهای رسمی از درج شماره ثبت و شماره اقتصادی مطمعن شوید.

سپس اطلاعات خریدار را به صورت کامل همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم درج کنید.

در سطر بعد کالاهایی که مشتری خریداری نموده را همراه با قیمت واحد و تعداد آنها و جمع کل درج کنید. می‌توانید از جدول نرم افزار ورد برای سازماندهی کردن این موارد استفاده کنید.

حتما مبلغ تخفیف و میزان کسر آن را به درستی محاسبه کرده و در ادامه فاکتور در بخشی مجزا با عنوان “مبلغ قابل پرداخت” تایپ کنید.

روش یا روش های ارسال را همراه با آدرس آنها به طور دقیق بنویسید.

یکبار تمام موارد را جهت بروز خطای احتمالی بررسی کنید و در نهایت سند فاکتور را چاپ کنید. می‌توانید با ذخیره کردن آن به عنوان قالب پیش فرض برای چاپ فاکتورهای بعدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

این مطلب مفید قصد داشت تا شما را با انواع فاکتور و نکات مهمی که باید برای طراحی و چاپ آن رعایت کنید آشنا کند. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید فاکتورهای حرفه ای و زیبا برای کسب و کار خود طراحی نمایید. به انتهای این صفحه مراجعه کنید و نظر خود راجع به این مطلب را برای ما بنویسید.