طراحی و چاپ روی جلد سررسید چرمی

چاپ روی جلد سررسید چرمی1

از گذشته تا به حال جنس چرم از محصولات بسیار ارزشمند بوده و هست. همانطور که می‌دانید ماده اصلی تولید چرم پوست حیوانات است که پس طی فرآیندهای مختلفی می‌توان از آن در صنایع مختلف استفاده کرد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و همچنین جلوگیری از کشتار حیوانات صرفا برای تولید چرم، روش هایی برای تولید چرم به شکل مصنوعی به وجود آمد که قصد نداریم به جزئیات آن بپردازیم. امروزه برای تولید انواع محصولات چرمی از چرم مصنوعی استفاده می‌شود. اما بالطبع چرم مصنوعی کیفیت چرم طبیعی را نخواهد داشت. یکی از مصارف چرم ها استفاده از آن در صنعت چاپ است. چاپ روی چرم زمانی ارزشمند شد که تولید کنندگان توانستند آن را اختصاصی سازی نمایند و روی آن پترن، تصویر، متن یا لوگو چاپ کنند.

مرحله طراحی

قبل از اینکه سراغ نحوه چاپ روی جلد سررسید چرمی برویم ابتدا باید طرح مورد نظر خود را مهیا کنیم. در این مرحله از پروسه چاپ طرح انتخابی که می‌تواند شامل لوگو، عدد سال جاری یا مشخصات برند تجاری باشد جهت درج روی جلد چرمی سرررسید طراحی می‌شود. معمولا این طراحی با استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهای طراحی مثل کورل، ایندیزاین، فتوشاپ و غیره در محیط دسکتاپ طراحی می‌گردد. شاید به نظر برسد طراحی یک عکس با نرم افزار کار ساده ای است. اما یکی از مهم ترین مراحل همین مرحله طراحی است. زیرا اگر در انتخاب رنگبندی دقت لازم انجام نشود خروجی مناسب حاصل نخواهد شد و طرح انتخابی پس از چاپ روی جلد سررسید با رنگی متفاوت چاپ می‌گردد و تمام تلاش و هزینه ما هدر خواهد رفت.

در نتیجه استفاده از نرم افزار مناسب طراحی و حدالامکان چاپ نمونه جلد چرمی سررسید برای بررسی و اطمینان از رنگبندی درست امری واجب و ضروری در پروسه تولید سررسید می‌باشد.

چاپ روی چرم

در این مرحله فایل استخراجی از مرحله طراحی را به دستگاه چاپ ارسال می‌کنیم. برای چاپ موفق روی چرم، جوهر دستگاه باید به بخشی از بافت و تار و پود چرم تبدیل شود. این کار با استفاده از دستگاه های مخصوص چاپ روی چرم انجام می‌شود که در ادامه به معرفی انواع آنها خواهیم پرداخت.

چاپ روی چرم در گذشته

در زمان قدیم مرسوم ترین روش چاپ روی چرم علی الخصوص چاپ داغکوب بود تا همین امروز نیز از آن استفاده می‌شود. اما با گذشت زمان انسان ها توانستند روش های جدیدی برای چاپ با جوهر روی چرم ابداع کنند. یکی از این روش ها استفاده از قالب و تصعید برای جوهر افشانی روی چرم بود. اما این روش کارآمد نبود و موجب میشد رنگ جوهر روی چرم حرکت کند و طرح مورد نظر را تغییر دهد. به همین علت در این روش اصولاً از متون به جای طرح استفاده می‌شد.

چاپ دیجیتال

با ظهور چاپ دیجیتال تحول چشمگیری در عرصه چاپ ایجاد گردید. دستگاه های چاپ دیجیتال پیشرفته این امکان را فراهم کردند که تقریبا بتوان روی هر نوع متریالی چاپ انجام داد و چاپ دیجیتال صرفا محدود به چاپ روی کاغذ نباشد. با استفاده از همین دستگاه ها چاپ روی چرم و روی جلد سررسید انجام می‌شود.

چاپ روی جلد سررسید چرمی2

دستگاه چاپ UV Flatbed

یکی از دستگاه هایی که با استفاده از آن چاپ روی چرم و جلد سررسید انجام می‌شود دستگاه فلت بد می‌باشد. این دستگاه قابلیت این را دارد که روی هر سطح صافی چاپ انجام دهد. به عنوان مثال با این دستگاه روی متریالی مثل کاغذ، فیلم دوربین فیلمبرداری، پارچه، پلاستیک، PVC، اکلیریک، شیشه، سرامیک، فلز، چوب و چرم و هر سطح صاف دیگری می‌توان چاپ انجام داد.

پروسه چاپ در این دستگاه مشابه پرینترهای خانگی به صورت پاشش جوهر است. تنها تفاوت نوع جوهر و نحوه خشک شدن آن می‌باشد. برای چاپ سررسید چرمی، طاقه چرم روی سطح دستگاه قرار داده می‌شود و سپس از زیر جوهر پاش عبور می‌کند تا چاپ روی چرم انجام شود. دستگاه Flatbed برای جلوگیری از روان شدن جوهر روی سطح متریال چرمی، از نور ماورای بنفش (UV) با قدرت بالا استفاده می‌کند تا جوهر حین چاپ شدن روی چرم خشک شود. در نتیجه چاپ با دستگاه یووی فلت بد بسیار سریعتر از روش های دیگر است چون دیگر نیازی به صبر کردن برای خشک شدن جوهر نیست. به علاوه خشک شدن آنی جوهر باعث جلوگیری از پرتاب جوهر به اطراف و از بین رفتن چرم می‌شود.

این دستگاه قابلیت تبدیل رنگ نیز دارد. لذا می‌توان هر نوع تنوع رنگی که نیاز داریم را به راحتی و با کیفیت مطلوب روی جلد سررسید چاپ کنیم.

چاپگر UV roll

این چاپگر نیز قادر به چاپ انواع متریال متنوع است. تنها تفاوت آن با چاپگر فلت بد این است که فقط می‌تواند روی اجسامی که به شکل رول هستند چاپ انجام دهد. متریالی مثل دیوار پوش، برچسب ماشین، پارچه، چرم و غیره. پروسه چاپ این دستگاه فرقی با دستگاه چاپ فلت بد ندارد و از یک مکانیزم یکسان برای چاپ استفاده می‌کنند. مثلا برای چاپ روی جلد سررسید چرمی طاقه چرم روی غلطک های دستگاه قرار می‌گیرد و حین پاشش جوهر با اشعه ماورای بنفش واکنش شیمیایی انجام شده و طرح مورد نظر به سرعت روی جلد چرمی چاپ می‌شود.

چاپگر Echo Solvent

جدیدترین تکنولوژی چاپ دیجیتال چاپگر های اکو سالونت می‌باشد. این چاپگر ها به علت اینکه دوستدار محیط زیست هستند طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. تنوع بسیار در انتخاب رنگ، هدر نرفتن جوهر و از همه مهمتر هزینه نگهداری کمتر برای خریدار از دلایل استفاده از این نوع پرینتر است. پروسه چاپ پرینتر های Echo Solvent بسیار پیشرفته تر از چاپگر های فلت بد و یووی است. در این نوع چاپگر ها از هیچ نوع واکنش شیمیایی یا ارگانیک استفاده نمی‌شود. این دستگاه محدودیت چاپ دستگاه های دیجیتال دیگر را ندارد و می‌تواند روی طیف عظیمی از متریال چاپ انجام بدهد. از مزایای دیگر این دستگاه احتیاج کمتر به تمیزکاری می‌باشد که خود باعث عمر بیشتر آن می‌شود.

برای چاپ روی جلد سررسید نیز می‌توان از دستگاه Echo Solvent استفاده نمود. اما استفاده از این دستگاه برای چاپ روی چرم هنوز رواج پیدا نکرده و از دستگاه های چاپ دیجیتال فلت بد برای این کار استفاده می‌شود.

چاپ روی جلد سررسید چرمی2

چاپ لیزری روی جلد سررسید چرمی

یکی از راحت ترین و به صرفه ترین روش های چاپ روی چرم و جلد سررسید چرمی چاپ لیزری می‌باشد. با استفاده از دستگاه حکاکی لیزر می‌توان طراحی های منحصر به فرد و اختصاصی خود را روی جلد سررسید چاپ کنیم. تکنولوژی لیزر به تولید کننده این امکان را می‌دهد تا با کمترین هزینه طراحی اختصاصی شده را روی جلد سررسید چاپ کند و بالطبع هزینه تولید را برای مشتری خود کاهش دهد.

پروسه چاپ با دستگاه لیزر به این صورت انجام می‌شود که طرح خروجی به دستگاه آپلود می‌شود و اشعه لیزر با حرکت روی چرم طرح را روی آن حک می‌نماید. تنها تفاوت بین چاپ لیزری و چاپ دیجیتال این است که در چاپ لیزر نمی‌توان طیف رنگ تعریف نمود و طرح ما با استفاده از لیزر روی جلد به اصطلاح سوزانده می‌شود.

در اینجا نوع چرمی که از آن برای حکاکی لیزری استفاده می‌کنیم اهمیت دارد. اگر از جنس نامرغوب استفاده شود ممکن است طرح مورد نظر ما خروجی مطلوب را نداشته باشد.

حکاکی داغکوب برای چاپ روی جلد سررسید

برای حکاکی داغکوب روی جلد سررسید چرمی به وسیله ای به نام کلیشه احتیاج است. کلیشه یک نوع قطعه فلزی است که با دستگاه برش CNC لوگو یا مشخصات تجاری برند را روی آن برش می‌دهند. سپس آن را روی دستگاه داغکوب که حرارتی بیش 250 درجه سانتی گراد دارد قرار می‌دهند تا کاملا داغ شود و با پرس روی چرم طرح مورد نظر حک می‌گردد. به این روش چاپ روی چرم اصطلاحاً چاپ داغکوب گفته می‌شود. مزیت استفاده از داغکوب این است که به هیچ عنوان از بین نخواهد رفت و تا زمانی که خود چرم پوسیده نشود روی آن باقی می‌ماند. در گذشته برای چاپ روی جلد سررسید چرمی از این روش استفاده میشد.

نتیجه گیری

در این مطلب مفید از سری مطالب تخصصی پدیده نقش سعی کردیم شما را با انواع روش های چاپ روی جلد سررسید آشنا کنیم. شما نیز اگر تجربه ای در این زمینه دارید خوشحال می‌شویم آن را با خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. در انتهای این مطلب منتظر نظرات ارزشمندتان هستیم.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فاکتور آشنا کنیم و اساساً به تعریف فاکتور بپردازیم. همچنین توضیح خواهیم داد که فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور دارد. همچنین نحوه طراحی و چاپ فاکتور رسمی را با نرم افزار ورد آموزش خواهیم داد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک سند تجاری تاریخ دار است که شامل گزارشی از آیتم های خرید شرکت یا شخصی از فروشنده است. اگر این تراکنش مالی با یکی از روش های رایج پرداخت گردیده باشد، محتوای فاکتور معمولا شامل قوانین و جزئیات مربوط به سفارش و درگاه های پرداخت است. فاکتور فروش حکم یک گزارش قانونی از یک سند خرید و فروش را دارد. زیرا فاکتورها شامل نام و مشخصات فروشنده و خریدار هستند.

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی نیز مانند فاکتور است با این تفاوت که تنها برای تراکنش های مالی بین دو شرکت (اداری یا تجاری) استفاده می‌شود. تهیه فاکتور رسمی یک امر مهم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. زیرا شرکت ها می‌توانند از طریق فاکتور رسمی تراکنش های مالی خود را ردیابی کنند و از آنها برای پیگیری های مالی خود بایگانی تهیه کنند.

فاکتور های رسمی معمولاً شامل اطلاعات اداری هر دو طرف معامله است. این اطلاعات اداری را اداره مالیات (دارایی) معین نموده و تعیین کرده است که برای هر فاکتوری شماره معینی چاپ شود. اطلاعات رسمی که باید در فاکتور چاپ شود مواردی همچون نام شرکت، نام ثبتی شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت و شماره اقتصادی، آدرس دقیق پستی، کد پستی و شماره تماس می‌باشد.

شماره سریال فاکتور

هر فاکتوری شامل یک شماره است. این شماره یک کد منحصر به فرد است که برای شناسایی هر عدد فاکتور از آن بهره می‌برند. یکی از آیتم های مهم در چاپ فاکتور، مد نظر داشتن شماره فاکتور هنگام چاپ آن است. این شماره باید برای هر برگه از فاکتور کاملاً دقیق چاپ شود زیرا اگر یک شماره اشتباه شود تا انتهای فرم چاپی خطا رخ خواهد داد و هزینه و زمان از دست خواهد رفت. این شماره به شناسایی دقیق فاکتورها و بایگانی منظم آن برای گزارش گیری خریدها و فروش های هر دو طرف معامله تجاری سودمند خواهد بود.

در اکثر کشورهای جهان شماره فاکتور شامل عدد یا حروف است و با فرمت استانداردی چاپ می‌شود. مانند: MCB-12345، Mcb-12345 یا MCB12345

در ایران استاندارد استفاده از شماره فاکتور که به آن اصطلاحاً شماره سریال فاکتور هم می‌گویند تنها شامل اعداد است و از حروف استفاده نمی‌شود. این اعداد میتوانند در رنج 0000 یا بیشتر تعریف شوند و به ترتیب از شماره 0001 شروع می‌شود. شماره سریال فاکتور به صورت برجسته و با دستگاه چاپ ملخی در چاپخانه ها به رنگ قرمز چاپ می‌گردد. این استاندارد تقریبا برای چاپ تمام فاکتورها استفاده می‌شود. معمولاً تکنیک چاپ آن به گونه ای است تا بتوان شماره سریال را از انواع چاپی آن به صورت دیجیتال و دستگاه های شماره زنی تشخیص داد.

وابستگی شماره سریال به نوع کسب و کار

بر اساس تاریخ

بعضی از کسب و کارها با توجه به نوع و اندازه کسب و کار این شماره سریال را با توجه به بعضی آیتم ها انتخاب می‌کنند. به طور مثال بعضی از کسب و کارها از روش زمانبندی برای تعیین شماره فاکتور استفاده می‌کنند. مثلا اگر سفارش در تاریخ 5-10-1401 ثبت گردیده باشد، شماره فاکتور را 14011005 انتخاب می‌کنند. با این روش شماره سریال و تاریخ ثبت سفارش با هم ادغام می‌شود و می‌توان فاکتور را با سازماندهی بهتری شناسایی کرد.

بر اساس شماره مشتری

برخی دیگر از کسب و کارها شماره سریال فاکتور را بر اساس شماره مشتری یا ادغام شماره مشتری انتخاب می‌کنند. به طور مثال اگر شماره مشتری 15 است و شماره سفارش وی 26 باشد، شماره سفارش 1526 انتخاب می‌شود. این روش شماره گذاری برای شناسایی فاکتور هر مشتری به صورت سازماندهی کارآمد می‌باشد.

بر اساس شماره پروژه

نوع دیگری از انتخاب شماره سریال برای فاکتورها وجود دارد که در آن از شماره پروژه استفاده می‌شود. به طور مثال اگر یک پروژه پیمانکاری یا خدماتی را در نظر بگیریم. هر دو طرف معامله ابتدا یک پیش فاکتور تنظیم نموده و سپس کارپرداز شروع به انجام سفارش کارفرما می‌نماید. حال اگر در روند اجرای این پروژه نیاز به تغییرات و کسر یا اضافه نمودن مبلغ آن باشد، باید فاکتور را ویرایش نمود که این امر برای کسب و کارهایی که چندین پروژه مختلف را همزمان انجام می‌دهند کاری دشوار است و امکان اشتباه شدن فاکتور پروژه ها یکدیگر بدیهی است.

برای سازماندهی کردن این موارد همراه با شروع پروژه یک کد منحصر به فرد انتخاب می‌شود که از همان کد برای فاکتورهای مرتبط با آن پروژه نیز استفاده می‌شود. می‌توان شماره های فاکتورها را به صورت ترتیبی به شماره پروژه تخصیص داد. اگر شماره پروژه 6345 باشد می‌توان اولین فاکتور را با شماره 001-6345 شروع کرد.

اما در اکثر کسب و کارهای متوسط شماره سریال فاکتورها به صورت ترتیبی انتخاب می‌شوند.

فاکتور سربرگ

نوع دیگری از فاکتورها وجود دارد که روی سربرگ شرکتی چاپ می‌شود. مزیت این نوع فاکتورها این است که نیازی به چاپ و درج لوگو و ارائه مشخصات ندارد زیرا تمام این موارد روی سربرگ چاپ گردیده است. در این باره مطلبی تحت عنوان آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی تدوین کردیم که می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

فاکتورها چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین استفاده این برگه قانونی نگهداری اطلاعات سفارشات است. اگرچه می‌توان فاکتورها را برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد:

 • محاسبه میزان درآمد. چرا که کسب و کارها می‌توانند از این طریق میزان درآمد خود را محاسبه کنند و بررسی کنند که به چه میزان درآمد در آینده نیازمندند.
 •  حسابداری. با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کالاهایی با چه قیمت هایی به چه اشخاصی و با چه قیمتی تحویل گردیده است. در نتیجه می‌توان سررسید تمام خرید و فروش ها را بررسی و حسابرسی نمود.
 • مدرک مالی. فاکتور یک سند مالی معتبر از تراکنش های خرید و فروش است و کسب و کارها را از ادعاهای غلط و کلاهبرداری های احتمالی محافظت می‌کند.
 • مالیات. فاکتورهای رسمی میزان و درصد مالیات را برای هر تراکنش به صورت مجزا ضبط می‌کنند. در نتیجه می‌توان میزان مالیات سالانه را به راحتی محاسبه نمود و همچنین برای ارائه به اداره مالیات از آن استفاده کرد.
 • آنالیز فروش. با استفاده از فاکتور صاحب کسب و کار می‌تواند آماری دقیق از زمانی که کالاها یا خدمات فروش خوب یا بد داشته اند را شناسایی کند. یا حتی می‌تواند رفتار کاربران نسبت به یک یا چند عدد کالا را بررسی کند و جهت بهبود آن اقدام نماید.

انواع مختلف فاکتورها از گذشته تا کنون

فاکتور سنگی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما اولین فاکتورها در حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النحرین ابداع شدند. در حقیقت حاکمان آن تمدن روشی را یافتند که با استفاده از آن بتوانند میزان بودجه خزانه و واردات و صادرات آن را ثبت کنند. حکام و تجار آن زمان میزان خرید و فروش معاملات خود را روی لوح های سنگی یا گلی حک می‌کردند.

فاکتورهای دست نوشت

با پیشرفت بشر و نیاز مبرم به نگهداری اطلاعات مالی انسان ها از روش های مختلفی برای ثبت تراکنش های مالی خودشان استفاده نمودند. نوشتن روی پوست حیوان، برگ درختان و گیاهان و کاغذ روش های نوین تر استفاده از فاکتور محسوب می‌شد. این فاکتورها تقریبا شامل تمام اطلاعاتی است که امروزه روی فاکتورها چاپ می‌شود.

نسخه الکترونیکی

پیدایش کامپیوترها تحول شگفتی در نحوه طراحی فاکتورها و ارائه آن ایجاد نمود. نسخه الکترونیک آن نیاز به هزینه اضافه و نیروی کار را کاهش داد و آسانتر، ارزان تر و سریعتر بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.

فاکتور آنلاین

حضور اینترنت باعث شد فاکتورهای فروش به صورت امن تر و سریعتر به دست مشتریان برسد و هزینه های اضافی مثل حمل نقل اشخاص برای دریافت یا ارسال آن از چرخه خرید و فروش حذف شود. در فاکتورهای آنلاین دیگر از کاغذ استفاده نمی‌شود و در عوض از راه ایمیل یا روش های دیگر به دست خریداران می‌رسند.

همچنین کمتر قطع شدن درختان و حفاظت بهتر از محیط زیست را می‌توان به فواید فاکتورهای الکترونیکی و آنلاین افزود.

طراحی برگه فاکتور

تقریبا تمامی فاکتورها از یک قالب واحد استفاده می‌کنند و در حقیقت استاندارد کلی برای طراحی برگه فاکتور وجود دارد. در گذشته طرح اولیه آن را روی کاغذ می‌کشیدند و تقریبا تمام چاپخانه ها برای همه مشتریان خود از یک فرمت کلی استفاده می‌کردند. به همین نحو، شکل اولیه فاکتور ایجاد شد. اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی می‌توان به راحتی فاکتورها را به شکلی دلخواه طراحی و چاپ کرد. اما از نمی‌توان از استاندارد آن خارج شد.

مواردی که قبل از طراحی باید آنها را رعایت نمود عبارتند از:

 • نوشتن کلمه فاکتور (فروش) به صورت ساده و شکیل در عنوان برگه.
 • اطلاعات تماس کسب و کار شامل نام، آدرس، شماره تلفن و شماره فکس.
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و… .
 • یک شماره منحصر به فرد و ترتیبی (شروع با عدد مشخص)، با فونت و رنگ متفاوت به نام شماره سریال.
 • نام و مشخصات کالا یا خدمات.
 • قیمت هر کالا به صورت جداگانه و مجموع آن بر اساس تعداد.
 • تاریخ ثبت اولیه یا ثبت نهایی فاکتور. (در صورت ثبت پیش فاکتور، ثبت تاریخ و پرداخت نهایی مبلغ آن).
 • جمع کل مبلغ فاکتور.
 • شرایط پرداخت مبلغ فاکتور شامل مهلت پرداخت مشتری و مهلت تحویل فروشنده و جریمه دیرکرد.
 • روش ارسال محموله به مشتری.
 • میزان تخفیف، و کسر مبلغ آن از مبلغ نهایی فاکتور.

حال که از مشخصات یک فاکتور کامل آگاه شدیم باید با استفاده از یک قالب پیش فرض فاکتور خود را طراحی کنیم. در ادامه روش طراحی فاکتور را با نرم افزار ورد به صورت ساده توضیح دادیم.

آموزش طراحی فاکتور با نرم افزار word

روش اول (طراحی با استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید. اگر از نسخه اصلی آن استفاده می‌کنید به محض باز شدن لیستی از قالب های پیش فرض ورد را می‌بینید. با در کادر سرچ بالا تایپ کنید invoice؛ لیستی از قالب های پیش فرض برای طراحی ظاهر خواهد شد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب و ویرایش کنید. در صورت عدم دسترسی به این بخش می‌توانید قالب را از منابع دیگر دانلود کرده و به ورد وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. استفاده از قالب پیش فرض باعث صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد و نیازی به آزمون خطا برای پیدا کردن طرح مناسب نخواهید داشت.

پس از انتخاب قالب طراحی روی آن کلیک کنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که اطلاعات مربوط به قالب را همراه با توضیحات نمایش می‌دهد. در صورت انتخاب آن روی دکمه Create کلیک کنید تا سند ورد ایجاد شود.

سپس قالب به حالت ویرایش ورد انتقال پیدا می‌کند. اینجا می‌توانید عبارات را تغییر دهید، موارد بلااستفاده را حذف کنید، زبان قالب را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید، رنگ ها را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید فونت و نحوه قرارگیری آیتم های موجود در فاکتور را جابجا کرده یا تغییر دهید.

سند خود را ذخیره کنید. از این پس می‌توانید از همین قالب به عنوان قالب پیش فرض تمام فاکتورهای خود استفاده کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید.

روش دوم (طراحی بدون استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید و یک سند خالی یا blank document ایجاد کنید. وارد محیط ویرایش ورد خواهید شد. بهتر است ابتدا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید تا بتوانید دقیق تر طراحی کنید.

عبارت فاکتورفروش را در بخش هدر و با اندازه ای بزرگتر و مشخص تر تایپ کنید. مکانی را برای درج تاریخ و شماره فاکتور در نظر بگیرید. لوگوی خود را به صورت مجزا در یک طرف فرم (راست یا چپ) الصاق کنید.

در بدنه فرم ابتدا اطلاعات فروشنده را به صورت کامل درج کنید. برای فاکتورهای رسمی از درج شماره ثبت و شماره اقتصادی مطمعن شوید.

سپس اطلاعات خریدار را به صورت کامل همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم درج کنید.

در سطر بعد کالاهایی که مشتری خریداری نموده را همراه با قیمت واحد و تعداد آنها و جمع کل درج کنید. می‌توانید از جدول نرم افزار ورد برای سازماندهی کردن این موارد استفاده کنید.

حتما مبلغ تخفیف و میزان کسر آن را به درستی محاسبه کرده و در ادامه فاکتور در بخشی مجزا با عنوان “مبلغ قابل پرداخت” تایپ کنید.

روش یا روش های ارسال را همراه با آدرس آنها به طور دقیق بنویسید.

یکبار تمام موارد را جهت بروز خطای احتمالی بررسی کنید و در نهایت سند فاکتور را چاپ کنید. می‌توانید با ذخیره کردن آن به عنوان قالب پیش فرض برای چاپ فاکتورهای بعدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

این مطلب مفید قصد داشت تا شما را با انواع فاکتور و نکات مهمی که باید برای طراحی و چاپ آن رعایت کنید آشنا کند. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید فاکتورهای حرفه ای و زیبا برای کسب و کار خود طراحی نمایید. به انتهای این صفحه مراجعه کنید و نظر خود راجع به این مطلب را برای ما بنویسید.