تقویم رومیزی چوبی

تقویم رومیزی چوبی از انواع تقویم رومیزی می‌باشد که از چوب یا ترکیبی از چوب و پلاستیک تولید می‌شود. خوشبختانه انعطاف پذیری در تولید تقویم رومیزی چوبی بسیار زیاد است و تقریبا می‌توان به هر شکلی تقویم چوبی درست کرد. البته نوع چوب استفاده در تولید این نوع تقویم ها حائز اهمیت است و در کیفیت محصول نهایی تاثیر بسزایی دارد.

انواع چوب در تولید تقویم رومیزی چوبی

چوب طبیعی

رایج ترین متریال برای تولید تقویم های چوبی چوب طبیعی است. استفاده از چوب طبیعی برای تولید تقویم های چوبی از قدیم مرسوم بوده و اعتقاد بر این مسئله بوده است که انرژی طبیعت در فضای منزل یا محل کار تداعی می‌گردد. علت این مسئله استفاده از چوب درختان جنگلی می‌باشد. درختانی مثل درخت راش، درخت سرو، درخت کاج، چوب درخت کاج از انواع این درختان هستند. محصول تولید شده از این درختان کیفیت و دوام قابل قبولی دارد و به همین جهت است که هزینه تولید این نوع تقویم رومیزی ها از دیگر انواع آن بالاتر می‌باشد.

نحوه تولید تقویم رومیزی چوبی به این صورت است که ابتدا مدل و شکل تقویم توسط کامپیوتر طراحی می‌شود یا روی کاغذ طرح آن پیاده سازی می‌شود. سپس چوب درخت بر اساس طرح مورد نظر تراش می‌خورد و قطعات مورد نیاز آن استخراج می‌گردد. در مرحله بعد با توجه به طرح انتخابی رنگ آمیزی چوب به 2 صورت انجام می‌گیرد. در روش اول رنگ آمیزی چوب با پاشش اسپری روی بدنه چوب طبیعی انجام می‌شود. روش دوم به این صورت است که تمام چوب داخل تانک رنگ غرق می‌شود تا رنگ به صورت کاملا یکدست به همه جای چوب سرایت کند. نهایتا اگر احتیاج به طراحی روی چوب داشته باشیم، طرح ما با استفاده از دستگاه لیزر یا با روش های دیگر روی چوب حک می‌گردد.

چوب غیر طبیعی

منظور از چوب غیر طبیعی آلیاژ های دیگر چوب است. یکی از انواع چوبی که برای تولید تقویم رومیزی چوبی استفاده می‌شود چوب MDF می‌باشد. بسیاری از تولید کنندگان به جهت اینکه هزینه های تولید را کاهش دهند و محصول نهایی هزینه کمتری داشته باشد اقدام به تولید تقویم رومیزی با چوب MDF می‌نمایند. استفاده از MDF در تولید تقویم رومیزی بسیار رواج دارد و نحوه تولید آن با چوب طبیعی فرقی ندارد. تنها تفاوت آن در کیفیت تقویم است که بالطبع چوب طبیعی کیفیت مطلوبتری خواهد داشت.

استفاده از پلاستیک به جای چوب

برای تولید تقویم رومیزی از پلاستیک نیز استفاده می‌شود. به این صورت که طرح مورد نظر در قالب پلاستیک تولید می‌شود. سپس پلاستیک را با رنگ چوب رنگ آمیزی می‌کنند تا به شکل چوب دیده شود و در نگاه اول قابل تشخیص نباشد. هزینه تولید این نوع تقویم رومیزی ها کمتر است اما حس و انرژی چوب طبیعی را نخواهد داشت.

انواع تقویم رومیزی چوبی

همانطور که اشاره کردیم تنوع تقویم رومیزی چوبی فراوان است و می‌توان آن را به هر شکلی تولید کرد. برخی از انواع این تقویم ها به شکل خیلی ساده با چوب صحافی می‌شوند. انواع دیگر آن به صورت پازلی یا مکعبی شکل هستند که استفاده از آنها کمی دشوار است. حتی انواع دیواری یا ساعتی آن نیز وجود دارد که در نوع خود جالبند. اما رایج ترین نوع تقویم های چوبی نوع رومیزی آن است که در ادامه به توضیح انواع آن خواهیم پرداخت.

تقویم رومیزی با پایه چوبی همراه با گلدان دکوری

مزیت استفاده از پایه چوبی برای تقویم رومیزی این است که می‌توان طرح مورد نظر را روی آن پیاده سازی کرد. یکی از انواع تقویم رومیزی چوبی مدل همراه با گلدان دکوری آن می‌باشد. این طرح خلاقانه توسط تیم انفورماتیک پدیده نقش پیاده سازی و اجرا شده است و به گونه ای انجام گرفته که با قرار دادن گیاه درون گلدان و ترکیب آن با پایه چوبی به نظر برسد که گیاه درون گلدان در حال رشد کردن و قد کشیدن است.

جهت تولید این تقویم رومیزی چوبی روی پایه آن برای قرار دادن گلدان دکوری به زیبایی و با دقت برش داده شده تا گلدان شیشه ای ساده یا رنگی در جای خود بدون حرکت قرار بگیرد. همچنین شیار مخصوصی روی چوب درج گردیده است تا تقویم نیز در جای خود به حالت ایستاده و مقابل دیدگان ما قرار گیرد.

تقویم رومیزی پایه چوبی با استند پلکسی

این نوع تقویم رومیزی چوبی نیز از طرح های خلاقانه گروه انفورماتیک پدیده نقش می‌باشد. تقویم رومیزی استند پلکسی به این صورت تولید می‌شود که کاغذ تقویم بعد از مرحله چاپ طی فرایند صحافی درون پلکسی قرار می‌گیرد و با سیم تقویم به یکدیگر دوخته می‌شوند. در نتیجه تقویم داخل سیم حرکت کرده و با جابجایی برگه ها ماه قبلی به پشت پلکسی منتقل می‌شود.

روی پایه چوبی این تقویم رومیزی به قطر پلکسی تراش داده می‌شود تا در جای مخصوص خود قرار گیرد. بدین صورت وقتی آن را روی میز کار یا روی سطح صاف قرار می‌دهیم به صورت ایستاده مقابل دید ما خواهد بود.

جعبه مناسب هدیه تقویم رومیزی چوبی

بسیاری از افراد تقویم رومیزی چوبی را برای هدیه دادن خریداری می‌کنند. لذا داشتن یک جعبه هدیه از ملزومات در تولید این نوع تقویم های رومیزی است. ما در تیم انفورماتیک پدیده نقش برای تمام تقویم های پایه چوبی خود جعبه مخصوص هدیه طراحی کرده ایم. این جعبه به شکلی تولید گردیده که تمام قطعات محصول به خوبی در آن جای گیرند و همچنین جعبه بدون ناهمواری به صورت یکپارچه و یکدست قرار گیرد. در نتیجه می‌توان محصول را به آسانی با کاغذ کادو مزین نمود و آن را به مخاطب هدیه داد.

طراحی داخلی این جعبه ها را به گونه ای انجام داده ایم که حتی شیشه های کوچک گلدان دکوری برای خود جای مخصوص داشته باشند تا هنگام جابجایی و حمل و نقل بدون آسیب و عاری از ترک خوردگی یا شکستن به مقصد برسند.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره کردیم تقویم رومیزی چوبی یک محصول با کیفیت و بسیار مناسب هدیه می‌باشد. بسیاری از شرکت ها موسسات دولتی یا خصوصی برای همکاران و کارمندان خود از این نوع تقویم ها تهیه می‌کنند و به آنها هدیه می‌دهند و یا در مراسم و سمینارها آن را به شرکت کنندگان اهداء می‌کنند. نام و نشان تجاری روی جلد یا روی پلاک فلزی تقویم درج می‌شود تا در ذهن ها باقی بمانند.

در این مطلب مفید سعی کردیم شما خواننده گرامی را با انواع تقویم رومیزی چوبی آشنا کنیم. شما می‌توانید تجربیات خود را درباره مطلب بیان شده با ما در میان بگذارید. در انتهای همین صفحه منتظر دیدگاه سازنده شما خواهیم بود.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فاکتور آشنا کنیم و اساساً به تعریف فاکتور بپردازیم. همچنین توضیح خواهیم داد که فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور دارد. همچنین نحوه طراحی و چاپ فاکتور رسمی را با نرم افزار ورد آموزش خواهیم داد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک سند تجاری تاریخ دار است که شامل گزارشی از آیتم های خرید شرکت یا شخصی از فروشنده است. اگر این تراکنش مالی با یکی از روش های رایج پرداخت گردیده باشد، محتوای فاکتور معمولا شامل قوانین و جزئیات مربوط به سفارش و درگاه های پرداخت است. فاکتور فروش حکم یک گزارش قانونی از یک سند خرید و فروش را دارد. زیرا فاکتورها شامل نام و مشخصات فروشنده و خریدار هستند.

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی نیز مانند فاکتور است با این تفاوت که تنها برای تراکنش های مالی بین دو شرکت (اداری یا تجاری) استفاده می‌شود. تهیه فاکتور رسمی یک امر مهم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. زیرا شرکت ها می‌توانند از طریق فاکتور رسمی تراکنش های مالی خود را ردیابی کنند و از آنها برای پیگیری های مالی خود بایگانی تهیه کنند.

فاکتور های رسمی معمولاً شامل اطلاعات اداری هر دو طرف معامله است. این اطلاعات اداری را اداره مالیات (دارایی) معین نموده و تعیین کرده است که برای هر فاکتوری شماره معینی چاپ شود. اطلاعات رسمی که باید در فاکتور چاپ شود مواردی همچون نام شرکت، نام ثبتی شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت و شماره اقتصادی، آدرس دقیق پستی، کد پستی و شماره تماس می‌باشد.

شماره سریال فاکتور

هر فاکتوری شامل یک شماره است. این شماره یک کد منحصر به فرد است که برای شناسایی هر عدد فاکتور از آن بهره می‌برند. یکی از آیتم های مهم در چاپ فاکتور، مد نظر داشتن شماره فاکتور هنگام چاپ آن است. این شماره باید برای هر برگه از فاکتور کاملاً دقیق چاپ شود زیرا اگر یک شماره اشتباه شود تا انتهای فرم چاپی خطا رخ خواهد داد و هزینه و زمان از دست خواهد رفت. این شماره به شناسایی دقیق فاکتورها و بایگانی منظم آن برای گزارش گیری خریدها و فروش های هر دو طرف معامله تجاری سودمند خواهد بود.

در اکثر کشورهای جهان شماره فاکتور شامل عدد یا حروف است و با فرمت استانداردی چاپ می‌شود. مانند: MCB-12345، Mcb-12345 یا MCB12345

در ایران استاندارد استفاده از شماره فاکتور که به آن اصطلاحاً شماره سریال فاکتور هم می‌گویند تنها شامل اعداد است و از حروف استفاده نمی‌شود. این اعداد میتوانند در رنج 0000 یا بیشتر تعریف شوند و به ترتیب از شماره 0001 شروع می‌شود. شماره سریال فاکتور به صورت برجسته و با دستگاه چاپ ملخی در چاپخانه ها به رنگ قرمز چاپ می‌گردد. این استاندارد تقریبا برای چاپ تمام فاکتورها استفاده می‌شود. معمولاً تکنیک چاپ آن به گونه ای است تا بتوان شماره سریال را از انواع چاپی آن به صورت دیجیتال و دستگاه های شماره زنی تشخیص داد.

وابستگی شماره سریال به نوع کسب و کار

بر اساس تاریخ

بعضی از کسب و کارها با توجه به نوع و اندازه کسب و کار این شماره سریال را با توجه به بعضی آیتم ها انتخاب می‌کنند. به طور مثال بعضی از کسب و کارها از روش زمانبندی برای تعیین شماره فاکتور استفاده می‌کنند. مثلا اگر سفارش در تاریخ 5-10-1401 ثبت گردیده باشد، شماره فاکتور را 14011005 انتخاب می‌کنند. با این روش شماره سریال و تاریخ ثبت سفارش با هم ادغام می‌شود و می‌توان فاکتور را با سازماندهی بهتری شناسایی کرد.

بر اساس شماره مشتری

برخی دیگر از کسب و کارها شماره سریال فاکتور را بر اساس شماره مشتری یا ادغام شماره مشتری انتخاب می‌کنند. به طور مثال اگر شماره مشتری 15 است و شماره سفارش وی 26 باشد، شماره سفارش 1526 انتخاب می‌شود. این روش شماره گذاری برای شناسایی فاکتور هر مشتری به صورت سازماندهی کارآمد می‌باشد.

بر اساس شماره پروژه

نوع دیگری از انتخاب شماره سریال برای فاکتورها وجود دارد که در آن از شماره پروژه استفاده می‌شود. به طور مثال اگر یک پروژه پیمانکاری یا خدماتی را در نظر بگیریم. هر دو طرف معامله ابتدا یک پیش فاکتور تنظیم نموده و سپس کارپرداز شروع به انجام سفارش کارفرما می‌نماید. حال اگر در روند اجرای این پروژه نیاز به تغییرات و کسر یا اضافه نمودن مبلغ آن باشد، باید فاکتور را ویرایش نمود که این امر برای کسب و کارهایی که چندین پروژه مختلف را همزمان انجام می‌دهند کاری دشوار است و امکان اشتباه شدن فاکتور پروژه ها یکدیگر بدیهی است.

برای سازماندهی کردن این موارد همراه با شروع پروژه یک کد منحصر به فرد انتخاب می‌شود که از همان کد برای فاکتورهای مرتبط با آن پروژه نیز استفاده می‌شود. می‌توان شماره های فاکتورها را به صورت ترتیبی به شماره پروژه تخصیص داد. اگر شماره پروژه 6345 باشد می‌توان اولین فاکتور را با شماره 001-6345 شروع کرد.

اما در اکثر کسب و کارهای متوسط شماره سریال فاکتورها به صورت ترتیبی انتخاب می‌شوند.

فاکتور سربرگ

نوع دیگری از فاکتورها وجود دارد که روی سربرگ شرکتی چاپ می‌شود. مزیت این نوع فاکتورها این است که نیازی به چاپ و درج لوگو و ارائه مشخصات ندارد زیرا تمام این موارد روی سربرگ چاپ گردیده است. در این باره مطلبی تحت عنوان آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی تدوین کردیم که می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

فاکتورها چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین استفاده این برگه قانونی نگهداری اطلاعات سفارشات است. اگرچه می‌توان فاکتورها را برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد:

 • محاسبه میزان درآمد. چرا که کسب و کارها می‌توانند از این طریق میزان درآمد خود را محاسبه کنند و بررسی کنند که به چه میزان درآمد در آینده نیازمندند.
 •  حسابداری. با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کالاهایی با چه قیمت هایی به چه اشخاصی و با چه قیمتی تحویل گردیده است. در نتیجه می‌توان سررسید تمام خرید و فروش ها را بررسی و حسابرسی نمود.
 • مدرک مالی. فاکتور یک سند مالی معتبر از تراکنش های خرید و فروش است و کسب و کارها را از ادعاهای غلط و کلاهبرداری های احتمالی محافظت می‌کند.
 • مالیات. فاکتورهای رسمی میزان و درصد مالیات را برای هر تراکنش به صورت مجزا ضبط می‌کنند. در نتیجه می‌توان میزان مالیات سالانه را به راحتی محاسبه نمود و همچنین برای ارائه به اداره مالیات از آن استفاده کرد.
 • آنالیز فروش. با استفاده از فاکتور صاحب کسب و کار می‌تواند آماری دقیق از زمانی که کالاها یا خدمات فروش خوب یا بد داشته اند را شناسایی کند. یا حتی می‌تواند رفتار کاربران نسبت به یک یا چند عدد کالا را بررسی کند و جهت بهبود آن اقدام نماید.

انواع مختلف فاکتورها از گذشته تا کنون

فاکتور سنگی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما اولین فاکتورها در حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النحرین ابداع شدند. در حقیقت حاکمان آن تمدن روشی را یافتند که با استفاده از آن بتوانند میزان بودجه خزانه و واردات و صادرات آن را ثبت کنند. حکام و تجار آن زمان میزان خرید و فروش معاملات خود را روی لوح های سنگی یا گلی حک می‌کردند.

فاکتورهای دست نوشت

با پیشرفت بشر و نیاز مبرم به نگهداری اطلاعات مالی انسان ها از روش های مختلفی برای ثبت تراکنش های مالی خودشان استفاده نمودند. نوشتن روی پوست حیوان، برگ درختان و گیاهان و کاغذ روش های نوین تر استفاده از فاکتور محسوب می‌شد. این فاکتورها تقریبا شامل تمام اطلاعاتی است که امروزه روی فاکتورها چاپ می‌شود.

نسخه الکترونیکی

پیدایش کامپیوترها تحول شگفتی در نحوه طراحی فاکتورها و ارائه آن ایجاد نمود. نسخه الکترونیک آن نیاز به هزینه اضافه و نیروی کار را کاهش داد و آسانتر، ارزان تر و سریعتر بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.

فاکتور آنلاین

حضور اینترنت باعث شد فاکتورهای فروش به صورت امن تر و سریعتر به دست مشتریان برسد و هزینه های اضافی مثل حمل نقل اشخاص برای دریافت یا ارسال آن از چرخه خرید و فروش حذف شود. در فاکتورهای آنلاین دیگر از کاغذ استفاده نمی‌شود و در عوض از راه ایمیل یا روش های دیگر به دست خریداران می‌رسند.

همچنین کمتر قطع شدن درختان و حفاظت بهتر از محیط زیست را می‌توان به فواید فاکتورهای الکترونیکی و آنلاین افزود.

طراحی برگه فاکتور

تقریبا تمامی فاکتورها از یک قالب واحد استفاده می‌کنند و در حقیقت استاندارد کلی برای طراحی برگه فاکتور وجود دارد. در گذشته طرح اولیه آن را روی کاغذ می‌کشیدند و تقریبا تمام چاپخانه ها برای همه مشتریان خود از یک فرمت کلی استفاده می‌کردند. به همین نحو، شکل اولیه فاکتور ایجاد شد. اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی می‌توان به راحتی فاکتورها را به شکلی دلخواه طراحی و چاپ کرد. اما از نمی‌توان از استاندارد آن خارج شد.

مواردی که قبل از طراحی باید آنها را رعایت نمود عبارتند از:

 • نوشتن کلمه فاکتور (فروش) به صورت ساده و شکیل در عنوان برگه.
 • اطلاعات تماس کسب و کار شامل نام، آدرس، شماره تلفن و شماره فکس.
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و… .
 • یک شماره منحصر به فرد و ترتیبی (شروع با عدد مشخص)، با فونت و رنگ متفاوت به نام شماره سریال.
 • نام و مشخصات کالا یا خدمات.
 • قیمت هر کالا به صورت جداگانه و مجموع آن بر اساس تعداد.
 • تاریخ ثبت اولیه یا ثبت نهایی فاکتور. (در صورت ثبت پیش فاکتور، ثبت تاریخ و پرداخت نهایی مبلغ آن).
 • جمع کل مبلغ فاکتور.
 • شرایط پرداخت مبلغ فاکتور شامل مهلت پرداخت مشتری و مهلت تحویل فروشنده و جریمه دیرکرد.
 • روش ارسال محموله به مشتری.
 • میزان تخفیف، و کسر مبلغ آن از مبلغ نهایی فاکتور.

حال که از مشخصات یک فاکتور کامل آگاه شدیم باید با استفاده از یک قالب پیش فرض فاکتور خود را طراحی کنیم. در ادامه روش طراحی فاکتور را با نرم افزار ورد به صورت ساده توضیح دادیم.

آموزش طراحی فاکتور با نرم افزار word

روش اول (طراحی با استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید. اگر از نسخه اصلی آن استفاده می‌کنید به محض باز شدن لیستی از قالب های پیش فرض ورد را می‌بینید. با در کادر سرچ بالا تایپ کنید invoice؛ لیستی از قالب های پیش فرض برای طراحی ظاهر خواهد شد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب و ویرایش کنید. در صورت عدم دسترسی به این بخش می‌توانید قالب را از منابع دیگر دانلود کرده و به ورد وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. استفاده از قالب پیش فرض باعث صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد و نیازی به آزمون خطا برای پیدا کردن طرح مناسب نخواهید داشت.

پس از انتخاب قالب طراحی روی آن کلیک کنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که اطلاعات مربوط به قالب را همراه با توضیحات نمایش می‌دهد. در صورت انتخاب آن روی دکمه Create کلیک کنید تا سند ورد ایجاد شود.

سپس قالب به حالت ویرایش ورد انتقال پیدا می‌کند. اینجا می‌توانید عبارات را تغییر دهید، موارد بلااستفاده را حذف کنید، زبان قالب را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید، رنگ ها را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید فونت و نحوه قرارگیری آیتم های موجود در فاکتور را جابجا کرده یا تغییر دهید.

سند خود را ذخیره کنید. از این پس می‌توانید از همین قالب به عنوان قالب پیش فرض تمام فاکتورهای خود استفاده کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید.

روش دوم (طراحی بدون استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید و یک سند خالی یا blank document ایجاد کنید. وارد محیط ویرایش ورد خواهید شد. بهتر است ابتدا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید تا بتوانید دقیق تر طراحی کنید.

عبارت فاکتورفروش را در بخش هدر و با اندازه ای بزرگتر و مشخص تر تایپ کنید. مکانی را برای درج تاریخ و شماره فاکتور در نظر بگیرید. لوگوی خود را به صورت مجزا در یک طرف فرم (راست یا چپ) الصاق کنید.

در بدنه فرم ابتدا اطلاعات فروشنده را به صورت کامل درج کنید. برای فاکتورهای رسمی از درج شماره ثبت و شماره اقتصادی مطمعن شوید.

سپس اطلاعات خریدار را به صورت کامل همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم درج کنید.

در سطر بعد کالاهایی که مشتری خریداری نموده را همراه با قیمت واحد و تعداد آنها و جمع کل درج کنید. می‌توانید از جدول نرم افزار ورد برای سازماندهی کردن این موارد استفاده کنید.

حتما مبلغ تخفیف و میزان کسر آن را به درستی محاسبه کرده و در ادامه فاکتور در بخشی مجزا با عنوان “مبلغ قابل پرداخت” تایپ کنید.

روش یا روش های ارسال را همراه با آدرس آنها به طور دقیق بنویسید.

یکبار تمام موارد را جهت بروز خطای احتمالی بررسی کنید و در نهایت سند فاکتور را چاپ کنید. می‌توانید با ذخیره کردن آن به عنوان قالب پیش فرض برای چاپ فاکتورهای بعدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

این مطلب مفید قصد داشت تا شما را با انواع فاکتور و نکات مهمی که باید برای طراحی و چاپ آن رعایت کنید آشنا کند. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید فاکتورهای حرفه ای و زیبا برای کسب و کار خود طراحی نمایید. به انتهای این صفحه مراجعه کنید و نظر خود راجع به این مطلب را برای ما بنویسید.