انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ سررسید و تقویم رومیزی

انواع کاغذ1

در این مطلب قصد داریم شما را با انواع کاغذهایی که مناسب چاپ روی سررسید و تقویم رومیزی است آشنا کنیم. همچنین قصد داریم شما را جهت انتخاب کاغذ مناسب برای چاپ سررسید یا تقویم رومیزی راهنمایی کنیم. انتخاب کاغذ چاپی مناسب نسبت مستقیمی با کیفیت سررسید و تقویم تولیدی دارد. ترکیب ساخت کاغذ، طراحی، هدف استفاده، وزن و حتی قطر آن مواردی است که باید به آنها توجه کرد.

تاریخچه

اولین اشخاصی که موفق به تولید کاغذ شدند چینی ها بودند. چینی ها توانستند با روش هایی چوب را به شکل خمیر در آوردند و سپس از آن خمیر کاغذ تولید کنند. در حقیقت بنیانگذاران تولید کاغذ مدرن چینی ها هستند. روایات دیگری نیز وجود دارد که تولید کاغذ را به مسلمانان نسبت می‌دهد که این مورد هنوز ثابت نگردیده و می‌گویند که دانش ساخت کاغذ مدرن پس از دستگیری دو نفر تولید کننده کاغذ چینی وارد اسلام گردیده است. اما دانش تولید کاغذ از اوایل قرن 13 ام از خاورمیانه وارد اروپا شد و آنجا بود که اولین کاغذ چاپی با تکنولوژی فشار آب تولید گردید.

انواع کاغذ2

انواع کاغذ چاپی مناسب تولید تقویم رومیزی و سررسید

انواع مختلفی از کاغذها در سطح جهان وجود دارد و از هر کدام از آنها برای تولید انواع مختلف محصولات چاپی استفاده می‌گردد. البته ما قصد داریم در این مطلب صرفا به معرفی و توضیح کاغذهای مناسب چاپ سررسید و تقویم رومیزی بپردازیم.

انواع مختلفی از کاغذ چاپی وجود دارد که می‌توان برای پروژه های چاپی از آنها استفاده کرد. از انواع آن می‌توان به کاغذ غیر اسیدی، کاغذ نقاشی، کاغذ با قدرت جذب بالا، کاغذ کتاب، کاغذ باند، کاغذ بسته بندی، کاغذ تحریر، کاغذ کارت ویزیت، کاغذ کپی، کاغذ گلاسه، کاغذ سیلک، کاغذ کارت پستال، کاغذ مانیل، کاغذ روکش مات، کاغذ چاپ، کاغذ بازیافتی، کاغذ کفش و کاغذ کرافت نام برد. هر کدام از آنها منحصرا برای انجام کارهای چاپی خاصی تولید گردیده اند و باید به نوع کاربرد آنها توجه کرد.

کاغذهایی که برای تولید سررسید و تقویم رومیزی از آنها استفاده می‌شود کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه و کاغذ کرافت می‌باشد.

کاغذ تحریر

کاغذ تحریر یا همان writing paper رایج ترین نوع  کاغذ مورد استفاده در جهان است. از این کاغذ تقریبا در تمامی محصولات چاپی اعم از مجله، کتاب، روزنامه، کاتالوگ و غیره استفاده می‌گردد. این نوع کاغذ نیز خود به چند نوع تقسیم می‌شود که دو نوع اصلی آن کاغذ تحریر سفید و کاغذ تحریر کرم می‌باشد.

تحریر سفید

همانطور که از نام آن پیداست این نوع کاغذ سفید رنگ می‌باشد و به همین جهت به آن تحریر سفید می‌گویند. یکی از کاغذهای مناسب برای استفاده در صفحات داخلی سررسید یا بعضی تقویم های رومیزی و دیواری است که کیفیت بالایی دارد و دوام خوبی نیز ارائه می‌دهد کاغذ تحریر سفید هنگام چاپ با روش های رایج چاپ مثل چاپ افست یا چاپ دیجیتال کیفیت چاپی بسیار بالایی را ارائه می‌دهد. به همین علت جهت تولید سررسید از آن بیشتر استفاده می‌شود. روی این کاغذ می‌توان هر نوع اطلاعات چاپی اعم از لوگو و مشخصات تقویمی را با طیف رنگ دلخواه چاپ نمود و مورد استفاده قرار داد.

تحریر کرم

نوع دیگری از کاغذ تحریر وجود دارد که کرم رنگ می‌باشد. از این کاغذ نیز در تولید سررسید یا دفتر یادداشت استفاده می‌شود. کیفیت آن هیچ تفاوتی با کاغذ سفید رنگ ندارد و استفاده از آن برای تولید سررسید یا تقویم رومیزی کاملا سلیقه ای می‌باشد. برخی از شرکت ها و موسسات ترجیح می‌دهند از کاغذ کرم رنگ استفاده کنند که به نوعی بتوانند هدیه با کیفیت تری را برای همکاران خود تهیه کنند. البته قیمت این کاغذ از نوع سفید رنگ آن کمی بیشتر است.

این کاغذ قدرت جذب بالایی دارد لذا از آن در چاپ افست بیشتر استفاده می‌شود چون مرکب (جوهر) چاپی به خوبی جذب کاغذ می‌شود و کیفیت چاپ عکس ها و متون روی این کاغذ بسیار بالا می‌باشد.

انواع کاغذ4

کاغذ کرافت و کاغذ نخودی

از این کاغذها بیشتر برای تولید تقویم رومیزی استفاده می‌شود. رنگ این کاغذها به رنگ کرم نزدیک است و کمی کدر به نظر می‌رسد. وزن کاغذ کرافت و نخودی اصولا از کاغذ تحریر بیشتر است و به همین جهت برای تقویم رومیزی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا باعث می‌شود برگه های تقویم حالت ثابت خود را حفظ کنند و دچار خمیدگی نگردند. به علاوه ضخامت آنها با دوام آنها رابطه مستقیمی دارد و در تمام طول سال بدون تغییر کیفیت باقی خواهد ماند. کیفیت کاغذ چاپی کرافت یا نخودی تفاوت چندانی با کاغذ تحریر ندارد و رنگ ها و متون به خوبی روی آن بدون خطا چاپ می‌شود. تنها تفاوت میان آنها تکنیک چاپی است چرا که کاغذ کرافت یا نخودی اصولاً توسط تکنیک چاپ افست قابل استفاده است و در چاپ دیجیتال کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاغذ گلاسه

از کاغذ گلاسه بیشتر برای تولید تراکت های تبلیغاتی، کارت ویزیت، کاتالوگ و بروشور استفاده می‌شود. البته کاغذ گلاسه در سررسید و تقویم رومیزی نیز کاربرد دارد. در تولید سررسید از کاغذ گلاسه برای صفحات ابتدایی یا انتهایی آن استفاده می‌شود. برخی شرکت ها طرح تبلیغاتی خود را روی این نوع کاغذ چاپ نموده و به عنوان معرفی در ابتدای صفحه سررسید قرار می‌دهند.

این کاغذ انتخاب رایج تری جهت تولید تقویم دیواری است. اغلب تقویم های دیواری تبلیغاتی با کاغذ گلاسه تولید می‌گردند. به جز کاغذ کرافت از کاغذ گلاسه برای تولید تقویم رومیزی نیز استفاده می‌شود. این کاغذ حالتی براق مانند دارد که به صورت یک رو گلاسه یا دو رو گلاسه تولید می‌گردد که روی هر طرف می‌توان چاپ انجام داد. جوهر چاپی هنگام پروسه چاپ روی کاغذ غلطیده می‌شود به همین جهت پس از خشک شدن جوهر، عکس یا متن چاپی به صورت برجسته و براق به نظر می‌رسد. کاغذ گلاسه در تکنیک چاپ افست یا دیجیتال کاربرد دارد و می‌توان هر نوع طیف رنگ برای چاپ روی آن بهره برد.

گرماژ کاغذ

وزن یا همان گرماژ کاغذ یک فاکتور مهم در تولید تقویم یا سررسید است. هر چه گرماژ کاغذ بالاتر باشد، کیفیت محصول و همچنین کیفیت چاپ آن نیز بیشتر می‌باشد. اصولا برای تولید سررسید از کاغذ تحریر سفید یا کرم با گرماژ 70 گرم استفاده می‌گردد. زیرا هم کیفیت چاپی مطلوبی را ارائه می‌دهد و هم وزن دفتر یادداشت یا سررسید را افزایش نمی‌دهد. استفاده از کاغذ گلاسه برای تولید سررسید توصیه نمی‌شود زیرا حجم و هزینه تولید آن را زیاد می‌کند.

تقویم های رومیزی اغلب با کاغذ گلاسه تولید می‌گردند. گرماژ مورد استفاده برای صفحات داخلی این نوع تقویم کاغذ گلاسه با گرماژ 250 گرم می‌باشد. تولید کنندگان با توجه به تجربه خود در بهترین گرماژ چاپی این اعداد را برای وزن کاغذ در نظر می‌گیرند.

از کاغذ نخودی یا کرافت نیز برای تولید تقویم رومیزی استفاده می‌شود که گرماژ انتخابی برای تولید آنها معمولا 200 گرم می‌باشد.

بهترین نوع کاغذ

انواع کاغذ3

در جهان سه کشور عمده تولید کننده کاغذ وجود دارد. بهترین تولید کننده کاغذ در جهان کشور اندونزی می‌باشد که کاغذ تولیدی آن به تمام نقاط جهان ارسال می‌گردد. کیفیت کاغذ اندونزی در تمام جهان شناخته شده است. کشور چین نیز یکی دیگر از تولید کنندگان عمده کاغذ می‌باشد که کیفیت کاغذ اندونزی را ندارد. کشور پرتغال نیز یکی از تولید کنندگان کاغذ می‌باشد که کیفیت کاغذهای آن مابین اندونزی و چین قرار می‌گیرد.

قیمت کاغذ

قیمت کاغذ رابطه مستقیمی ما نوع آن و وزن آن دارد. با توجه به نوسانات قیمت ارز در کشور قیمت کاغذ نیز تحت تاثیر قرار گرفته است و شاهد افزایش چمشگیری در قیمت کاغذ هستیم. به همین جهت وزن کاغذ روی قیمت آن و در نهایت روی قیمت سررسید یا تقویم رومیزی تاثیر می‌گذارد.

جمع بندی

در مطلب فوق سعی کردیم شما را با انواع کاغذ مورد استفاده در تولید سررسید و تقویم رومیزی آشنا کنیم. تفاوت ها و ویژگی های آنها را بررسی کنیم تا شما بتوانید با آنها بیشتر آشنا شده و بتوانید هدیه تبلیغاتی مناسبی را از نظر هزینه و کیفیت تهیه نمایید.

شما می‌توانید دیدگاه خود را در انتهای این مطلب برای ما بنویسید. منتظر نظرات سازنده شما هستیم.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فاکتور آشنا کنیم و اساساً به تعریف فاکتور بپردازیم. همچنین توضیح خواهیم داد که فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور دارد. همچنین نحوه طراحی و چاپ فاکتور رسمی را با نرم افزار ورد آموزش خواهیم داد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک سند تجاری تاریخ دار است که شامل گزارشی از آیتم های خرید شرکت یا شخصی از فروشنده است. اگر این تراکنش مالی با یکی از روش های رایج پرداخت گردیده باشد، محتوای فاکتور معمولا شامل قوانین و جزئیات مربوط به سفارش و درگاه های پرداخت است. فاکتور فروش حکم یک گزارش قانونی از یک سند خرید و فروش را دارد. زیرا فاکتورها شامل نام و مشخصات فروشنده و خریدار هستند.

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی نیز مانند فاکتور است با این تفاوت که تنها برای تراکنش های مالی بین دو شرکت (اداری یا تجاری) استفاده می‌شود. تهیه فاکتور رسمی یک امر مهم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. زیرا شرکت ها می‌توانند از طریق فاکتور رسمی تراکنش های مالی خود را ردیابی کنند و از آنها برای پیگیری های مالی خود بایگانی تهیه کنند.

فاکتور های رسمی معمولاً شامل اطلاعات اداری هر دو طرف معامله است. این اطلاعات اداری را اداره مالیات (دارایی) معین نموده و تعیین کرده است که برای هر فاکتوری شماره معینی چاپ شود. اطلاعات رسمی که باید در فاکتور چاپ شود مواردی همچون نام شرکت، نام ثبتی شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت و شماره اقتصادی، آدرس دقیق پستی، کد پستی و شماره تماس می‌باشد.

شماره سریال فاکتور

هر فاکتوری شامل یک شماره است. این شماره یک کد منحصر به فرد است که برای شناسایی هر عدد فاکتور از آن بهره می‌برند. یکی از آیتم های مهم در چاپ فاکتور، مد نظر داشتن شماره فاکتور هنگام چاپ آن است. این شماره باید برای هر برگه از فاکتور کاملاً دقیق چاپ شود زیرا اگر یک شماره اشتباه شود تا انتهای فرم چاپی خطا رخ خواهد داد و هزینه و زمان از دست خواهد رفت. این شماره به شناسایی دقیق فاکتورها و بایگانی منظم آن برای گزارش گیری خریدها و فروش های هر دو طرف معامله تجاری سودمند خواهد بود.

در اکثر کشورهای جهان شماره فاکتور شامل عدد یا حروف است و با فرمت استانداردی چاپ می‌شود. مانند: MCB-12345، Mcb-12345 یا MCB12345

در ایران استاندارد استفاده از شماره فاکتور که به آن اصطلاحاً شماره سریال فاکتور هم می‌گویند تنها شامل اعداد است و از حروف استفاده نمی‌شود. این اعداد میتوانند در رنج 0000 یا بیشتر تعریف شوند و به ترتیب از شماره 0001 شروع می‌شود. شماره سریال فاکتور به صورت برجسته و با دستگاه چاپ ملخی در چاپخانه ها به رنگ قرمز چاپ می‌گردد. این استاندارد تقریبا برای چاپ تمام فاکتورها استفاده می‌شود. معمولاً تکنیک چاپ آن به گونه ای است تا بتوان شماره سریال را از انواع چاپی آن به صورت دیجیتال و دستگاه های شماره زنی تشخیص داد.

وابستگی شماره سریال به نوع کسب و کار

بر اساس تاریخ

بعضی از کسب و کارها با توجه به نوع و اندازه کسب و کار این شماره سریال را با توجه به بعضی آیتم ها انتخاب می‌کنند. به طور مثال بعضی از کسب و کارها از روش زمانبندی برای تعیین شماره فاکتور استفاده می‌کنند. مثلا اگر سفارش در تاریخ 5-10-1401 ثبت گردیده باشد، شماره فاکتور را 14011005 انتخاب می‌کنند. با این روش شماره سریال و تاریخ ثبت سفارش با هم ادغام می‌شود و می‌توان فاکتور را با سازماندهی بهتری شناسایی کرد.

بر اساس شماره مشتری

برخی دیگر از کسب و کارها شماره سریال فاکتور را بر اساس شماره مشتری یا ادغام شماره مشتری انتخاب می‌کنند. به طور مثال اگر شماره مشتری 15 است و شماره سفارش وی 26 باشد، شماره سفارش 1526 انتخاب می‌شود. این روش شماره گذاری برای شناسایی فاکتور هر مشتری به صورت سازماندهی کارآمد می‌باشد.

بر اساس شماره پروژه

نوع دیگری از انتخاب شماره سریال برای فاکتورها وجود دارد که در آن از شماره پروژه استفاده می‌شود. به طور مثال اگر یک پروژه پیمانکاری یا خدماتی را در نظر بگیریم. هر دو طرف معامله ابتدا یک پیش فاکتور تنظیم نموده و سپس کارپرداز شروع به انجام سفارش کارفرما می‌نماید. حال اگر در روند اجرای این پروژه نیاز به تغییرات و کسر یا اضافه نمودن مبلغ آن باشد، باید فاکتور را ویرایش نمود که این امر برای کسب و کارهایی که چندین پروژه مختلف را همزمان انجام می‌دهند کاری دشوار است و امکان اشتباه شدن فاکتور پروژه ها یکدیگر بدیهی است.

برای سازماندهی کردن این موارد همراه با شروع پروژه یک کد منحصر به فرد انتخاب می‌شود که از همان کد برای فاکتورهای مرتبط با آن پروژه نیز استفاده می‌شود. می‌توان شماره های فاکتورها را به صورت ترتیبی به شماره پروژه تخصیص داد. اگر شماره پروژه 6345 باشد می‌توان اولین فاکتور را با شماره 001-6345 شروع کرد.

اما در اکثر کسب و کارهای متوسط شماره سریال فاکتورها به صورت ترتیبی انتخاب می‌شوند.

فاکتور سربرگ

نوع دیگری از فاکتورها وجود دارد که روی سربرگ شرکتی چاپ می‌شود. مزیت این نوع فاکتورها این است که نیازی به چاپ و درج لوگو و ارائه مشخصات ندارد زیرا تمام این موارد روی سربرگ چاپ گردیده است. در این باره مطلبی تحت عنوان آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی تدوین کردیم که می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

فاکتورها چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین استفاده این برگه قانونی نگهداری اطلاعات سفارشات است. اگرچه می‌توان فاکتورها را برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد:

 • محاسبه میزان درآمد. چرا که کسب و کارها می‌توانند از این طریق میزان درآمد خود را محاسبه کنند و بررسی کنند که به چه میزان درآمد در آینده نیازمندند.
 •  حسابداری. با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کالاهایی با چه قیمت هایی به چه اشخاصی و با چه قیمتی تحویل گردیده است. در نتیجه می‌توان سررسید تمام خرید و فروش ها را بررسی و حسابرسی نمود.
 • مدرک مالی. فاکتور یک سند مالی معتبر از تراکنش های خرید و فروش است و کسب و کارها را از ادعاهای غلط و کلاهبرداری های احتمالی محافظت می‌کند.
 • مالیات. فاکتورهای رسمی میزان و درصد مالیات را برای هر تراکنش به صورت مجزا ضبط می‌کنند. در نتیجه می‌توان میزان مالیات سالانه را به راحتی محاسبه نمود و همچنین برای ارائه به اداره مالیات از آن استفاده کرد.
 • آنالیز فروش. با استفاده از فاکتور صاحب کسب و کار می‌تواند آماری دقیق از زمانی که کالاها یا خدمات فروش خوب یا بد داشته اند را شناسایی کند. یا حتی می‌تواند رفتار کاربران نسبت به یک یا چند عدد کالا را بررسی کند و جهت بهبود آن اقدام نماید.

انواع مختلف فاکتورها از گذشته تا کنون

فاکتور سنگی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما اولین فاکتورها در حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النحرین ابداع شدند. در حقیقت حاکمان آن تمدن روشی را یافتند که با استفاده از آن بتوانند میزان بودجه خزانه و واردات و صادرات آن را ثبت کنند. حکام و تجار آن زمان میزان خرید و فروش معاملات خود را روی لوح های سنگی یا گلی حک می‌کردند.

فاکتورهای دست نوشت

با پیشرفت بشر و نیاز مبرم به نگهداری اطلاعات مالی انسان ها از روش های مختلفی برای ثبت تراکنش های مالی خودشان استفاده نمودند. نوشتن روی پوست حیوان، برگ درختان و گیاهان و کاغذ روش های نوین تر استفاده از فاکتور محسوب می‌شد. این فاکتورها تقریبا شامل تمام اطلاعاتی است که امروزه روی فاکتورها چاپ می‌شود.

نسخه الکترونیکی

پیدایش کامپیوترها تحول شگفتی در نحوه طراحی فاکتورها و ارائه آن ایجاد نمود. نسخه الکترونیک آن نیاز به هزینه اضافه و نیروی کار را کاهش داد و آسانتر، ارزان تر و سریعتر بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.

فاکتور آنلاین

حضور اینترنت باعث شد فاکتورهای فروش به صورت امن تر و سریعتر به دست مشتریان برسد و هزینه های اضافی مثل حمل نقل اشخاص برای دریافت یا ارسال آن از چرخه خرید و فروش حذف شود. در فاکتورهای آنلاین دیگر از کاغذ استفاده نمی‌شود و در عوض از راه ایمیل یا روش های دیگر به دست خریداران می‌رسند.

همچنین کمتر قطع شدن درختان و حفاظت بهتر از محیط زیست را می‌توان به فواید فاکتورهای الکترونیکی و آنلاین افزود.

طراحی برگه فاکتور

تقریبا تمامی فاکتورها از یک قالب واحد استفاده می‌کنند و در حقیقت استاندارد کلی برای طراحی برگه فاکتور وجود دارد. در گذشته طرح اولیه آن را روی کاغذ می‌کشیدند و تقریبا تمام چاپخانه ها برای همه مشتریان خود از یک فرمت کلی استفاده می‌کردند. به همین نحو، شکل اولیه فاکتور ایجاد شد. اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی می‌توان به راحتی فاکتورها را به شکلی دلخواه طراحی و چاپ کرد. اما از نمی‌توان از استاندارد آن خارج شد.

مواردی که قبل از طراحی باید آنها را رعایت نمود عبارتند از:

 • نوشتن کلمه فاکتور (فروش) به صورت ساده و شکیل در عنوان برگه.
 • اطلاعات تماس کسب و کار شامل نام، آدرس، شماره تلفن و شماره فکس.
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و… .
 • یک شماره منحصر به فرد و ترتیبی (شروع با عدد مشخص)، با فونت و رنگ متفاوت به نام شماره سریال.
 • نام و مشخصات کالا یا خدمات.
 • قیمت هر کالا به صورت جداگانه و مجموع آن بر اساس تعداد.
 • تاریخ ثبت اولیه یا ثبت نهایی فاکتور. (در صورت ثبت پیش فاکتور، ثبت تاریخ و پرداخت نهایی مبلغ آن).
 • جمع کل مبلغ فاکتور.
 • شرایط پرداخت مبلغ فاکتور شامل مهلت پرداخت مشتری و مهلت تحویل فروشنده و جریمه دیرکرد.
 • روش ارسال محموله به مشتری.
 • میزان تخفیف، و کسر مبلغ آن از مبلغ نهایی فاکتور.

حال که از مشخصات یک فاکتور کامل آگاه شدیم باید با استفاده از یک قالب پیش فرض فاکتور خود را طراحی کنیم. در ادامه روش طراحی فاکتور را با نرم افزار ورد به صورت ساده توضیح دادیم.

آموزش طراحی فاکتور با نرم افزار word

روش اول (طراحی با استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید. اگر از نسخه اصلی آن استفاده می‌کنید به محض باز شدن لیستی از قالب های پیش فرض ورد را می‌بینید. با در کادر سرچ بالا تایپ کنید invoice؛ لیستی از قالب های پیش فرض برای طراحی ظاهر خواهد شد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب و ویرایش کنید. در صورت عدم دسترسی به این بخش می‌توانید قالب را از منابع دیگر دانلود کرده و به ورد وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. استفاده از قالب پیش فرض باعث صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد و نیازی به آزمون خطا برای پیدا کردن طرح مناسب نخواهید داشت.

پس از انتخاب قالب طراحی روی آن کلیک کنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که اطلاعات مربوط به قالب را همراه با توضیحات نمایش می‌دهد. در صورت انتخاب آن روی دکمه Create کلیک کنید تا سند ورد ایجاد شود.

سپس قالب به حالت ویرایش ورد انتقال پیدا می‌کند. اینجا می‌توانید عبارات را تغییر دهید، موارد بلااستفاده را حذف کنید، زبان قالب را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید، رنگ ها را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید فونت و نحوه قرارگیری آیتم های موجود در فاکتور را جابجا کرده یا تغییر دهید.

سند خود را ذخیره کنید. از این پس می‌توانید از همین قالب به عنوان قالب پیش فرض تمام فاکتورهای خود استفاده کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید.

روش دوم (طراحی بدون استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید و یک سند خالی یا blank document ایجاد کنید. وارد محیط ویرایش ورد خواهید شد. بهتر است ابتدا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید تا بتوانید دقیق تر طراحی کنید.

عبارت فاکتورفروش را در بخش هدر و با اندازه ای بزرگتر و مشخص تر تایپ کنید. مکانی را برای درج تاریخ و شماره فاکتور در نظر بگیرید. لوگوی خود را به صورت مجزا در یک طرف فرم (راست یا چپ) الصاق کنید.

در بدنه فرم ابتدا اطلاعات فروشنده را به صورت کامل درج کنید. برای فاکتورهای رسمی از درج شماره ثبت و شماره اقتصادی مطمعن شوید.

سپس اطلاعات خریدار را به صورت کامل همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم درج کنید.

در سطر بعد کالاهایی که مشتری خریداری نموده را همراه با قیمت واحد و تعداد آنها و جمع کل درج کنید. می‌توانید از جدول نرم افزار ورد برای سازماندهی کردن این موارد استفاده کنید.

حتما مبلغ تخفیف و میزان کسر آن را به درستی محاسبه کرده و در ادامه فاکتور در بخشی مجزا با عنوان “مبلغ قابل پرداخت” تایپ کنید.

روش یا روش های ارسال را همراه با آدرس آنها به طور دقیق بنویسید.

یکبار تمام موارد را جهت بروز خطای احتمالی بررسی کنید و در نهایت سند فاکتور را چاپ کنید. می‌توانید با ذخیره کردن آن به عنوان قالب پیش فرض برای چاپ فاکتورهای بعدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

این مطلب مفید قصد داشت تا شما را با انواع فاکتور و نکات مهمی که باید برای طراحی و چاپ آن رعایت کنید آشنا کند. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید فاکتورهای حرفه ای و زیبا برای کسب و کار خود طراحی نمایید. به انتهای این صفحه مراجعه کنید و نظر خود راجع به این مطلب را برای ما بنویسید.