تقویم چیست، انواع آن کدام است و هر کدام چه خصوصیاتی دارند؟

آیا می دانستید تقویم به زندگی روزمره ما نظم می بخشد؟

ما انسانها برای اینکه بتوانیم یک روتین حساب شده ای در زندگی خودمان داشته باشیم باید طول روزهای خود را تقسیم بندی و حساب شده پیش ببریم.

قاعدتا برایتان پیش آمده بسیاری از ما برای انجام دادن کارهایمان مثل تنظیم قرار کاری، برنامه ریزی مسافرت، گردش و… اول به تقویم مراجعه می کنیم و بعد طبق آن برنامه ریزی می کنیم.

سالنامه رومیزی علاوه بر اینکه در زندگی ما موثر است به عنوان یک هدیه بسیار زیبا و مفید هم قابل استفاده می باشد.

در این مطلب قصد داریم با جزئیات تقویم و انواع های مختلف آن آشنا بشویم تا شما عزیزان بتوانید در خرید تقویم ۱۴۰۱ بهترین انتخاب و رضایت را داشته باشید.

تقویم چیست؟

در اصطلاح نجومی تقویم برای تنظیم زمان است و باید سال حقیقی را با سال مجازی تطبیق بدهیم.

سال حقیقی یعنی چه؟

در سال حقیقی یعنی مدت زمان یک دور کامل زمین به دور خورشید را سال حقیقی تعریف می کنیم.

سال مجازی یعنی چه؟

در سال مجازی یعنی مدت زمان زندگی ما انسانها در یک سال جاری را سال مجازی تعریف می کنیم.

در واقع سال حقیقی را با سال مجازی تقسیم بندی می کنیم و این دو را با هم تطبیق می دهیم.

تقویم‌ها در انواع و سبک های گوناگونی تولید می شوند. با ادامه این مطلب همراه باشید تا با هر یک از نوع تقویم ها و کاربردهایشان آشنا بشویم.

تقویم رومیزی چیست

تقویم رومیزی:

چاپ تقویم رومیزی یکی از سبک های تولیدات تقویم می باشد و استفاده بسیاری از این نوع سالنامه در بین مردم می شود. چرا که می توانیم آن را در کتابخانه هایمان، میز کار، میز مطالعه و… قرار بدهیم و همیشه برای انجام دادن کارها مقابل دیدگانمان قرار دارد.

از ویژگی های تقویم رومیزی این است که در ماه فقط یک بار آن را ورق می زنیم. چون در یک صفحه تمامی هفته ها و روزهای یک ماه قرار می گیرد. بخش پایینی صفحه سالنامه شامل اطلاعات عمومی و تعطیلات یکسال جاری قرار گرفته و مشخص است.

با داشتن تقویم رومیزی ۱۴۰۱ پدیده نقش به راحتی برای یک ماه خود برنامه ریزی کنید.

انواع پایه تقویم رومیزی:

انتخاب پایه مناسب برای سالنامه یکی از مهم ترین گزینه های شماست.

پایه تقویم رومیزی در مدل های متنوعی تولید می شود و از نظر قیمت متغییر هستند.

تقویم رومیزی پایه مقوایی سخت:

تقویم رومیزی حالت ایستایی دارد و استفاده از جلد سخت (مقوای سخت) برای پایه باعث استحکام سالنامه می شود. در استفاده طولانی مدت به هیچ عنوان شکل ظاهری خود را از دست نمی دهد.

تکنیک ساخت پایه تقویم رومیزی به روش جلد سازی می باشد. بر روی مقوای سخت از روکش گالینگور و یا سلفون استفاده می کنیم.

حتما در بسیاری از سالنامه های رومیزی مشاهده کرده اید تصاویر و یا نوشته ای چاپ شده است. بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها برای تبلیغات می توانند از پایه هایی با روکش سلفون استفاده کنند. هر طرح مد نظری اعم از تصاویر، نوشته، الگوهای گرافیکی و… بر روی پایه سالنامه چاپ می‌شود.

یا اگر پایه ها با روکش گالینگور باشد می توانیم از آیتم های طلاکوب و داغ کوب بر روی پایه تقویم رومیزی انجام بدهیم.

در تولیدات تقویم رومیزی های Hard Cover طرح و رنگ های بسیاری وجود دارد. هر تولید کننده تقویم با توجه به سلایق و نیازهای مشتریان خود انواع و مدلهای متفاوتی از آن تولید می کند.

وکتور پایه تقویم رومیزی

تقویم رومیزی پایه مقوایی نرم:

ویژگی های قابل توجه این نوع تقویم، قیمت مناسب و به صرفه آن می باشد.

برخی از موسسات و شرکت ها در تیراژهای بالایی سفارش سالنامه دارند. از همین جهت پیشنهاد ما انتخاب تقویم رومیزی با پایه Soft Cover می باشد که به عنوان یک سالنامه ارزان می توانیم استفاده کنیم.

در این روش از مقوای ایندربرد ۳۰۰ گرم الی ۵۰۰ گرم استفاده میکنیم. لذا می توانیم طرح های متنوعی را چاپ کنیم.

در مقایسه با پایه سخت ایستایی مقاومی ندارد. اما در صورت بالا بودن سفارش هزینه آن نسبت به پایه سخت کمتر بوده و تولید آن با سرعت بالاتری امکان پذیر است.

تقویم رومیزی پایه چوبی:

در تولیدات سالنامه با پایه چوبی جنس های بسیاری از چوب تولید می شوند مانند MDF و روس و…

پیشنهاد پدیده نقش برای خرید تقویم رومیزی چوبی ۱۴۰۱ در پایه آن از جنس مرغوب چوب طبیعی راش استفاده شده باشد. درست است نسبت به دیگر پایه ها قیمت به نسبت بالاتری دارد. اما نکته قابل توجه و مثبت آن این است که شما فقط یک بار هزینه برای خرید سالنامه خود پرداخت می کنید. چون به طور مداوم تا چندین سال می توانید از پایه تقویم استفاده کنید و پس از اتمام هر سال فقط خود تقویم را تعویض کنید.

استفاده از پایه های چوبی حس خوبی را به شما القاء می دهد و زیبایی بسیاری به محیط شما می بخشد.

پدیده نقش با هم فکری تیم خلاق طراحی خود، تقویم رومیزی ۱۴۰۱ چوبی بسیار متنوعی را تولید کرده است. هدف ما حس رضایت بخشی هنگام استفاده محصولاتمان می باشد.

تقویم رومیزی یادداشت دار:

 

برخی از سالنامه های رومیزی به صورت یادداشت دار می باشد. بدین صورت که یک لت اضافه که شامل اوراق یادداشتی است به تقویم رومیزی اضافه می گردد.

یکی از مزایای خوب این نوع سالنامه اینست که اگر هنگام نیاز به یادداشت کردن داشته باشید دقیقا جلوی دیدتان می‌باشد. و یا اگر بخواهید از برگه یادداشت آن استفاده کنید خرید، رومیزی یادداشت ۱۴۰۱ بسیار مناسب شما است. به طوری که به راحتی می توانید برگه های یادداشت را جدا نمایید.

 

هزینه این تقویم رومیزی نسبت به مدل های ساده بالاتر بوده و زمان آماده سازی آن بیشتر است.

سالنامه دیواری:

تقویم دیواری پدیده نقش 3

این نوع تقویم در ابعادهای متفاوتی با توجه نیاز مشتری چاپ می شوند. اکثرا شرکت ها برای تبلیغات در فروشگاه ها، سوپر مارکت، فرآورده های پروتئینی و… از سالنامه دیواری استفاده می کنند. با استفاده از درج لوگو و محصولاتشان در تقویم، باعث می شود مشتریان آن را ببینند.

تغییر ابعاد تقویم رومیزی:

بسیاری از ما در اطرافمان تقویم رومیزی با ابعاد و مدل های متفاوتی دیده ایم. ابعاد و اندازه سالنامه ها کاملا متغییر هستند و تولید کننده با توجه به طراحی و مدلی که مد نظر دارد آن را تولید می کند.

طراحی صفحات و تعداد برگ تقویم:

صفحات داخلی تقویم دارای تاریخ های شمسی و میلادی و قمری هستند.

سالنامه رومیزی معمولا به صورت ماه شمار طراحی می شود. البته گاهی نیز به صورت هفتگی هم طراحی صورت می‌گیرد ولی تقویم ماهانه مرسوم تر است.

تعداد برگه های تقویم رومیزی ۱۳ برگ می باشد. که ۱۲ برگ آن دارای تاریخ است و ۱ برگ آن طراحی جلد برای تقویم انجام می‌شود. در واقع می‌توان گفت جلد سالنامه رومیزی می باشد.

در طول یک سال جاری ۱۲ ماه داریم بدین صورت هر یک ماه در یک برگ چاپ می شود.

اکثر سالنامه های تولیدی فقط دارای تاریخ های شمسی هستند. انواع دیگر هم دارای تاریخ های شمسی و میلادی می باشند.

صفحات داخلی پدیده نقش به صورت دو رنگ درج شده است و دارای تاریخ های شمسی و میلادی هستند.

بعضی از افراد و یک سری از گروه مشاغل از هر دو نوع تاریخ هم زمان استفاده می کنند. شما عزیزان به راحتی می توانید با خرید سالنامه رومیزی ۱۴۰۱ پدیده نقش از هردو تاریخ استفاده کنید.

طراحی صفحه های سالنامه پدیده نقش به اینگونه می باشد که در یک سمت از صفحه تصاویر زیبایی از محیط اطرافمان، فصل های مختلف سال، افراد های موفق کشور، آثار هنری هنرمندان و … قرار داده ایم. از سوی دیگر صفحه تاریخ ها و روزهای ماه را در یک چهارچوب جایگذاری کرده ایم.

تمامی مناسبت ها اعم از روزهای تعطیل، عیدها و اطلاعات جامع در بخش پایین صفحه قرار داده ایم. روزهای تعطیل را با رنگ قرمز مشخص شده است.

جنس صفحات سالنامه:

جنس صفحات داخلی تقویم معمولا از گلاسه و کرافت است که از گرماژهای گوناگون استفاده می‌شود.

برای داشتن یک سالنامه بسیار با کیفیت پیشنهاد ما استفاده از گرماژ ۲۵۰ گرم می باشد. زیرا از دوام و کیفیت بالایی برخوردار است و در طول سال به هیچ عنوان ایستایی خود را از دست نمی دهد.

کاغذ گلاسه:

این نوع کاغذها در چاپ های رنگی کیفیت بسیار خوبی دارند و از براقیت زیبایی برخوردار هستند. درج تمامی رنگ ها به صورت جذابی بر روی این کاغذ نشان داده می‌شود. پیشنهاد ما به شرکت ها و موسسات برای درج تصاویر محصولاتشان در صفحات سالنامه استفاده از کاغذ گلاسه است.

کاغذ کرافت:

این نوع کاغذ به علت رنگ خاکی که دارد هارمونی بسیار زیبایی را در تقویم ایجاد می کند. مخصوصا هنگامی که چاپ قرمز و مشکی بر رویش انجام بدهیم. بر روی این کاغذ فقط می توانیم اشکال هندسی، گل و… را چاپ کنیم و اگر شرکتی قصد درج تصاویر داخل صفحات را دارد ما این جنس کاغذ را پیشنهاد نمی کنیم.

قیمت تقویم:

از مواردی که در قیمت سالنامه تاثیر گزار است از جمله:

 • ابعاد متغییر

 • جنس پایه

 • گرماژ کاغذ

 • نوع کاغذ

 • چاپ صفحات داخلی بصورت تک رنگ یا چند رنگ

تمامی این مواردی که ذکر کردیم کاملا متغییر هستند به همین علت تقویم قیمت مشخصی ندارد.

در این مطلب سعی کردیم تمامی مواردی که برای دانستن یک تقویم نیاز دارید را گفته باشیم تا بتوانید در هنگام خرید انتخاب مناسبی با توجه به بودجه، کیفیت، و نیازتان را داشته باشید و حس رضایت کاملی را به خود هدیه بدهید.

خوشحال می‌شویم با مراجعه به انتهای این صفحه، نظرات ارزشمند خود را ثبت نمایید.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فاکتور آشنا کنیم و اساساً به تعریف فاکتور بپردازیم. همچنین توضیح خواهیم داد که فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور دارد. همچنین نحوه طراحی و چاپ فاکتور رسمی را با نرم افزار ورد آموزش خواهیم داد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک سند تجاری تاریخ دار است که شامل گزارشی از آیتم های خرید شرکت یا شخصی از فروشنده است. اگر این تراکنش مالی با یکی از روش های رایج پرداخت گردیده باشد، محتوای فاکتور معمولا شامل قوانین و جزئیات مربوط به سفارش و درگاه های پرداخت است. فاکتور فروش حکم یک گزارش قانونی از یک سند خرید و فروش را دارد. زیرا فاکتورها شامل نام و مشخصات فروشنده و خریدار هستند.

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی نیز مانند فاکتور است با این تفاوت که تنها برای تراکنش های مالی بین دو شرکت (اداری یا تجاری) استفاده می‌شود. تهیه فاکتور رسمی یک امر مهم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. زیرا شرکت ها می‌توانند از طریق فاکتور رسمی تراکنش های مالی خود را ردیابی کنند و از آنها برای پیگیری های مالی خود بایگانی تهیه کنند.

فاکتور های رسمی معمولاً شامل اطلاعات اداری هر دو طرف معامله است. این اطلاعات اداری را اداره مالیات (دارایی) معین نموده و تعیین کرده است که برای هر فاکتوری شماره معینی چاپ شود. اطلاعات رسمی که باید در فاکتور چاپ شود مواردی همچون نام شرکت، نام ثبتی شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت و شماره اقتصادی، آدرس دقیق پستی، کد پستی و شماره تماس می‌باشد.

شماره سریال فاکتور

هر فاکتوری شامل یک شماره است. این شماره یک کد منحصر به فرد است که برای شناسایی هر عدد فاکتور از آن بهره می‌برند. یکی از آیتم های مهم در چاپ فاکتور، مد نظر داشتن شماره فاکتور هنگام چاپ آن است. این شماره باید برای هر برگه از فاکتور کاملاً دقیق چاپ شود زیرا اگر یک شماره اشتباه شود تا انتهای فرم چاپی خطا رخ خواهد داد و هزینه و زمان از دست خواهد رفت. این شماره به شناسایی دقیق فاکتورها و بایگانی منظم آن برای گزارش گیری خریدها و فروش های هر دو طرف معامله تجاری سودمند خواهد بود.

در اکثر کشورهای جهان شماره فاکتور شامل عدد یا حروف است و با فرمت استانداردی چاپ می‌شود. مانند: MCB-12345، Mcb-12345 یا MCB12345

در ایران استاندارد استفاده از شماره فاکتور که به آن اصطلاحاً شماره سریال فاکتور هم می‌گویند تنها شامل اعداد است و از حروف استفاده نمی‌شود. این اعداد میتوانند در رنج 0000 یا بیشتر تعریف شوند و به ترتیب از شماره 0001 شروع می‌شود. شماره سریال فاکتور به صورت برجسته و با دستگاه چاپ ملخی در چاپخانه ها به رنگ قرمز چاپ می‌گردد. این استاندارد تقریبا برای چاپ تمام فاکتورها استفاده می‌شود. معمولاً تکنیک چاپ آن به گونه ای است تا بتوان شماره سریال را از انواع چاپی آن به صورت دیجیتال و دستگاه های شماره زنی تشخیص داد.

وابستگی شماره سریال به نوع کسب و کار

بر اساس تاریخ

بعضی از کسب و کارها با توجه به نوع و اندازه کسب و کار این شماره سریال را با توجه به بعضی آیتم ها انتخاب می‌کنند. به طور مثال بعضی از کسب و کارها از روش زمانبندی برای تعیین شماره فاکتور استفاده می‌کنند. مثلا اگر سفارش در تاریخ 5-10-1401 ثبت گردیده باشد، شماره فاکتور را 14011005 انتخاب می‌کنند. با این روش شماره سریال و تاریخ ثبت سفارش با هم ادغام می‌شود و می‌توان فاکتور را با سازماندهی بهتری شناسایی کرد.

بر اساس شماره مشتری

برخی دیگر از کسب و کارها شماره سریال فاکتور را بر اساس شماره مشتری یا ادغام شماره مشتری انتخاب می‌کنند. به طور مثال اگر شماره مشتری 15 است و شماره سفارش وی 26 باشد، شماره سفارش 1526 انتخاب می‌شود. این روش شماره گذاری برای شناسایی فاکتور هر مشتری به صورت سازماندهی کارآمد می‌باشد.

بر اساس شماره پروژه

نوع دیگری از انتخاب شماره سریال برای فاکتورها وجود دارد که در آن از شماره پروژه استفاده می‌شود. به طور مثال اگر یک پروژه پیمانکاری یا خدماتی را در نظر بگیریم. هر دو طرف معامله ابتدا یک پیش فاکتور تنظیم نموده و سپس کارپرداز شروع به انجام سفارش کارفرما می‌نماید. حال اگر در روند اجرای این پروژه نیاز به تغییرات و کسر یا اضافه نمودن مبلغ آن باشد، باید فاکتور را ویرایش نمود که این امر برای کسب و کارهایی که چندین پروژه مختلف را همزمان انجام می‌دهند کاری دشوار است و امکان اشتباه شدن فاکتور پروژه ها یکدیگر بدیهی است.

برای سازماندهی کردن این موارد همراه با شروع پروژه یک کد منحصر به فرد انتخاب می‌شود که از همان کد برای فاکتورهای مرتبط با آن پروژه نیز استفاده می‌شود. می‌توان شماره های فاکتورها را به صورت ترتیبی به شماره پروژه تخصیص داد. اگر شماره پروژه 6345 باشد می‌توان اولین فاکتور را با شماره 001-6345 شروع کرد.

اما در اکثر کسب و کارهای متوسط شماره سریال فاکتورها به صورت ترتیبی انتخاب می‌شوند.

فاکتور سربرگ

نوع دیگری از فاکتورها وجود دارد که روی سربرگ شرکتی چاپ می‌شود. مزیت این نوع فاکتورها این است که نیازی به چاپ و درج لوگو و ارائه مشخصات ندارد زیرا تمام این موارد روی سربرگ چاپ گردیده است. در این باره مطلبی تحت عنوان آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی تدوین کردیم که می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

فاکتورها چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین استفاده این برگه قانونی نگهداری اطلاعات سفارشات است. اگرچه می‌توان فاکتورها را برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد:

 • محاسبه میزان درآمد. چرا که کسب و کارها می‌توانند از این طریق میزان درآمد خود را محاسبه کنند و بررسی کنند که به چه میزان درآمد در آینده نیازمندند.
 •  حسابداری. با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کالاهایی با چه قیمت هایی به چه اشخاصی و با چه قیمتی تحویل گردیده است. در نتیجه می‌توان سررسید تمام خرید و فروش ها را بررسی و حسابرسی نمود.
 • مدرک مالی. فاکتور یک سند مالی معتبر از تراکنش های خرید و فروش است و کسب و کارها را از ادعاهای غلط و کلاهبرداری های احتمالی محافظت می‌کند.
 • مالیات. فاکتورهای رسمی میزان و درصد مالیات را برای هر تراکنش به صورت مجزا ضبط می‌کنند. در نتیجه می‌توان میزان مالیات سالانه را به راحتی محاسبه نمود و همچنین برای ارائه به اداره مالیات از آن استفاده کرد.
 • آنالیز فروش. با استفاده از فاکتور صاحب کسب و کار می‌تواند آماری دقیق از زمانی که کالاها یا خدمات فروش خوب یا بد داشته اند را شناسایی کند. یا حتی می‌تواند رفتار کاربران نسبت به یک یا چند عدد کالا را بررسی کند و جهت بهبود آن اقدام نماید.

انواع مختلف فاکتورها از گذشته تا کنون

فاکتور سنگی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما اولین فاکتورها در حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النحرین ابداع شدند. در حقیقت حاکمان آن تمدن روشی را یافتند که با استفاده از آن بتوانند میزان بودجه خزانه و واردات و صادرات آن را ثبت کنند. حکام و تجار آن زمان میزان خرید و فروش معاملات خود را روی لوح های سنگی یا گلی حک می‌کردند.

فاکتورهای دست نوشت

با پیشرفت بشر و نیاز مبرم به نگهداری اطلاعات مالی انسان ها از روش های مختلفی برای ثبت تراکنش های مالی خودشان استفاده نمودند. نوشتن روی پوست حیوان، برگ درختان و گیاهان و کاغذ روش های نوین تر استفاده از فاکتور محسوب می‌شد. این فاکتورها تقریبا شامل تمام اطلاعاتی است که امروزه روی فاکتورها چاپ می‌شود.

نسخه الکترونیکی

پیدایش کامپیوترها تحول شگفتی در نحوه طراحی فاکتورها و ارائه آن ایجاد نمود. نسخه الکترونیک آن نیاز به هزینه اضافه و نیروی کار را کاهش داد و آسانتر، ارزان تر و سریعتر بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.

فاکتور آنلاین

حضور اینترنت باعث شد فاکتورهای فروش به صورت امن تر و سریعتر به دست مشتریان برسد و هزینه های اضافی مثل حمل نقل اشخاص برای دریافت یا ارسال آن از چرخه خرید و فروش حذف شود. در فاکتورهای آنلاین دیگر از کاغذ استفاده نمی‌شود و در عوض از راه ایمیل یا روش های دیگر به دست خریداران می‌رسند.

همچنین کمتر قطع شدن درختان و حفاظت بهتر از محیط زیست را می‌توان به فواید فاکتورهای الکترونیکی و آنلاین افزود.

طراحی برگه فاکتور

تقریبا تمامی فاکتورها از یک قالب واحد استفاده می‌کنند و در حقیقت استاندارد کلی برای طراحی برگه فاکتور وجود دارد. در گذشته طرح اولیه آن را روی کاغذ می‌کشیدند و تقریبا تمام چاپخانه ها برای همه مشتریان خود از یک فرمت کلی استفاده می‌کردند. به همین نحو، شکل اولیه فاکتور ایجاد شد. اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی می‌توان به راحتی فاکتورها را به شکلی دلخواه طراحی و چاپ کرد. اما از نمی‌توان از استاندارد آن خارج شد.

مواردی که قبل از طراحی باید آنها را رعایت نمود عبارتند از:

 • نوشتن کلمه فاکتور (فروش) به صورت ساده و شکیل در عنوان برگه.
 • اطلاعات تماس کسب و کار شامل نام، آدرس، شماره تلفن و شماره فکس.
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و… .
 • یک شماره منحصر به فرد و ترتیبی (شروع با عدد مشخص)، با فونت و رنگ متفاوت به نام شماره سریال.
 • نام و مشخصات کالا یا خدمات.
 • قیمت هر کالا به صورت جداگانه و مجموع آن بر اساس تعداد.
 • تاریخ ثبت اولیه یا ثبت نهایی فاکتور. (در صورت ثبت پیش فاکتور، ثبت تاریخ و پرداخت نهایی مبلغ آن).
 • جمع کل مبلغ فاکتور.
 • شرایط پرداخت مبلغ فاکتور شامل مهلت پرداخت مشتری و مهلت تحویل فروشنده و جریمه دیرکرد.
 • روش ارسال محموله به مشتری.
 • میزان تخفیف، و کسر مبلغ آن از مبلغ نهایی فاکتور.

حال که از مشخصات یک فاکتور کامل آگاه شدیم باید با استفاده از یک قالب پیش فرض فاکتور خود را طراحی کنیم. در ادامه روش طراحی فاکتور را با نرم افزار ورد به صورت ساده توضیح دادیم.

آموزش طراحی فاکتور با نرم افزار word

روش اول (طراحی با استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید. اگر از نسخه اصلی آن استفاده می‌کنید به محض باز شدن لیستی از قالب های پیش فرض ورد را می‌بینید. با در کادر سرچ بالا تایپ کنید invoice؛ لیستی از قالب های پیش فرض برای طراحی ظاهر خواهد شد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب و ویرایش کنید. در صورت عدم دسترسی به این بخش می‌توانید قالب را از منابع دیگر دانلود کرده و به ورد وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. استفاده از قالب پیش فرض باعث صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد و نیازی به آزمون خطا برای پیدا کردن طرح مناسب نخواهید داشت.

پس از انتخاب قالب طراحی روی آن کلیک کنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که اطلاعات مربوط به قالب را همراه با توضیحات نمایش می‌دهد. در صورت انتخاب آن روی دکمه Create کلیک کنید تا سند ورد ایجاد شود.

سپس قالب به حالت ویرایش ورد انتقال پیدا می‌کند. اینجا می‌توانید عبارات را تغییر دهید، موارد بلااستفاده را حذف کنید، زبان قالب را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید، رنگ ها را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید فونت و نحوه قرارگیری آیتم های موجود در فاکتور را جابجا کرده یا تغییر دهید.

سند خود را ذخیره کنید. از این پس می‌توانید از همین قالب به عنوان قالب پیش فرض تمام فاکتورهای خود استفاده کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید.

روش دوم (طراحی بدون استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید و یک سند خالی یا blank document ایجاد کنید. وارد محیط ویرایش ورد خواهید شد. بهتر است ابتدا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید تا بتوانید دقیق تر طراحی کنید.

عبارت فاکتورفروش را در بخش هدر و با اندازه ای بزرگتر و مشخص تر تایپ کنید. مکانی را برای درج تاریخ و شماره فاکتور در نظر بگیرید. لوگوی خود را به صورت مجزا در یک طرف فرم (راست یا چپ) الصاق کنید.

در بدنه فرم ابتدا اطلاعات فروشنده را به صورت کامل درج کنید. برای فاکتورهای رسمی از درج شماره ثبت و شماره اقتصادی مطمعن شوید.

سپس اطلاعات خریدار را به صورت کامل همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم درج کنید.

در سطر بعد کالاهایی که مشتری خریداری نموده را همراه با قیمت واحد و تعداد آنها و جمع کل درج کنید. می‌توانید از جدول نرم افزار ورد برای سازماندهی کردن این موارد استفاده کنید.

حتما مبلغ تخفیف و میزان کسر آن را به درستی محاسبه کرده و در ادامه فاکتور در بخشی مجزا با عنوان “مبلغ قابل پرداخت” تایپ کنید.

روش یا روش های ارسال را همراه با آدرس آنها به طور دقیق بنویسید.

یکبار تمام موارد را جهت بروز خطای احتمالی بررسی کنید و در نهایت سند فاکتور را چاپ کنید. می‌توانید با ذخیره کردن آن به عنوان قالب پیش فرض برای چاپ فاکتورهای بعدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

این مطلب مفید قصد داشت تا شما را با انواع فاکتور و نکات مهمی که باید برای طراحی و چاپ آن رعایت کنید آشنا کند. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید فاکتورهای حرفه ای و زیبا برای کسب و کار خود طراحی نمایید. به انتهای این صفحه مراجعه کنید و نظر خود راجع به این مطلب را برای ما بنویسید.