آدرس : میرداماد ، مصدق جنوبی ، پلاک 4 ، واحد 10 | تماس : 02122905616 - 02122906126
ورود
|
ثبت نام

آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی

نویسنده: علیرضا شایگان | دیدگاه: 0 |

در گذشته نام شرکت، آدرس و اطلاعات تماس که در بالا و سمت راست فاکتورها یا نامه های شرکتی درج میشد حکم سربرگ را داشتند. امروزه سربرگ ها با اشکال بسیار هنری تر و جذاب تری طراحی و چاپ می‌شوند. در حقیقت اولین برداشت مشتریان با کسب و کار ما و اینکه ما که هستیم و چه خدماتی ارائه می‌کنیم می‌تواند از طریق سربرگ باشد.

سربرگ اسناد شرکتی شما را بسیار رسمی و حرفه ای نشان می‌دهد. امروزه نه تنها ادارات و شرکت های کوچک و بزرگ از سربرگ و کارت ویزیت چاپی برای تبلیغ کسب و کارشان استفاده می‌کنند بلکه وکلا، دکترها، معماران، بازاریان، تجار و… نیز از سربرگ های چاپی استفاده می‌کنند.

شرکت پدیده نقش در امر طراحی و چاپ سربرگ نیز فعالیت دارد و سربرگ های اختصاصی را در تیراژ بالا چاپ و عرضه می‌نماید. خلاقیت و دقت در طراحی سربرگ یکی از موارد بسیار مهم و ضروری است. به همین جهت قصد داریم در این مطلب مفید شما را با نکاتی درباره اینکه چگونه باید یک سربرگ حرفه ای طراحی کرد همراه کنیم.

در این مطلب توضیح خواهیم داد که سربرگ چست و چه نوع کاغذی مناسب چاپ آن است؟، اندازه استاندارد سربرگ باید چقدر باشد؟، چند مورد از قالب های مناسب سربرگ برای انواع کسب و کارها و نحوه طراحی آن را به شما نشان خواهیم داد، و در نهایت به شما طراحی سربرگ با ورد را آموزش خواهیم داد.

سربرگ چیست و چه کاربردی دارد؟

سربرگ یک صفحه سفید است که در هدر یا فوتر آن اطلاعات تماس و لوگوی سازمانی درج می‌گردد. این برگه سفید وسیله ای است جهت ارسال نامه های رسمی و اداری جهت ایجاد ارتباط تعامل گرانه با همکاران تجاری. در طراحی این کاغذ موارد زیر یک استاندارد محسوب می‌شود:

 • نام و لوگو شرکت یا سازمان.
 • شعار سازمانی (اصولا در پانویس).
 • حوزه فعالیت شرکت در یک جمله.
 • اطلاعات تماس شرکت (شامل: آدرس، شماره تلفن ثابت و همراه، کد پستی و ایمیل).

به عبارت دیگر دریافت کننده سربرگ باید تمام اطلاعاتی که برای تماس با شما نیاز دارد را در این برگه مشاهده کند.

سربرگ باید به گونه ای طراحی شود که یک تصویر کاملا قابل شناسایی از برند سازمانی را ارائه دهد و همچنین نمایانگر وسعت و اهمیت کسب و کار باشد؛ حتی اگر آن کسب و کار یک کسب کار متوسط باشد. برای طراحی آن باید جزئیاتی نظیر: چیدمان آیتم ها در صفحه، رزولوشن تصویر لوگو و متون، گرافیک، رنگ ها، فونت و نوع کاغذ چاپی توجه کرد. علی رقم این موارد در پروسه چاپ آن نیز باید دقت لازم به عمل آید. چرا که این کاغذ در واقع حامل شخصیت سازمانی است، پس باید در کاغذی با کیفیت و با چاپی با کیفیت و بدون خطا ارائه گردد.

ویژگی های یک سربرگ مناسب

از دیدگاه طراحی چه ویژگی هایی یک سربرگ را از دیگر انوع آن متمایز می‌کند؟ پاسخ این سوال ویژگی هایی که در هر طراحی گرافیکی حرفه ای یافت می‌شود می‌باشد.

1- وضوح

ماموریت سربرگ در حقیقت اطلاع رسانی است؛ پس باید مشخص و خوانا باشد. به فونت دقت کنید. فونت نباید حجیم یا خیلی کم حجم و باشد به خصوص در اندازه های کوچکتر باید سعی شود از فونت های ساده و شکیل اما با حجم مناسب و خوانا استفاده شود. همچنین باید به اندازه بین خطوط نیز توجه شود. اصولاً برای اطلاعات سربرگ از فونت کوچکتر و با اندازه خط کمتر نسبت به متنی که در میان سربرگ تایپ یا نوشته می‌شود استفاده می‌گردد.

2- چیدمان

چیدمان صفحه یکی از موارد مهم در طراحی سربرگ است. باید فواصل متن ها و عکس لوگو از کنار کاغذ و از بالا و پایین آن به گونه ای تنظیم شود که هنگام چاپ کاغذ دچار خطا نشویم. به طوری که متنی که قرار است چاپ شود دقیقا از مکان مناسب زیر تصویر سربرگ شروع شود و دنباله آن با فاصله مناسب از پانویس (در صورت وجود پانویس) چاپ شود. برای متون طولانی تر نیز ادامه متن به صفحه بعد انتقال یابد و به همین ترتیب چاپ شود.

3- شناسایی

همانطور که بیان کردیم سربرگ باید نمایانگر شخصیت برند باشد. پس هنگام انتخاب رنگ باید از رنگی متناسب با رنگ سازمانی خود برای اطلاعات سربرگ استفاده کنیم. باید لوگوی سازمانی خود را به صورت رنگی و دقیقاً همسان با شکل مورد استفاده آن در دیگر پلتفرم ها (وبسایت، شبکه های اجتماعی و…) بکار ببریم. همچنین باید از فونتی استفاده کنیم که از آن برای تمام اسناد تجاری خود بهره می‌بریم.

4- اندازه

انتخاب سایز مناسب در نرم افزار طراحی، یک پیش نیاز مهم برای طراحی سربرگ است. به همین جهت برای راحتتر شدن کار طراح سایز استاندارد کاغذ سربرگ را در تنظیمات نرم افزار در چهار فرمت رایج لیست نمودیم:

 • کاغذ سربرگ به اینچ: 8.268in × 11.693in
 • اندازه سربرگ به میلی متر: 210mm × 297mm
 • سربرگ بر حسب پیکسل: 2480pixel × 3508pixel
 • سایز کاغذ سربرگ به سانتی متر: 29cm × 29.7cm

نکات طراحی قالب سربرگ متناسب با مشاغل مختلف

در ادامه منتخبی از قالب های طراحی سربرگ را معرفی کرده ایم. همچنین آنها را بر اساس مشاغل مختلف دسته بندی نمودیم و نکات مهم در طراحی آن را آموزش دادیم. با ما همراه باشید.

طراحی سربرگ برای پزشکان

در طراحی سربرگ برای فعالان کادر درمان به غیر از درج اطلاعات تماس اولیه چند نکته مهم باید رعایت شود. یکی از موارد مهم درج شماره نظام پزشکی (در صورت موافقت پزشک) در کنار اطلاعات تماس است. همچنین حوزه فعالیت درمانی پزشک مانند آدرس بیمارستان یا مطب (در صورت داشتن مطب) و تخصص وی باید درج شود. در کنار همه این موارد ساعت حضور پزشک در مطب، درمانگاه یا بیمارستان یکی از موارد بسیار مهم در طراحی سربرگ برای این گروه شغلی است. می‌توان این موارد را در صورت توافق پزشک در پانویس سربرگ چاپ کرد. اصولاً برای طراحی چنین سربرگ هایی از رنگ های بسیار ملایم و روشن که موجب ایجاد حس امنیت و آرامش در مخاطب می‌شود استفاده می‌کنند. تکنیک توناژ رنگ آبی روشن یا ترکیب رنگ های سبز و آبی می‌تواند انتخاب مناسبی برای پالت رنگ باشد.

طراحی سربرگ برای قضات، وکلا و فعالان حقوقی

همانند مشاغل پزشکی، طراحی سربرگ قضات و وکلا باید دارای آدرس دفتر کار شخصی یا آدرس دفتر کار در ساختمان حقوقی باشد. همچنین ساعات کاری وی نیز باید در هدر یا فوتر سربرگ به عنوان اطلاعات استاندارد درج شود. استاندارد طراحی چنین سربرگ هایی معمولا به این صورت است که نام یا عکس شخصی (پرسنلی) وکیل یا قاضی، یا لوگوی دفتر حقوقی همراه با تخصص آنها در سربرگ و اطلاعات تماس در پانویس چاپ می‌شود.

طراحی سربرگ برای طراحان و معماران

شاید فکر کنید طراحان چه احتیاجی به سربرگ دارند؟ طراحان علی رقم اینکه خود طراحی سربرگ را انجام می‌دهند می‌توانند برای رزومه کاری خود از سربرگ طراحی کرده خود استفاده کنند. سربرگ برای شرکت های خصوصی که کار طراحی انجام می‌دهند نیز می‌تواند مفید باشد. در حقیقت می‌توان گفت طراحی سربرگ محدود به اشخاص یا شرکت نمی‌شود و مثلا می‌تواند استفاده عمومی داشته باشد. به طور مثال یک طراح سایت نیز می‌تواند از سربرگ برای درج اطلاعات رزومه خود استفاده کند.

معماران و شرکت های طراحی و اجرای سازه نیز از سربرگ برای مراودات خود استفاده می‌کنند. برای طراحی این نوع سربرگ ها اصولاً از همان اطلاعات استاندارد از قبیل نام شخص یا شرکت، اطلاعات تماس و ساعت کاری استفاده می‌شود. با این تفاوت که برای پس زمینه کاغذ در قسمت هدر یا فوتر از طراح های هندسی جهت آگاهی مخاطب از حوزه فعالیت معماری استفاده می‌شود. همچنین در بعضی موارد استفاده از تصاویر معماری به صورت Watermark برای طراحی این نوع سربرگ توصیه می‌شود.

طراحی سربرگ برای فعالان در حوزه مواد غذایی

خلاقیت در طراحی این سربرگ ها مانند خلاقیت در پخت یک دستور غذای سری می‌باشد. به همین جهت برای طراحی آنها نیاز به پیروی از طرح های سنتی نداریم و البته توصیه هم نمی‌شود. در عوض می‌توان از عکس لوگو یا حتی عکس محصول غذایی به صورت watermark خلاقانه استفاده کرد. اما باید در نظر داشته باشیم که اطلاعات اصلی مثل اطلاعات تماس و ساعات کاری کسب و کار باید حتما در کاغذ سربرگ درج گردد.

استفاده از سربرگ به عنوان فاکتور رسمی

این عنوان شاید یکی از کاربردی ترین استفاده های سربرگ علی الخصوص برای شرکت ها و موسسات اداری و تجاری باشد. قالب این نوع سربرگ ها کمی متفاوت تر از سر برگ های سنتی است. در حقیقت جهت پایان یافتن یک مراوده مالی همراه با اعلام احترام متقابل به خریدار، فاکتور رسمی را در فرمت سربرگ برای مشتری ارسال می‌کنند. در این سربرگ ها معمولاً لوگو و اطلاعات فروشنده با فرمت استاندارد طراحی می‌شود و در بدنه سر برگ اطلاعات خریدار همراه با تعداد سفارشات و هزینه هر سفارش و جمع کل آن چاپ و همراه با سفارش یا به صورت جداگانه ارسال می‌شود.

یک استفاده دیگر سربرگ به عنوان فاکتور در مواردی است که خریداران از شما درخواست گزارش خرید می‌کنند. شما می‌توانید لیست خریدهای شرکت خود را در بازه زمانی مورد نیاز خریدار (مثلا یکسال)، در سر برگ به عنوان گزارش سال مالی برای آنها ارسال کنید.

ابزارهای مورد استفاده برای طراحی سربرگ (آموزش طراحی سربرگ ساده با نرم افزار ورد)

این قسمت از مطلب را برای اشخاصی که هیچ تخصصی در طراحی حرفه ای ندارند اختصاص دادیم. تقریبا همه طراحان می‌دانند که سربرگ را می‌توان با اکثر نرم افزارهای طراحی اعم از فتوشاپ، ایندیزاین، کورل دراو و نرم افزارهای جانبی دیگر به شکل کاملاً حرفه ای طراحی کرد. اما لزوماً همه افراد دسترسی به ابزار و یا تجربه استفاده از نرم افزارهای گرافیکی را ندارند. به همین جهت تصمیم گرفتیم به خوانندگان این مطلب آموزش دهیم تا به صورت ساده و با استفاده از نرم افزار word بتوانند سر برگ مناسب برای خود طراحی کنند و از آن جهت نیاز خود پرینت تهیه کنند. شما خواننده گرامی می‌توانید با رعایت قدم به قدم این آموزش رایگان بدون صرف هزینه جهت استخدام طراح یا صرف هزینه جهت پروژه طراحی یک سربرگ مناسب برای خود طراحی کنید. به علاوه می‌توانید از قالب آن برای مدت طولانی استفاده کنید.

ایجاد پروژه سربرگ اختصاصی با Microsoft Word

صبر کنید! قبل از اینکه نرم افزار ورد را باز کنید ابتدا طرحی که مد نظر دارید را روی کاغذ بکشید. اینکار باعث می‌شود ایده ذهنی شما از طرح سر برگ روی کاغذ نقش ببندد. می‌توانید جای لوگو اطلاعات تماس شرکت، شعار سازمانی، آدرس، ساعت کاری و اطلاعات دلخواه دیگر را روی کاغذ مشخص کنید. اینکار باعث می‌شود بدانید از چه ابزاری در ورد استفاده کنید تا به مقصود خود برسید.

اما راه دوم این است که از قالب های پیش فرض ورد استفاده کنید. برای این منظور باید Microsoft Office شما نسخه اصلی باشد که در آن صورت به قالب های پیش فرض ورد به صورت آنلاین دسترسی پیدا خواهید کرد. در غیر این صورت اگر از نسخه غیر اصل نرم افزار ورد استفاده می‌کنید باید قالب های ورد را به صورت جداگانه دانلود کرده و با آموزشی آن را به نرم افزار ورد درون ریزی کنید تا بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید.

ورد را باز کنید

و اندازه کاغذ را روی اندازه استاندارد A4 تنظیم کنید. یکی از قابلیت های این نرم افزار آپشن header و footer آن است که شما می‌توانید به راحتی از نوار ابزار بالا آن را انتخاب کنید یا روی قسمت بالای صفحه کاغذ سه بار کلیک متداول انجام بدهید. خواهید دید که ورد به حالت هدر یا فوتر تغییر می‌کند و بالا و پایین کاغذ نقطه چین درج می‌شود که مرز سر برگ و متن را به صورت استاندارد نمایش می‌دهد. (این قابلیت در نسخه های قدیمی ورد پشتیبانی نمی‌شود).

پروژه خود را ذخیره کنید و نام آنرا قالب سر برگ یا letterhead بگذارید تا در استفاده های بعدی بتوانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید و سر برگ خود را سریعا پرینت کنید.

درج لوگو

با کلیک روی منوی insert و انتخاب image می‌توانید عکس لوگوی خود را در هدر درج کنید و با استفاده از فلش کنار عکس اندازه آن را به صورت دلخواه تنظیم کنید. محل قرار گیری تصویر لوگو را در سمت راست یا چپ کاغذ تعیین کنید. حال نام کسب و کار خود را به صورت وسط چین، (راست چین یا چپ چین) همراه با حوزه فعالیت و شعار سازمانی را تایپ کنید. معمولاً برای طراحی سر برگ به زبان فارسی نام و شعار کسب و کار را از سمت راست تصویر کاغذ تایپ می‌کنند و لوگو را به قسمت چپ صفحه منتقل می‌نمایند.

درج اطلاعات مورد نیاز

اگر نیازی به پانویس در سر برگ ندارید باید اطلاعات تماس را نیز در این قسمت تایپ کنید و از پا نویس صرف نظر کنید. در غیر این صورت توصیه می‌شود که اطلاعات تماس مثل شماره تلفن، آدرس، ساعت کاری، ایمیل و آدرس وبسایت را به بخش فوتر منتقل کنید.

شما می‌توانید با Enter کردن فضای هدر یا فوتر خود را افزایش دهید. اما مد نظر داشته باشید که بیش از حد اندازه آن را زیاد نکنید تا فضای مناسب برای تایپ متن نامه رعایت شود.

همچنین می‌توانید در پانویس از لوگوی خود در اندازه ای کوچکتر بهره ببرید و حتی می‌توانید از برخی آیکون های شبکه های اجتماعی همراه با آدرس آنها در فوتر استفاده کنید تا شکل ظاهری سر برگ خود را مدرن تر و امروزی تر جلوه دهید.

ذخیره نهایی

برای آخرین بار پروژه خود را ذخیره کنید و مطمعن شوید که به راحتی به آن دسترسی دارید تا بتوانید در آینده به راحتی متن دلخواه خود را در آن تایپ کرده و از آن خروجی بگیرید.

استفاده از قالب پیش فرض طراحی سر برگ در ورد

نرم افزار ورد را باز کنید و روی new click کنید. منویی باز خواهد شد و اگر قالب های پیش فرض را به صورت جداگانه وارد ورد کرده باشید می‌توانید آنها را مشاهده کنید. یا اگر نسخه اصلی ورد را دارید در جعبه جستجو تایپ کنید letterhead تا نتایج جستجو را برای قالب سر برگ مشاهده کنید. یکی از قالب هایی که مناسب کسب و کارتان است را انتخاب کنید و روی آن کلیک کنید.

سپس قالب انتخابی شما با اندازه استاندارد A4 مشاهده خواهد شد. شروع به شخصی سازی قالب با توجه به نیاز های خود کنید. معمولاً قالب های پیش فرض سربرگ به زبان انگلیسی هستند. قسمت های انگلیسی را به فارسی تغییر دهید. حتی می‌توانید رنگ ها و عکس ها را نیز با رنگ و لوگوی سازمانی خود جایگزین کنید. این کار را ادامه دهید تا سر برگ به طرح مورد نظر شما نزدیک شود. سپس پروژه خود را مجددا ذخیره کنید تا هر زمان اراده کردید به آن دسترسی داشته باشید.

شما حتی می‌توانید چند نوع سربرگ اختصاصی طراحی کنید و برای مناسبت های گوناگون یا افراد مختلف سر برگ مناسب را انتخاب کرده و متن خود را در آن تایپ کرده و ارسال کنید.

خلاصه مطلب با پرسش و پاسخ

چگونه یک سربرگ طراحی کنیم؟

 • آسان بگیرید. طراحی ساده شکل رسمی و اداری دارد.
 • از سلسله مراتب سر برگ در طراحی استفاده کنید.
 • تراز بندی صفحه طراحی خود را درست کنید.
 • از استراتژی مناسب برای انتخاب رنگ استفاده کنید.
 • جزئیات را با دقت انتخاب کنید.
 • از علائم تجاری استفاده کنید.
 • برند خود را مطرح کنید.

از چه نرم افزاری برای طراحی استفاده کنیم؟

شاید بتوان گفت بهترین نرم افزار برای طراحی سر برگ Adobe InDesign می‌باشد. اما می‌توان از نرم افزارهای دیگری مثل Illustrator، photoshop، corel Draw نیز برای طراحی سربرگ به صورت حرفه ای استفاده کرد. ساده ترین راه برای طرحی سر برگ نرم افزار ورد می‌باشد.

با Word چگونه سربرگ طراحی کنیم؟

 • نرم افزار ورد را باز کنید.
 • طرح کاغذی یا قالب پیش فرض را انتخاب کنید.
 • هدر و فوتر را فعال کنید.
 • فونت و رنگ فونت مناسب را انتخاب کنید.
 • قالب آماده را فارسی کنید.
 • اطلاعات مورد نیاز را تایپ کنید.
 • رنگ ها را به رنگ مورد نظر خود تغییر دهید.
 • پروژه را ذخیره کنید.

چگونه از فایل سربرگ پرینت بگیریم؟

 • متن مورد نظر خود را تایپ کنید.
 • دکمه پرینت را از نوار ابزار یا دکمه های ترکیبی ctrl+p را بزنید.
 • وارد صفحه تنظیمات پرینتر شوید.
 • از چاپ شدن تمام صفحه در بخش پیش نمایش مطمعن شوید.
 • روی دکمه پرینت کلیک کنید تا سند جهت چاپ ارسال شود.

نتیجه گیری

در این مطلب مفید سعی کردیم آموزش جامعی را درباره نحوه طراحی و چاپ سر برگ ارائه کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب این صفحه بتوانید با استفاده از راهنمایی ها سربرگ مناسب کسب و کار خود را طراحی کنید و برای ارتباطات حرفه ای خود از آن استفاده کنید. خوشحال می‌شویم ایده های خود را درباره سر برگ های خلاقانه در انتهای این مطلب برای ما ارسال کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاتان را درباره این مطلب بنویسید

8:55
1401/04/14
منو کامل

همراه با پدیده نقش