سررسید اختصاصی چیست؟

می خواهید یک سررسید اختصاصی مختص به برند خودتان داشته باشید؟

با ما در این مطلب همراه باشید تا بدانید با توجه به تیراژ و نوع سررسید چه نوع تبلیغاتی را می توانید داشته باشید.

چه زمانی تقویم سال ۱۴۰۱ می آید و بهترین زمان سفارش سررسید کی است؟

تقویم هر سال را وزارت ارشاد با توجه به مناسبت ها و رویدادهای سال جدید تنظیم می‌کند. تغییراتی که در روزهای تقویم ایجاد می شود در اواسط آبان ماه تنظیم می‌ گردد و در دسترس قرار می گیرد. از این رو تولید کنندگان آنها را با صفحات تقویم و سررسید خود مطابقت می دهند. در آخر تمامی صفحات را چک می کنند و محصولاتشان را تولید و در دسترس مردم قرار می دهند.

بهترین زمان سفارش اختصاصی سالنامه ۱۴۰۱ از اواخر آبان ماه می باشد. توجه فرمایید با داشتن وقت می توانید از آپشن های مختلفی برای سررسید خود انتخاب کنید و یا طراحی بهتری داشته باشید. به موقع می توانید سررسیدهایتان با کیفیت بالا تحویل بگیرید و آنها را عرضه نمایید.

چرا تولیدات سررسید به بازده زمانی ۲۰ الی ۳۰ روز کاری نیاز دارد؟

تولید سررسید اختصاصی

اغلب سفارش دهنده های سررسید و هدایای تبلیغاتی در نزدیکی سال نو اقدام می کنند. همین امر موجب شلوغی در چاپخانه ها و تولید کنندگان این محصولات می شود. به همین دلیل تولید کنندگان نیاز به یک بازده زمانی بین ۲۰ الی ۳۰ روز کاری دارند.

پس از ثبت سفارش شما عزیزان، تولید کننده در این بازده زمانی اقدام به تولید متریال مصرفی، صحافی، آماده سازی جلد، چاپ صفحات داخلی و… می کند. در مرحله آخر نیاز به مونتاژ کردن سفارش شما را دارد. این موارد هر یک به تنهایی چند روزی زمان برای تولید احتیاج دارد.

سررسید اختصاصی و یا سالنامه اختصاصی چیست؟

سررسیدها جزوء هدایای نفیسی هستند که سفارش دهنده می تواند با تبلیغات برند خود و حوزه ای که در آن فعالیت دارند در یک سررسید به بهترین شکل تبلیغ کنند. این بدان معنا می باشد که سررسید به صورت اختصاصی برای سفارش دهنده طراحی و تولید می کنیم.

از آنجایی که سفارش اختصاصی سررسید بر طبق نیاز و سلیقه شما ساخته می شود می توانید تغییراتی از جمله:

 • انتخاب ابعاد سررسید: اروپایی، رقعی، وزیری.

 • انتخاب جنس جلد سررسید: چرمی، پارچه ای، چرم ترمو.

 • چاپ پلاک روی جلد سررسید.

 • فرمت مناسب: روز شمار، دو روز شمار، هفته شمار، ماه شمار.

 • رنگ کاغذ: کاغذ تحریر کرم، کاغذ تحریر سفید.

 • افزودن صفحات رنگی : ۴ صفحه، ۸ صفحه، ۱۶ صفحه، ۳۲ صفحه رنگی.

 • درج لوگو در صفحات بصورت تک رنگ و یا چند رنگ.

 • درج ترام در صفحات.

 • حک لیزر و یا داغکوب.

انجام دهید. یا اگر فکر انتخابی در ذهنتان دارید می توانید با کارشناسان پدیده نقش تماس بگیرید. ایده خود را در میان بگذارید تا با بهترین ایده شما را راهنمایی کنند.

نکته: برای داشتن هر یک از این تغییرات محدودیت حداقل سفارش داریم. با ما همراه باشید تا با هر کدام بیشتر آشنا شویم و حداقل سفارش ها را بدانیم.

جهت اختصاصی کردن سررسید می توانید با توجه به تیراژتان از آیتم های زیر استفاده کنید:

قطع سررسید اختصاصی:

در مرحله اول اندازه سررسید خود را انتخاب کنید. (اروپایی، رقعی، وزیری).

جنس جلد سررسید اختصاصی:

جنس جلد سررسید را با توجه به آن چیزی که در ذهنتان دارید انتخاب کنید. حال اگر مدل و یا طرح خاصی مد نظر ندارید می توانید از بین سررسیدهای پدیده نقش جنس و طرح سررسید خود را انتخاب کنید.

درصورتی که نمونه چرم و یا پارچه ای مد نظر داشتید با ما در تماس باشید تا با راهنمایی های کارشناسان تولید سررسید پدیده نقش آنچه در ذهنتان است را برایتان تولید کنیم.

پلاک سررسید اختصاصی:

پلاک سررسید اختصاصی

داشتن پلاک بر روی جلد سررسید هدیه شما را زیباتر نشان می دهد. پلاک ها در ابعاد و مدل های متنوعی تولید می شوند که شما می توانید با توجه به اندازه لوگو و یا هر نوشته ای که می خواهید روی پلاک داشته باشید آن را انتخاب کنید. توصیه پدیده نقش این است به سایز سررسید انتخابی خود دقت کنید و اندازه پلاک مناسبی برای آن انتخاب کنید.

چاپ پلاک ها به دو دسته تقسیم می شوند:

حک لیزری پلاک

در رنگهای طلائی، دودی و نقره ای تولید می گردد. و در مدل های لب خم، نیم خم و دایره وجود دارد.

چاپ رنگی روی پلاک

پیشنهاد ما استفاده از رنگ پیش زمینه ای که نقره ای خش دار است. چرا که لوگو و یا نوشته تان را زیباتر نشان می دهد.

پلاک همراه با چاپ رنگی قیمت به نسبت بالاتری از پلاک همراه با حک لیزر دارد.

لطفا توجه فرمایید برای ثبت سفارش پلاک حداقل تیراژ ۵۰ عدد به بالا امکان پذیر است.

فرمت سررسید اختصاصی:

در مرحله دوم فرمت داخلی سررسید خود را انتخاب کنید.

حال اگر در این دو مرحله نمی دانید کدام ابعاد و فرمت را انتخاب کنید که مناسب شما باشد. می توانید با مراجعه به این صفحه از تمامی فواید و مزایا ابعاد و فرمت ها مطلع شوید و با توجه به بودجه ای که برای این سررسید اختصاصی گذاشته اید انتخابی مناسب داشته باشید.

رنگ کاغذ سررسید اختصاصی:

رنگ کاغذ

رنگ کاغذ سررسید به دو دسته تقسیم می شوند:

کاغذ تحریر سفید:

اگر به دنبال یک سررسید ارزان قیمت هستید می توانید این نوع رنگ کاغذ را انتخاب کنید. اکثرا برای تولید سررسید از تحریر ۷۰ گرم استفاده می شود. اما اگر می خواهید گرماژ کاغذتان ضخیم تر و با کیفیت تر باشد پیشنهاد ما به شما استفاده از گرماژ تحریر ۸۰ گرم است. این گرماژ یک مقدار قیمت بالاتری نسبت به گرماژ ۷۰ گرم دارد.

کاغذ تحریر کرم:

کاغذ تحریر کرم نسبت به کاغذ سفید کمی گرانتر است. استفاده از رنگ کاغذ کرم برای سررسید تولیدی شما آن را هدیه ای زیبا و نفیس نشان می دهد.

صفحات رنگی:

صفحات رنگی را می توانید در ابتدا و انتها سررسید خود داشته باشید. جنس این صفحات، گلاسه می باشد چرا که چاپ محصولات و نوشته هایتان بسیار با کیفیت تر نشان داده می شود.

در صفحات رنگی به علت فضای مناسبی که دارد می توانید تبلیغات و معرفی بیشتری از خودتان داشته باشید.

۴ صفحه رنگی:

۴ صفحه رنگی در اصطلاح ۲ برگ است. سررسید ۴ صفحه رنگی برای سفارش های تیراژ کم ۱۰۰ عدد به بالا و یا برای سررسید های آماده استفاده می شود. نحوه اتصال آن به صورت چسبی می باشد که به پیشنهاد ما استفاده از چسب دو طرفه Tesa آلمان است که به هیچ عنوان کنده نمی شود.

البته ناگفته نماند چسب صحافی هم خوب است در صورتی که با کیفیت و تمیز چسبانده شود.

۸ صفحه رنگی:

۸ صفحه رنگی در اصطلاح ۴ برگ است که برای سفارش های تیراژ ۵۰۰ عدد به بالا استفاده می شود. این ۸ صفحه رنگی قابلیت دوخته شدن بعد از فرم اول سررسید و یا قبل از فرم اول سررسید را دارد.

۱۶ صفحه رنگی:

۱۶ صفحه رنگی در اصطلاح ۸ برگ است که برای سفارش های تیراژ ۱۰۰۰ عدد به بالا مناسب است. چرا که هم از نظر هزینه به صرفه تر است و هم نحوه اتصال آن به سررسید به صورت دوخت است که بسیار محکم می باشد.

لازم به ذکر است با توجه به هزینه چاپ ۱۶ صفحه رنگی هر چقدر تیراژ بالاتر باشد مقرون به صرفه تر است. این مورد مناسب شرکت هایی می باشد که تعداد محصولات زیادی دارند و به دنبال صفحات رنگی بالایی در ابتدای سررسید می گردند.

۳۲ صفحه رنگی:

۳۲ صفحه رنگی در اصطلاح ۱۶ برگ است که برای سفارش تیراژ ۱۰۰۰ عدد به بالا مناسب است. نحوه اتصال آن به سررسید به صورت دوخت است.

لطفا توجه فرمایید برای استفاده از صفحات رنگی در سررسید هر چقدر تعداد سفارش شما بیشتر باشد از نظر هزینه ای برایتان به صرفه است.

درج لوگو:

لوگوی جلد سررسید اختصاصی

به عنوان مثال اگر لوگویی قرمز و مشکی است ۲ رنگ محاسبه می شود. هر کدام از این رنگ ها (خاکستری، آبی، مشکی و سورمه ای) به صورت مجزا باشند تک رنگ محاسبه می شود. در نتیجه قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به ۲رنگ و ۴ رنگ دارد.

بنابراین اگر به دنبال سررسید با قیمت مناسب هستید که لوگویتان هم داخل سررسید باشد، پیشنهاد پدیده نقش درج آرم لوگو به صورت تک رنگ می باشد.

لوگوی پدیده نقش نارنجی رنگ است چنانچه بخواهیم داخل صفحات چاپ کنیم به صورت تک رنگ محاسبه می شود.

لطفا توجه فرمایید برای استفاده از درج لوگو در صفحات سالنامه حداقل سفارش بالای ۱۰۰۰ عدد امکان پذیر می باشد. در کمتر از این تیراژ به دلیل به صرفه نبودن قیمت به مشتریان عزیزمان توسعه نمی کنیم.

ترام در صفحات:

در صفحات سررسیدتان لوگوی خود را می توانید به طور سایه کم رنگ در پیش زمینه صفحه داشته باشید. این تکنیک چاپ قدیمی شده است و پدیده نقش برای دیده شدن لوگوی شما و زیبایی صفحات داخلی درج لوگو در بالا و یا پایین صفحات را به شما پیشنهاد می کند.

لطفا توجه فرمایید برای استفاده از ترام در صفحات سالنامه حداقل سفارش بالای ۱۰۰۰ عدد امکان پذیر می باشد.

افزودن داغی و حک لیزر:

برخی از شرکت ها در تیراژهای بالایی سفارش سررسید دارند و قطعا قیمت برایشان مهم می باشد. پیشنهاد پدیده نقش استفاده از داغکوب و یا لیزر است زیرا نسبت به پلاک هزینه کمتری دارد. لازم به ذکر است از داغی و یا لیزر فقط برای جنس های چرم استفاده می شود.

 

حک داغکوب:

برای درج داغکوب در مرحله اول نیاز به ساخت کلیشه داریم که یک مبلغ مجزا بابت آن دریافت میشود.

درج داغکوب نسبت به حک لیزر خوانایی کمتری دارد. به همین دلیل فایل (لوگو و یا نوشته) شما نباید بسیار کوچک باشد و یک سایز استانداردی داشته باشد.

حک لیزر:

استفاده از لیزر مقداری رنگ چرم شما را تغییر می دهد و باعث زیباتر دیده شدن نوشته و یا لوگوی شما بر روی جلد سالنامه می گردد. توجه داشته باشید کیفیت و بهتر دیده شدن لیزر از داغی بهتر می باشد مخصوصا برای چرم هایی که دارای بافت هستند.

در صورتی که سررسید فرانسوی پدیده نقش مد نظرتان است شما می توانید در عطف سررسید هم برندتان را  ببینید به این شکل که ما برایتان بصورت داغکوب و یا لیزر انجام میدهیم.

لطفا توجه فرمایید برای استفاده از این موارد ذکر شده حداقل سفارش بالای ۱۰۰ عدد امکان پذیر می باشد.

امیدواریم با خواندن این مطلب توانسته باشید یک سررسید اختصاصی خوب برای هدایای خود انتخاب کرده باشید. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از موارد به مطلب سررسید یا سالنامه چیست و انواع آن کدام است؟ مراجعه کنید.

نتیجه گیری

شرکت ها و موسسات دولتی و خصوصی سفارش سررسید سالانه خود را در تیراژ بالا انجام می‌دهند. لذا لازم است از تمام موارد مهم برای سفارش خود آگاه باشند. به همین جهت در مطلب فوق سعی کردیم نکات مهمی که جهت سفارش اختصاصی سررسید باید در نظر گرفته شود را بیان نماییم.

شما نیز اگر تجربه ای در زمینه سفارش اختصاصی سررسید دارید با ما در میان بگذارید. به انتهای صفحه مراجعه نمایید و دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فاکتور آشنا کنیم و اساساً به تعریف فاکتور بپردازیم. همچنین توضیح خواهیم داد که فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور دارد. همچنین نحوه طراحی و چاپ فاکتور رسمی را با نرم افزار ورد آموزش خواهیم داد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک سند تجاری تاریخ دار است که شامل گزارشی از آیتم های خرید شرکت یا شخصی از فروشنده است. اگر این تراکنش مالی با یکی از روش های رایج پرداخت گردیده باشد، محتوای فاکتور معمولا شامل قوانین و جزئیات مربوط به سفارش و درگاه های پرداخت است. فاکتور فروش حکم یک گزارش قانونی از یک سند خرید و فروش را دارد. زیرا فاکتورها شامل نام و مشخصات فروشنده و خریدار هستند.

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی نیز مانند فاکتور است با این تفاوت که تنها برای تراکنش های مالی بین دو شرکت (اداری یا تجاری) استفاده می‌شود. تهیه فاکتور رسمی یک امر مهم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. زیرا شرکت ها می‌توانند از طریق فاکتور رسمی تراکنش های مالی خود را ردیابی کنند و از آنها برای پیگیری های مالی خود بایگانی تهیه کنند.

فاکتور های رسمی معمولاً شامل اطلاعات اداری هر دو طرف معامله است. این اطلاعات اداری را اداره مالیات (دارایی) معین نموده و تعیین کرده است که برای هر فاکتوری شماره معینی چاپ شود. اطلاعات رسمی که باید در فاکتور چاپ شود مواردی همچون نام شرکت، نام ثبتی شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت و شماره اقتصادی، آدرس دقیق پستی، کد پستی و شماره تماس می‌باشد.

شماره سریال فاکتور

هر فاکتوری شامل یک شماره است. این شماره یک کد منحصر به فرد است که برای شناسایی هر عدد فاکتور از آن بهره می‌برند. یکی از آیتم های مهم در چاپ فاکتور، مد نظر داشتن شماره فاکتور هنگام چاپ آن است. این شماره باید برای هر برگه از فاکتور کاملاً دقیق چاپ شود زیرا اگر یک شماره اشتباه شود تا انتهای فرم چاپی خطا رخ خواهد داد و هزینه و زمان از دست خواهد رفت. این شماره به شناسایی دقیق فاکتورها و بایگانی منظم آن برای گزارش گیری خریدها و فروش های هر دو طرف معامله تجاری سودمند خواهد بود.

در اکثر کشورهای جهان شماره فاکتور شامل عدد یا حروف است و با فرمت استانداردی چاپ می‌شود. مانند: MCB-12345، Mcb-12345 یا MCB12345

در ایران استاندارد استفاده از شماره فاکتور که به آن اصطلاحاً شماره سریال فاکتور هم می‌گویند تنها شامل اعداد است و از حروف استفاده نمی‌شود. این اعداد میتوانند در رنج 0000 یا بیشتر تعریف شوند و به ترتیب از شماره 0001 شروع می‌شود. شماره سریال فاکتور به صورت برجسته و با دستگاه چاپ ملخی در چاپخانه ها به رنگ قرمز چاپ می‌گردد. این استاندارد تقریبا برای چاپ تمام فاکتورها استفاده می‌شود. معمولاً تکنیک چاپ آن به گونه ای است تا بتوان شماره سریال را از انواع چاپی آن به صورت دیجیتال و دستگاه های شماره زنی تشخیص داد.

وابستگی شماره سریال به نوع کسب و کار

بر اساس تاریخ

بعضی از کسب و کارها با توجه به نوع و اندازه کسب و کار این شماره سریال را با توجه به بعضی آیتم ها انتخاب می‌کنند. به طور مثال بعضی از کسب و کارها از روش زمانبندی برای تعیین شماره فاکتور استفاده می‌کنند. مثلا اگر سفارش در تاریخ 5-10-1401 ثبت گردیده باشد، شماره فاکتور را 14011005 انتخاب می‌کنند. با این روش شماره سریال و تاریخ ثبت سفارش با هم ادغام می‌شود و می‌توان فاکتور را با سازماندهی بهتری شناسایی کرد.

بر اساس شماره مشتری

برخی دیگر از کسب و کارها شماره سریال فاکتور را بر اساس شماره مشتری یا ادغام شماره مشتری انتخاب می‌کنند. به طور مثال اگر شماره مشتری 15 است و شماره سفارش وی 26 باشد، شماره سفارش 1526 انتخاب می‌شود. این روش شماره گذاری برای شناسایی فاکتور هر مشتری به صورت سازماندهی کارآمد می‌باشد.

بر اساس شماره پروژه

نوع دیگری از انتخاب شماره سریال برای فاکتورها وجود دارد که در آن از شماره پروژه استفاده می‌شود. به طور مثال اگر یک پروژه پیمانکاری یا خدماتی را در نظر بگیریم. هر دو طرف معامله ابتدا یک پیش فاکتور تنظیم نموده و سپس کارپرداز شروع به انجام سفارش کارفرما می‌نماید. حال اگر در روند اجرای این پروژه نیاز به تغییرات و کسر یا اضافه نمودن مبلغ آن باشد، باید فاکتور را ویرایش نمود که این امر برای کسب و کارهایی که چندین پروژه مختلف را همزمان انجام می‌دهند کاری دشوار است و امکان اشتباه شدن فاکتور پروژه ها یکدیگر بدیهی است.

برای سازماندهی کردن این موارد همراه با شروع پروژه یک کد منحصر به فرد انتخاب می‌شود که از همان کد برای فاکتورهای مرتبط با آن پروژه نیز استفاده می‌شود. می‌توان شماره های فاکتورها را به صورت ترتیبی به شماره پروژه تخصیص داد. اگر شماره پروژه 6345 باشد می‌توان اولین فاکتور را با شماره 001-6345 شروع کرد.

اما در اکثر کسب و کارهای متوسط شماره سریال فاکتورها به صورت ترتیبی انتخاب می‌شوند.

فاکتور سربرگ

نوع دیگری از فاکتورها وجود دارد که روی سربرگ شرکتی چاپ می‌شود. مزیت این نوع فاکتورها این است که نیازی به چاپ و درج لوگو و ارائه مشخصات ندارد زیرا تمام این موارد روی سربرگ چاپ گردیده است. در این باره مطلبی تحت عنوان آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی تدوین کردیم که می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

فاکتورها چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین استفاده این برگه قانونی نگهداری اطلاعات سفارشات است. اگرچه می‌توان فاکتورها را برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد:

 • محاسبه میزان درآمد. چرا که کسب و کارها می‌توانند از این طریق میزان درآمد خود را محاسبه کنند و بررسی کنند که به چه میزان درآمد در آینده نیازمندند.
 •  حسابداری. با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کالاهایی با چه قیمت هایی به چه اشخاصی و با چه قیمتی تحویل گردیده است. در نتیجه می‌توان سررسید تمام خرید و فروش ها را بررسی و حسابرسی نمود.
 • مدرک مالی. فاکتور یک سند مالی معتبر از تراکنش های خرید و فروش است و کسب و کارها را از ادعاهای غلط و کلاهبرداری های احتمالی محافظت می‌کند.
 • مالیات. فاکتورهای رسمی میزان و درصد مالیات را برای هر تراکنش به صورت مجزا ضبط می‌کنند. در نتیجه می‌توان میزان مالیات سالانه را به راحتی محاسبه نمود و همچنین برای ارائه به اداره مالیات از آن استفاده کرد.
 • آنالیز فروش. با استفاده از فاکتور صاحب کسب و کار می‌تواند آماری دقیق از زمانی که کالاها یا خدمات فروش خوب یا بد داشته اند را شناسایی کند. یا حتی می‌تواند رفتار کاربران نسبت به یک یا چند عدد کالا را بررسی کند و جهت بهبود آن اقدام نماید.

انواع مختلف فاکتورها از گذشته تا کنون

فاکتور سنگی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما اولین فاکتورها در حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النحرین ابداع شدند. در حقیقت حاکمان آن تمدن روشی را یافتند که با استفاده از آن بتوانند میزان بودجه خزانه و واردات و صادرات آن را ثبت کنند. حکام و تجار آن زمان میزان خرید و فروش معاملات خود را روی لوح های سنگی یا گلی حک می‌کردند.

فاکتورهای دست نوشت

با پیشرفت بشر و نیاز مبرم به نگهداری اطلاعات مالی انسان ها از روش های مختلفی برای ثبت تراکنش های مالی خودشان استفاده نمودند. نوشتن روی پوست حیوان، برگ درختان و گیاهان و کاغذ روش های نوین تر استفاده از فاکتور محسوب می‌شد. این فاکتورها تقریبا شامل تمام اطلاعاتی است که امروزه روی فاکتورها چاپ می‌شود.

نسخه الکترونیکی

پیدایش کامپیوترها تحول شگفتی در نحوه طراحی فاکتورها و ارائه آن ایجاد نمود. نسخه الکترونیک آن نیاز به هزینه اضافه و نیروی کار را کاهش داد و آسانتر، ارزان تر و سریعتر بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.

فاکتور آنلاین

حضور اینترنت باعث شد فاکتورهای فروش به صورت امن تر و سریعتر به دست مشتریان برسد و هزینه های اضافی مثل حمل نقل اشخاص برای دریافت یا ارسال آن از چرخه خرید و فروش حذف شود. در فاکتورهای آنلاین دیگر از کاغذ استفاده نمی‌شود و در عوض از راه ایمیل یا روش های دیگر به دست خریداران می‌رسند.

همچنین کمتر قطع شدن درختان و حفاظت بهتر از محیط زیست را می‌توان به فواید فاکتورهای الکترونیکی و آنلاین افزود.

طراحی برگه فاکتور

تقریبا تمامی فاکتورها از یک قالب واحد استفاده می‌کنند و در حقیقت استاندارد کلی برای طراحی برگه فاکتور وجود دارد. در گذشته طرح اولیه آن را روی کاغذ می‌کشیدند و تقریبا تمام چاپخانه ها برای همه مشتریان خود از یک فرمت کلی استفاده می‌کردند. به همین نحو، شکل اولیه فاکتور ایجاد شد. اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی می‌توان به راحتی فاکتورها را به شکلی دلخواه طراحی و چاپ کرد. اما از نمی‌توان از استاندارد آن خارج شد.

مواردی که قبل از طراحی باید آنها را رعایت نمود عبارتند از:

 • نوشتن کلمه فاکتور (فروش) به صورت ساده و شکیل در عنوان برگه.
 • اطلاعات تماس کسب و کار شامل نام، آدرس، شماره تلفن و شماره فکس.
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و… .
 • یک شماره منحصر به فرد و ترتیبی (شروع با عدد مشخص)، با فونت و رنگ متفاوت به نام شماره سریال.
 • نام و مشخصات کالا یا خدمات.
 • قیمت هر کالا به صورت جداگانه و مجموع آن بر اساس تعداد.
 • تاریخ ثبت اولیه یا ثبت نهایی فاکتور. (در صورت ثبت پیش فاکتور، ثبت تاریخ و پرداخت نهایی مبلغ آن).
 • جمع کل مبلغ فاکتور.
 • شرایط پرداخت مبلغ فاکتور شامل مهلت پرداخت مشتری و مهلت تحویل فروشنده و جریمه دیرکرد.
 • روش ارسال محموله به مشتری.
 • میزان تخفیف، و کسر مبلغ آن از مبلغ نهایی فاکتور.

حال که از مشخصات یک فاکتور کامل آگاه شدیم باید با استفاده از یک قالب پیش فرض فاکتور خود را طراحی کنیم. در ادامه روش طراحی فاکتور را با نرم افزار ورد به صورت ساده توضیح دادیم.

آموزش طراحی فاکتور با نرم افزار word

روش اول (طراحی با استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید. اگر از نسخه اصلی آن استفاده می‌کنید به محض باز شدن لیستی از قالب های پیش فرض ورد را می‌بینید. با در کادر سرچ بالا تایپ کنید invoice؛ لیستی از قالب های پیش فرض برای طراحی ظاهر خواهد شد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب و ویرایش کنید. در صورت عدم دسترسی به این بخش می‌توانید قالب را از منابع دیگر دانلود کرده و به ورد وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. استفاده از قالب پیش فرض باعث صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد و نیازی به آزمون خطا برای پیدا کردن طرح مناسب نخواهید داشت.

پس از انتخاب قالب طراحی روی آن کلیک کنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که اطلاعات مربوط به قالب را همراه با توضیحات نمایش می‌دهد. در صورت انتخاب آن روی دکمه Create کلیک کنید تا سند ورد ایجاد شود.

سپس قالب به حالت ویرایش ورد انتقال پیدا می‌کند. اینجا می‌توانید عبارات را تغییر دهید، موارد بلااستفاده را حذف کنید، زبان قالب را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید، رنگ ها را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید فونت و نحوه قرارگیری آیتم های موجود در فاکتور را جابجا کرده یا تغییر دهید.

سند خود را ذخیره کنید. از این پس می‌توانید از همین قالب به عنوان قالب پیش فرض تمام فاکتورهای خود استفاده کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید.

روش دوم (طراحی بدون استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید و یک سند خالی یا blank document ایجاد کنید. وارد محیط ویرایش ورد خواهید شد. بهتر است ابتدا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید تا بتوانید دقیق تر طراحی کنید.

عبارت فاکتورفروش را در بخش هدر و با اندازه ای بزرگتر و مشخص تر تایپ کنید. مکانی را برای درج تاریخ و شماره فاکتور در نظر بگیرید. لوگوی خود را به صورت مجزا در یک طرف فرم (راست یا چپ) الصاق کنید.

در بدنه فرم ابتدا اطلاعات فروشنده را به صورت کامل درج کنید. برای فاکتورهای رسمی از درج شماره ثبت و شماره اقتصادی مطمعن شوید.

سپس اطلاعات خریدار را به صورت کامل همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم درج کنید.

در سطر بعد کالاهایی که مشتری خریداری نموده را همراه با قیمت واحد و تعداد آنها و جمع کل درج کنید. می‌توانید از جدول نرم افزار ورد برای سازماندهی کردن این موارد استفاده کنید.

حتما مبلغ تخفیف و میزان کسر آن را به درستی محاسبه کرده و در ادامه فاکتور در بخشی مجزا با عنوان “مبلغ قابل پرداخت” تایپ کنید.

روش یا روش های ارسال را همراه با آدرس آنها به طور دقیق بنویسید.

یکبار تمام موارد را جهت بروز خطای احتمالی بررسی کنید و در نهایت سند فاکتور را چاپ کنید. می‌توانید با ذخیره کردن آن به عنوان قالب پیش فرض برای چاپ فاکتورهای بعدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

این مطلب مفید قصد داشت تا شما را با انواع فاکتور و نکات مهمی که باید برای طراحی و چاپ آن رعایت کنید آشنا کند. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید فاکتورهای حرفه ای و زیبا برای کسب و کار خود طراحی نمایید. به انتهای این صفحه مراجعه کنید و نظر خود راجع به این مطلب را برای ما بنویسید.