انواع روش های درج لوگو روی جلد سررسید

از گذشته تا کنون از سررسید برای نوشتن و ثبت وقایع استفاده میشد. با گذشت زمان و پیشرفت صنایع و پدید آمدن برندهای تجاری بزرگ کم کم استفاده از سررسید به عنوان یک هدیه تبلیغاتی رواج پیدا کرد. شرکت ها و موسسات خصوصی و دولتی با درج مشخصات لوگو خود روی جلد و صفحات داخلی سررسید سعی می‌کنند تا برند خود را بین رقیبان و شرکای تجاری تداعی کرده و از این طریق وجه سازمانی خود را بیش از پیش ارتقا دهند.

برای چاپ روی جلد سررسید روش های متعددی وجود دارد. متدهایی از جمله حک داغکوب و حک لیزر روی چرم و درج لوگو روی پلاک فلزی به صورت لیزری از جمله این روشها است که در این مطلب به توضیح کامل آن ها می‌پردازیم.

مطلب چاپ لوگو1

اهمیت جنس جلد در انتخاب نوع چاپ

نوع جلدی که برای درج لوگو روی آن در نظر می‌گیریم اهمیت ویژه ای دارد. عموماً برای از جنس چرم یا پارچه استفاده می‌شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را برای درج یا چاپ لوگو ارائه می‌دهند.

جلد پارچه ای

یکی از روش های رایج و مرسوم برای تولید سررسید استفاده از جلد پارچه ای است. اما برای درج لوگو روی جلد پارچه ای دستمان باز نیست و تنها روشی که می‌توانیم از آن استفاده کنیم درج پلاک فلزی است. بر خلاف چرم که می‌توان روی آن با لیزر یا داغکوب لوگو حک نمود، روی پارچه این انعطاف وجود ندارد. زیرا استفاده از این روش ها موجب می‌شود پارچه دچار سوختگی شود و قطعاً این امر نتیجه مطلوبی را به همراه نخواهد آورد.

جلد چرمی

طبیعتاً استفاده از چرم برای جلد سررسید معقولانه تر است. دوام و انعطاف چرم باعث می‌شود بتوانیم تنوع بیشتری برای انتخاب روش های چاپ روی جلد سررسید داشته باشیم. این تنوعات شامل چاپ داغکوب، طلاکوب یا نقره کوب روی جلد سررسید می‌باشد.

کلیشه چاپ چیست؟

قبل از اینکه سراغ توضیح روش های چاپ داغی روی جلد سررسید برویم ابتدا باید کلیشه را بررسی کنیم. کلیشه یک ورق فلزی است که با استفاده از دستگاه برش CNC برش داده می‌شود. این برش بر اساس طرح لوگو مورد نظر انجام می‌شود. سپس این ورق فلزی تحت حرارت قرار می‌گیرد و هنگامی که به دمای مناسب برسد با فشار روی چرم پرس می‌شود. خوشبختانه از این کلیشه می‌توان چندین بار استفاده کرد و فقط یکبار روی آن برشکاری انجام می‌شود. به همین علت است که روش حکاکی داغکوب برای مصرف کننده مقرون به صرفه تر است. بعد از یکبار ساخت کلیشه تا زمانی که طرح روی آن نیازی به تغییر نداشته باشد می‌توان هر سال آن را روی هر نوع چرمی چاپ نمود.

مطلب چاپ لوگو2

حک داغکوب روی چرم

این مرحله بعد از تولید کلیشه انجام می‌شود و در واقع آخرین قطعه پازل است. ورق فلزی کلیشه داخل دستگاه داغکوب قرار داده می‌شود و سپس دستگاه را داغ می‌کنند تا به حرارتی بیش از 250 درجه سانتی گراد برد تا مناسب چاپ باشد. البته این درجه حرارت باید با توجه به مقاومت چرم انتخاب شود. اصولا قبل از مونتاژ سفارش اصلی روی تکه ای چرم نمونه چند بار پرس داغکوب انجام می‌شود و اگر طرح مورد نظر شکل مطلوب را نداشته باشد درجه حرارت را زیاد یا کم می‌کنند تا طرح مطلوب ظاهر شود و سپس اقدام به مونتاژ شروع می‌شود و لوگو روی چرم حک می‌گردد.

حک لوگو به صورت طلاکوب و نقره کوب روی چرم

از این روش نه تنها برای چاپ روی چرم بلکه برای چاپ روی کاغذ نیز استفاده می‌شود. با این تفاوت که به جای استفاده از جوهر از یک ورق بسیار نازک و انعطاف پذیر به رنگ طلائی یا نقره ای استفاده می‌گردد. پس از ساخت کلیشه مورد نیاز، این ورق نازک را بین کلیشه و سطح چاپی قرار می‌دهند و سپس با حرارت لازم طرح لوگو را روی سطح چرم (یا کاغذ) چاپ می‌کنند. به این روش چاپ اصطلاحاً Foil Block Printing می‌گویند که یک پروسه منحصر به فرد است.

پس از اجرای این روش چاپ طرح لوگوی انتخابی به رنگ طلائی یا نقره ای با طیف نورانی زیبا و براق روی سطح کاغذ یا چرم خود نمایی خواهد کرد. برای چاپ روی جلد سررسید استفاده از این روش چاپ می‌تواند یک انتخاب هوشمندانه و حرفه ای باشد.

البته از رنگ های دیگر نیز برای این نوع چاپ استفاده می‌شود. اما رنگ های نقره ای و طلائی به علت طبیعت جذابشان بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چاپ لوگو با روش چاپ سیلک

یکی دیگر از روش هایی که می‌توان با استفاده از آن طرح لوگو را درج کنیم روش چاپ سیلک است. البته کاربرد چاپ سیلک صرفا به درج لوگو خلاصه نمی‌شود و توضیح کامل آن در این مقال نمیگنجد. در این روش چاپ طرح لوگو مورد نظر روی کلیشه یا شابلون حک می‌شود. سپس رنگ مورد نظر که اصولاً رنگ روغنی است با فشار کاردک یا غلطک روی سطح چاپی منتقل می‌شود. این روش چاپ زمانی کاربرد دارد بخواهیم طرح لوگو را به صورت برجسته و بالاتر از سطح چاپی درج کنیم تا کمی بیشتر جلب توجه نماید.

مطلب چاپ لوگو3

چاپ لیزری لوگو

شاید بتوان گفت ساده ترین و بی دردسرترین نوع چاپ لوگو چاپ به صورت لیزری باشد. چاپ لیزری را می‌توانیم هم روی چرم، پارچه و کاغذ انجام دهیم. از مزایای این نوع چاپ می‌توان به سرعت چاپ و ارزانتر بودن آن نسبت به روش های دیگر اشاره کرد. البته چاپ لیزری معایبی هم دارد علی الخصوص هنگامی که از لیزر برای چاپ روی چرم یا پارچه استفاده می‌کنیم. نوع چرم یا پارچه ای که برای لیزر شدن لوگو روی آن استفاده می‌کنیم اهمیت ویژه ای دارد. زیرا نور لیزر هنگام چاپ لوگو ایجاد حرارت می‌نماید و اگر رنگ یا نوع متریال انتخاب شده کیفیت مطلوب را نداشته باشد نتیجه نهایی مورد پسند نخواهد بود. از دیگر معایب چاپ لیزر روی چرم یا پارچه عدم انتخاب رنگبندی برای لوگوهای رنگی است.

اصولاً از چاپ لیزر برای درج مستقیم لوگو روی پارچه یا چرم استفاده نمی‌شود و پلاک فلزی را جایگزین آن می‌کنند. زیرا فلز در مقابل حرارت لیزر مقاومت بهتری دارد و در نتیجه چاپ بهتری را ارائه می‌کند. مراحل چاپ به این صورت است که طرح مورد نظر را ابتدا روی پلاک فلزی لیزر می‌شود و سپس آن را روی جلد سررسید یا بدنه تقویم رومیزی درج می‌کنند. مزیت استفاده از پلاک فلزی این است که می‌توان لوگو  را با رنگ دلخواه یا متناسب با رنگ سازمانی درج نمود.

چاپ لوگو به صورت لیزری روی کاغذ نیز انجام می‌شود که با توجه به اینکه می‌توان لوگو مورد نظر را با چاپگر معمولی هم چاپ کرد دیگر لزومی به استفاده از چاپ لیزری روی کاغذ نمی‌باشد.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم تمام روش های معمول و رایج برای چاپ لوگو روی سطوح مختلف و برای چاپ روی جلد سررسید و تقویم را شرح دهیم. البته ممکن است روش های دیگری نیز برای چاپ لوگو وجود داشته باشد که شما از آن اطلاع داشته باشد. خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما در میان بگذارید و دیدگاه خود را در انتهای این مطلب ثبت نمایید.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فاکتور آشنا کنیم و اساساً به تعریف فاکتور بپردازیم. همچنین توضیح خواهیم داد که فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور دارد. همچنین نحوه طراحی و چاپ فاکتور رسمی را با نرم افزار ورد آموزش خواهیم داد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک سند تجاری تاریخ دار است که شامل گزارشی از آیتم های خرید شرکت یا شخصی از فروشنده است. اگر این تراکنش مالی با یکی از روش های رایج پرداخت گردیده باشد، محتوای فاکتور معمولا شامل قوانین و جزئیات مربوط به سفارش و درگاه های پرداخت است. فاکتور فروش حکم یک گزارش قانونی از یک سند خرید و فروش را دارد. زیرا فاکتورها شامل نام و مشخصات فروشنده و خریدار هستند.

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی نیز مانند فاکتور است با این تفاوت که تنها برای تراکنش های مالی بین دو شرکت (اداری یا تجاری) استفاده می‌شود. تهیه فاکتور رسمی یک امر مهم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. زیرا شرکت ها می‌توانند از طریق فاکتور رسمی تراکنش های مالی خود را ردیابی کنند و از آنها برای پیگیری های مالی خود بایگانی تهیه کنند.

فاکتور های رسمی معمولاً شامل اطلاعات اداری هر دو طرف معامله است. این اطلاعات اداری را اداره مالیات (دارایی) معین نموده و تعیین کرده است که برای هر فاکتوری شماره معینی چاپ شود. اطلاعات رسمی که باید در فاکتور چاپ شود مواردی همچون نام شرکت، نام ثبتی شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت و شماره اقتصادی، آدرس دقیق پستی، کد پستی و شماره تماس می‌باشد.

شماره سریال فاکتور

هر فاکتوری شامل یک شماره است. این شماره یک کد منحصر به فرد است که برای شناسایی هر عدد فاکتور از آن بهره می‌برند. یکی از آیتم های مهم در چاپ فاکتور، مد نظر داشتن شماره فاکتور هنگام چاپ آن است. این شماره باید برای هر برگه از فاکتور کاملاً دقیق چاپ شود زیرا اگر یک شماره اشتباه شود تا انتهای فرم چاپی خطا رخ خواهد داد و هزینه و زمان از دست خواهد رفت. این شماره به شناسایی دقیق فاکتورها و بایگانی منظم آن برای گزارش گیری خریدها و فروش های هر دو طرف معامله تجاری سودمند خواهد بود.

در اکثر کشورهای جهان شماره فاکتور شامل عدد یا حروف است و با فرمت استانداردی چاپ می‌شود. مانند: MCB-12345، Mcb-12345 یا MCB12345

در ایران استاندارد استفاده از شماره فاکتور که به آن اصطلاحاً شماره سریال فاکتور هم می‌گویند تنها شامل اعداد است و از حروف استفاده نمی‌شود. این اعداد میتوانند در رنج 0000 یا بیشتر تعریف شوند و به ترتیب از شماره 0001 شروع می‌شود. شماره سریال فاکتور به صورت برجسته و با دستگاه چاپ ملخی در چاپخانه ها به رنگ قرمز چاپ می‌گردد. این استاندارد تقریبا برای چاپ تمام فاکتورها استفاده می‌شود. معمولاً تکنیک چاپ آن به گونه ای است تا بتوان شماره سریال را از انواع چاپی آن به صورت دیجیتال و دستگاه های شماره زنی تشخیص داد.

وابستگی شماره سریال به نوع کسب و کار

بر اساس تاریخ

بعضی از کسب و کارها با توجه به نوع و اندازه کسب و کار این شماره سریال را با توجه به بعضی آیتم ها انتخاب می‌کنند. به طور مثال بعضی از کسب و کارها از روش زمانبندی برای تعیین شماره فاکتور استفاده می‌کنند. مثلا اگر سفارش در تاریخ 5-10-1401 ثبت گردیده باشد، شماره فاکتور را 14011005 انتخاب می‌کنند. با این روش شماره سریال و تاریخ ثبت سفارش با هم ادغام می‌شود و می‌توان فاکتور را با سازماندهی بهتری شناسایی کرد.

بر اساس شماره مشتری

برخی دیگر از کسب و کارها شماره سریال فاکتور را بر اساس شماره مشتری یا ادغام شماره مشتری انتخاب می‌کنند. به طور مثال اگر شماره مشتری 15 است و شماره سفارش وی 26 باشد، شماره سفارش 1526 انتخاب می‌شود. این روش شماره گذاری برای شناسایی فاکتور هر مشتری به صورت سازماندهی کارآمد می‌باشد.

بر اساس شماره پروژه

نوع دیگری از انتخاب شماره سریال برای فاکتورها وجود دارد که در آن از شماره پروژه استفاده می‌شود. به طور مثال اگر یک پروژه پیمانکاری یا خدماتی را در نظر بگیریم. هر دو طرف معامله ابتدا یک پیش فاکتور تنظیم نموده و سپس کارپرداز شروع به انجام سفارش کارفرما می‌نماید. حال اگر در روند اجرای این پروژه نیاز به تغییرات و کسر یا اضافه نمودن مبلغ آن باشد، باید فاکتور را ویرایش نمود که این امر برای کسب و کارهایی که چندین پروژه مختلف را همزمان انجام می‌دهند کاری دشوار است و امکان اشتباه شدن فاکتور پروژه ها یکدیگر بدیهی است.

برای سازماندهی کردن این موارد همراه با شروع پروژه یک کد منحصر به فرد انتخاب می‌شود که از همان کد برای فاکتورهای مرتبط با آن پروژه نیز استفاده می‌شود. می‌توان شماره های فاکتورها را به صورت ترتیبی به شماره پروژه تخصیص داد. اگر شماره پروژه 6345 باشد می‌توان اولین فاکتور را با شماره 001-6345 شروع کرد.

اما در اکثر کسب و کارهای متوسط شماره سریال فاکتورها به صورت ترتیبی انتخاب می‌شوند.

فاکتور سربرگ

نوع دیگری از فاکتورها وجود دارد که روی سربرگ شرکتی چاپ می‌شود. مزیت این نوع فاکتورها این است که نیازی به چاپ و درج لوگو و ارائه مشخصات ندارد زیرا تمام این موارد روی سربرگ چاپ گردیده است. در این باره مطلبی تحت عنوان آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی تدوین کردیم که می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

فاکتورها چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین استفاده این برگه قانونی نگهداری اطلاعات سفارشات است. اگرچه می‌توان فاکتورها را برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد:

 • محاسبه میزان درآمد. چرا که کسب و کارها می‌توانند از این طریق میزان درآمد خود را محاسبه کنند و بررسی کنند که به چه میزان درآمد در آینده نیازمندند.
 •  حسابداری. با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کالاهایی با چه قیمت هایی به چه اشخاصی و با چه قیمتی تحویل گردیده است. در نتیجه می‌توان سررسید تمام خرید و فروش ها را بررسی و حسابرسی نمود.
 • مدرک مالی. فاکتور یک سند مالی معتبر از تراکنش های خرید و فروش است و کسب و کارها را از ادعاهای غلط و کلاهبرداری های احتمالی محافظت می‌کند.
 • مالیات. فاکتورهای رسمی میزان و درصد مالیات را برای هر تراکنش به صورت مجزا ضبط می‌کنند. در نتیجه می‌توان میزان مالیات سالانه را به راحتی محاسبه نمود و همچنین برای ارائه به اداره مالیات از آن استفاده کرد.
 • آنالیز فروش. با استفاده از فاکتور صاحب کسب و کار می‌تواند آماری دقیق از زمانی که کالاها یا خدمات فروش خوب یا بد داشته اند را شناسایی کند. یا حتی می‌تواند رفتار کاربران نسبت به یک یا چند عدد کالا را بررسی کند و جهت بهبود آن اقدام نماید.

انواع مختلف فاکتورها از گذشته تا کنون

فاکتور سنگی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما اولین فاکتورها در حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النحرین ابداع شدند. در حقیقت حاکمان آن تمدن روشی را یافتند که با استفاده از آن بتوانند میزان بودجه خزانه و واردات و صادرات آن را ثبت کنند. حکام و تجار آن زمان میزان خرید و فروش معاملات خود را روی لوح های سنگی یا گلی حک می‌کردند.

فاکتورهای دست نوشت

با پیشرفت بشر و نیاز مبرم به نگهداری اطلاعات مالی انسان ها از روش های مختلفی برای ثبت تراکنش های مالی خودشان استفاده نمودند. نوشتن روی پوست حیوان، برگ درختان و گیاهان و کاغذ روش های نوین تر استفاده از فاکتور محسوب می‌شد. این فاکتورها تقریبا شامل تمام اطلاعاتی است که امروزه روی فاکتورها چاپ می‌شود.

نسخه الکترونیکی

پیدایش کامپیوترها تحول شگفتی در نحوه طراحی فاکتورها و ارائه آن ایجاد نمود. نسخه الکترونیک آن نیاز به هزینه اضافه و نیروی کار را کاهش داد و آسانتر، ارزان تر و سریعتر بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.

فاکتور آنلاین

حضور اینترنت باعث شد فاکتورهای فروش به صورت امن تر و سریعتر به دست مشتریان برسد و هزینه های اضافی مثل حمل نقل اشخاص برای دریافت یا ارسال آن از چرخه خرید و فروش حذف شود. در فاکتورهای آنلاین دیگر از کاغذ استفاده نمی‌شود و در عوض از راه ایمیل یا روش های دیگر به دست خریداران می‌رسند.

همچنین کمتر قطع شدن درختان و حفاظت بهتر از محیط زیست را می‌توان به فواید فاکتورهای الکترونیکی و آنلاین افزود.

طراحی برگه فاکتور

تقریبا تمامی فاکتورها از یک قالب واحد استفاده می‌کنند و در حقیقت استاندارد کلی برای طراحی برگه فاکتور وجود دارد. در گذشته طرح اولیه آن را روی کاغذ می‌کشیدند و تقریبا تمام چاپخانه ها برای همه مشتریان خود از یک فرمت کلی استفاده می‌کردند. به همین نحو، شکل اولیه فاکتور ایجاد شد. اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی می‌توان به راحتی فاکتورها را به شکلی دلخواه طراحی و چاپ کرد. اما از نمی‌توان از استاندارد آن خارج شد.

مواردی که قبل از طراحی باید آنها را رعایت نمود عبارتند از:

 • نوشتن کلمه فاکتور (فروش) به صورت ساده و شکیل در عنوان برگه.
 • اطلاعات تماس کسب و کار شامل نام، آدرس، شماره تلفن و شماره فکس.
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و… .
 • یک شماره منحصر به فرد و ترتیبی (شروع با عدد مشخص)، با فونت و رنگ متفاوت به نام شماره سریال.
 • نام و مشخصات کالا یا خدمات.
 • قیمت هر کالا به صورت جداگانه و مجموع آن بر اساس تعداد.
 • تاریخ ثبت اولیه یا ثبت نهایی فاکتور. (در صورت ثبت پیش فاکتور، ثبت تاریخ و پرداخت نهایی مبلغ آن).
 • جمع کل مبلغ فاکتور.
 • شرایط پرداخت مبلغ فاکتور شامل مهلت پرداخت مشتری و مهلت تحویل فروشنده و جریمه دیرکرد.
 • روش ارسال محموله به مشتری.
 • میزان تخفیف، و کسر مبلغ آن از مبلغ نهایی فاکتور.

حال که از مشخصات یک فاکتور کامل آگاه شدیم باید با استفاده از یک قالب پیش فرض فاکتور خود را طراحی کنیم. در ادامه روش طراحی فاکتور را با نرم افزار ورد به صورت ساده توضیح دادیم.

آموزش طراحی فاکتور با نرم افزار word

روش اول (طراحی با استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید. اگر از نسخه اصلی آن استفاده می‌کنید به محض باز شدن لیستی از قالب های پیش فرض ورد را می‌بینید. با در کادر سرچ بالا تایپ کنید invoice؛ لیستی از قالب های پیش فرض برای طراحی ظاهر خواهد شد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب و ویرایش کنید. در صورت عدم دسترسی به این بخش می‌توانید قالب را از منابع دیگر دانلود کرده و به ورد وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. استفاده از قالب پیش فرض باعث صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد و نیازی به آزمون خطا برای پیدا کردن طرح مناسب نخواهید داشت.

پس از انتخاب قالب طراحی روی آن کلیک کنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که اطلاعات مربوط به قالب را همراه با توضیحات نمایش می‌دهد. در صورت انتخاب آن روی دکمه Create کلیک کنید تا سند ورد ایجاد شود.

سپس قالب به حالت ویرایش ورد انتقال پیدا می‌کند. اینجا می‌توانید عبارات را تغییر دهید، موارد بلااستفاده را حذف کنید، زبان قالب را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید، رنگ ها را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید فونت و نحوه قرارگیری آیتم های موجود در فاکتور را جابجا کرده یا تغییر دهید.

سند خود را ذخیره کنید. از این پس می‌توانید از همین قالب به عنوان قالب پیش فرض تمام فاکتورهای خود استفاده کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید.

روش دوم (طراحی بدون استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید و یک سند خالی یا blank document ایجاد کنید. وارد محیط ویرایش ورد خواهید شد. بهتر است ابتدا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید تا بتوانید دقیق تر طراحی کنید.

عبارت فاکتورفروش را در بخش هدر و با اندازه ای بزرگتر و مشخص تر تایپ کنید. مکانی را برای درج تاریخ و شماره فاکتور در نظر بگیرید. لوگوی خود را به صورت مجزا در یک طرف فرم (راست یا چپ) الصاق کنید.

در بدنه فرم ابتدا اطلاعات فروشنده را به صورت کامل درج کنید. برای فاکتورهای رسمی از درج شماره ثبت و شماره اقتصادی مطمعن شوید.

سپس اطلاعات خریدار را به صورت کامل همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم درج کنید.

در سطر بعد کالاهایی که مشتری خریداری نموده را همراه با قیمت واحد و تعداد آنها و جمع کل درج کنید. می‌توانید از جدول نرم افزار ورد برای سازماندهی کردن این موارد استفاده کنید.

حتما مبلغ تخفیف و میزان کسر آن را به درستی محاسبه کرده و در ادامه فاکتور در بخشی مجزا با عنوان “مبلغ قابل پرداخت” تایپ کنید.

روش یا روش های ارسال را همراه با آدرس آنها به طور دقیق بنویسید.

یکبار تمام موارد را جهت بروز خطای احتمالی بررسی کنید و در نهایت سند فاکتور را چاپ کنید. می‌توانید با ذخیره کردن آن به عنوان قالب پیش فرض برای چاپ فاکتورهای بعدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

این مطلب مفید قصد داشت تا شما را با انواع فاکتور و نکات مهمی که باید برای طراحی و چاپ آن رعایت کنید آشنا کند. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید فاکتورهای حرفه ای و زیبا برای کسب و کار خود طراحی نمایید. به انتهای این صفحه مراجعه کنید و نظر خود راجع به این مطلب را برای ما بنویسید.