ویژگی های یک دفتر یادداشت مناسب کدام است؟

مطلب دفتر یادداشت

ما انسانها برای رسیدن به موفقیت ها و هدفهایمان در زندگی نیاز به یادگیری و آموزش داریم. یادگیری از همان زمان کودکی شروع می‌شود و شامل هر فردی می‌باشد. بهترین وسیله ای که برای یادگیری بهتر به ما کمک می کند و از همان دوران کودکی با آن سر و کار داریم چیست؟ قطعاً دفتر یادداشت و دفتر برنامه ریزی می باشد.

دفتر یادداشت ها در تنوعات بسیاری تولید و عرضه می‌گردند. می‌توان از ویژگی های آنها به ابعاد، جنس، طرح و غیره اشاره کرد.

دفتر یادداشت جزوء کالاهایی می‌باشد در بین مردم که از آن استفاده های گوناگونی می‌شود. برخی برای یادگیری حروف الفبا، بعضی برای نوشتن اهداف، برخی برای پیگیری کارهای روزانه خود از آنها استفاده می‌کنند. از این رو قطعا جنس، ابعاد و حتی تعداد برگ برای افرادهای متفاوت مهم می باشد.

بیایید با یکدیگر بیشتر از این وسیله پر کاربرد بدانیم:

نوع صحافی دفتر یادداشت

 • دفتر یادداشت سیمی به اسم سیمی مارپیچ هم شناخته می‌شود. این صحافی در بین دفترهای سیمی پرطرفدارتر می باشد. سیمها به صورت مارپیچ عبور کرده و مانند یک محافظ از برگه هایش نگهداری می‌کند. به این معنی که به هیچ عنوان تا زمانی که برگه ای را از آن جدا نکنیم، جدا نمی‌شود. جنس این سیم از یک مفتول فلزی تولید می‌شود.
 • سیمی فنری که فنر دوبل به حساب می‌آید. بسیاری از ما آنها را دیده و حتی استفاده کرده ایم. می‌توان اشاره نمود در بیشتر تقویم رومیزی ها تماما از فنر دوبل استفاده می‌شود و جذابیت بالایی در بین گروه سیمی دارد.
 • صحافی چسب گرم که در این دفاتر تمامی برگه ها به صورت اوراق به هم چسبانده می‌شوند. یعنی به صورت تک به تک. تکنیک صحافی کتاب های درسی به این شکل انجام می‌شود.
 • صحافی چسب سرد همانطور که از نامش مشخص است از چسب سرد استفاده می‌کند. متاسفانه به علت تکنیک صحافی ضعیف، بازدهی آن برای استفاده در طولانی مدت مناسب نیست. ما این نوع صحافی را به شما عزیزان توصیه نمی‌کنیم.
 • دفتر صحافی دوخت که برگه های کاغذ به صورت زوج به وسیله ماشین دوخت کاغذ به هم دوخته می‌شوند.
 • جلدبندی دوخت و چسب گرم که برای دوام و محکمی کارهایی مانند تولیدات سررسیدها و تولیدات کارهای نفیس از این تکنیک استفاده می‌شود. تکنیک صحافی دوخت و چسب گرم اینگونه است که برگه ها به صورت زوج دوخته می‌شوند، سپس چسب می‌خورند. نوع تکنیک دوخت و چسب گرم در استفاده طولانی مدت توصیه می‌شود. به صورتی که اگر چندین سال هم استفاه کنید، شکل ظاهری و مقاومت خود را از دست نمی‌دهد.
 • از تکنیک منگنه نیز برای صحافی دفتر یادداشت استفاده می‌شود. با این تکنیک تعدادی کاغذ، بین ۴۰ تا ۸۰ برگ را میتوان منگنه کرد که این تکنیک قدیمی ترین مدل صحافی می‌باشد.

ابعاد دفتر یادداشت

گروه دفتر یادداشت ها را به سه دسته می توانیم تقسیم کنیم:

 • دفتر یادداشت سایز بزرگ که می توان در گروه A4 و B5 قرار بدهیم.
 • نوت سایز متوسط که می توان در گروه A5 و B6 قرار بدهیم.
 • دفتر یادداشت سایز کوچک که می توان در گروه A6 و A7 قرار بدهیم.

ناگفته نماند دفتر در سایز A3 برای کسانی که طراحی اتود می زنند و یا نقاشی می کنند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

وزن دفتر یادداشت

مطلب دفتر یادداشت

 

بله درست متوجه شدید وزن دفتر هم یکی از موارد پراهمیت برای خرید یک دفتر یادداشت محسوب می‌گردد. اکثر ما برای خرید دفتر یادداشت به طراحی جلد، ابعاد، تعداد برگ توجه می‌کنیم. در حالی که وزن دفتر یک فاکتور مهم در تولیدات دفتر یادداشت است.

با ما همراه باشید تا ببینیم به چه شکلی می توان وزن یک دفتر را بدون تغییر ابعاد و تعداد برگ کاهش و یا افزایش داد!

اگر بخواهیم دفتر سبک وزن داشته باشیم می‌توانیم گرماژ کاغذ خود را کم کنیم. بیشتر مواقع هنگام نوشتن بر روی کاغذ می‌بینیم خط هایی که پشت کاغذ چاپ شده اند از این رو مشخص هستند. و یا یک مثال راحت تر وقتی در دفتر خود شروع به نوشتن می کنیم و آن صفحه به اتمام رسید می‌خواهیم پشت آن صفحه بنویسیم اما می‌بینیم نوشته ها جای انداخته و حتی از پشت برگه دیده می‌شوند. اینگونه می‌فهمیم که گرماژ کاغذ کم است.

معمولا برای کاهش وزن کاغذها از گرماژهای ۵۸ گرم تا ۶۸ گرم در یک متر مربع استفاده می‌شوند. اما استفاده از این گرماژها بر روی قیمت دفترها هم تاثیر می‌گذارند و قیمت کمتری دارند.

و اما بهترین دفتر یادداشت که می توان تولید کرد استفاده از کاغذ با گرماژ ۷۰ گرم می‌باشد. ضخامت و کیفیت این نوع کاغذ ثابت شده می‌باشد و از نظر قیمت، نسبت به ارزان قیمت ها مقداری بیشتر است. اما وزن دفتر به مراتب بالا نمیرود که یک دانش آموز و یا یک فرد حمل آن برایشان سخت باشد. به طوری که در خیلی از مواقع اصلا وزن دفتر حس نمی‌شود.

قانون پدیده نقش استفاده از با کیفیت ترین متریال ها می باشد پس پیشنهاد ما برای خرید با کیفیت یک دفتر یادداشت با کاغذ ۷۰ گرم است.

تعداد برگ:

تعداد برگ دفتر یادداشت ها کاملا متغیر هستند. یک تولید کننده با توجه به نیاز مشتریان خود تعداد برگ های متفاوتی تولید می کند. به طور مثال از ۵۰، ۶۰، ۷۰، ۱۰۰ الی ۲۰۰ برگ تولید می شود.

نوع و جنس جلد:

 • جلد دفتر یادداشت:

نوع جلد دفتر یادداشت ها به صورت Hard Cover و یا Soft Cover تولید می شوند. Hard Cover  یعنی جلد از مقوایی سخت و ضخیم تولید شده است. جلد Soft Cover یک حالت نرمی و انعطاف پذیری دارد که هر یک با توجه به نوع سلیقه و نیاز مشتریان انتخاب و خریداری می شوند.

 • جنس جلد دفتر یادداشت:

جنس جلد دفتر یادداشت درانواع مختلفی تولید و عرضه می گردد از جمله:

 • جلد پارچه ای

همانطور که از نامش مشخص است از جنس پارچه می باشد و آن را می‌توان در تنوعات بسیاری تولید نمود. جذابیت بسیاری دارد و در استفاده طولانی مدت مقاومت مطلوبی دارد.

 • رویه چرمی:

دفتر یادداشت چرمی بسیار جذاب و شیک می باشد و طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است. نوت بوک چرمی بیشتر مورد استفاده دانشجویان، کارمندان، مدیران و … هستند.

 • جلد گلاسه:

معمولا در دفاتر فانتزی با چاپهای بالایی که صورت می گیرد کیفیت بالایی دارند. جهت تولید از کاغذهای گلاسه به اصطلاح روغنی با گرماژ بالا استفاده می کنند که با توجه به جلد بودن آن ضخیم تر و آسیب ناپذیر باشند. از دیگر موارد سلفون روی جلد گلاسه است که سلفون ها هم دو نوع داریم براق و مات. مثل دفاتری که می‌بینید خیلی برق میزنند یا ماتی خیلی زیادی دارند.

علت استفاده از سلفون روی پوشش جلد برای کثیف نشدن آن می باشد. چون در هنگام استفاده طولانی مدت و یا مقاومت جلد دفتر در برابر رطوبت و یا ریختن آب و غیره آسیب نبیند.

طراحی جلد:

برای تولید دفاترهای پارچه ای هم می توان از چاپ رنگی استفاده نمود. نسبت به نوع پارچه می توان روی آن درج پلاک انجام داد.

در تولیدات دفاتر چرمی هم می توان از نقره کوب، طلاکوب، لیزر، داغی، درج پلاک. حتی بسته به نوع چرم چاپ سیلک هم انجام داد.

جهت تولیدات دفاتر کاغذ روغنی ( گلاسه ) به علت کیفیت بالایی که برای چاپ دارد طرح و رنگ ها بسیار زیبا بر روی این جلد نشان داده می شوند. جذابیت آن باعث می‌شود این دفاتر بیشترین طرفدار بین دانش آموزان را داشته باشد. زیرا تولید کننده ها با استفاده از طرح های کارتونی و رنگی آنها را به خود جذب می کنند.

جمع بندی

مقاله بالا تقریباً شامل همه نکاتی که برای خرید یک دفتر یادداشت لازم است بدانید می‌باشد. هنگام خرید به مقدار یادداشت و تعداد برگ که در یک دفتر دارد، ابعاد و طراحی جلد دفتر یادداشت حتما توجه کنید. اینگونه پس از خرید و استفاده از آن رضایت کامل خواهید داشت.

” پدیده نقش همراه همیشگی شما “ از شما دعوت می‌کند تا با ارسال نظرات سازنده خود ما را در بهبود خدمات یاری رسانید. به انتهای همین صفحه مراجعه کرده و نظر خود را برای ما ثبت نمایید.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فاکتور آشنا کنیم و اساساً به تعریف فاکتور بپردازیم. همچنین توضیح خواهیم داد که فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور دارد. همچنین نحوه طراحی و چاپ فاکتور رسمی را با نرم افزار ورد آموزش خواهیم داد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک سند تجاری تاریخ دار است که شامل گزارشی از آیتم های خرید شرکت یا شخصی از فروشنده است. اگر این تراکنش مالی با یکی از روش های رایج پرداخت گردیده باشد، محتوای فاکتور معمولا شامل قوانین و جزئیات مربوط به سفارش و درگاه های پرداخت است. فاکتور فروش حکم یک گزارش قانونی از یک سند خرید و فروش را دارد. زیرا فاکتورها شامل نام و مشخصات فروشنده و خریدار هستند.

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی نیز مانند فاکتور است با این تفاوت که تنها برای تراکنش های مالی بین دو شرکت (اداری یا تجاری) استفاده می‌شود. تهیه فاکتور رسمی یک امر مهم برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. زیرا شرکت ها می‌توانند از طریق فاکتور رسمی تراکنش های مالی خود را ردیابی کنند و از آنها برای پیگیری های مالی خود بایگانی تهیه کنند.

فاکتور های رسمی معمولاً شامل اطلاعات اداری هر دو طرف معامله است. این اطلاعات اداری را اداره مالیات (دارایی) معین نموده و تعیین کرده است که برای هر فاکتوری شماره معینی چاپ شود. اطلاعات رسمی که باید در فاکتور چاپ شود مواردی همچون نام شرکت، نام ثبتی شرکت، شناسه ملی، شماره ثبت و شماره اقتصادی، آدرس دقیق پستی، کد پستی و شماره تماس می‌باشد.

شماره سریال فاکتور

هر فاکتوری شامل یک شماره است. این شماره یک کد منحصر به فرد است که برای شناسایی هر عدد فاکتور از آن بهره می‌برند. یکی از آیتم های مهم در چاپ فاکتور، مد نظر داشتن شماره فاکتور هنگام چاپ آن است. این شماره باید برای هر برگه از فاکتور کاملاً دقیق چاپ شود زیرا اگر یک شماره اشتباه شود تا انتهای فرم چاپی خطا رخ خواهد داد و هزینه و زمان از دست خواهد رفت. این شماره به شناسایی دقیق فاکتورها و بایگانی منظم آن برای گزارش گیری خریدها و فروش های هر دو طرف معامله تجاری سودمند خواهد بود.

در اکثر کشورهای جهان شماره فاکتور شامل عدد یا حروف است و با فرمت استانداردی چاپ می‌شود. مانند: MCB-12345، Mcb-12345 یا MCB12345

در ایران استاندارد استفاده از شماره فاکتور که به آن اصطلاحاً شماره سریال فاکتور هم می‌گویند تنها شامل اعداد است و از حروف استفاده نمی‌شود. این اعداد میتوانند در رنج 0000 یا بیشتر تعریف شوند و به ترتیب از شماره 0001 شروع می‌شود. شماره سریال فاکتور به صورت برجسته و با دستگاه چاپ ملخی در چاپخانه ها به رنگ قرمز چاپ می‌گردد. این استاندارد تقریبا برای چاپ تمام فاکتورها استفاده می‌شود. معمولاً تکنیک چاپ آن به گونه ای است تا بتوان شماره سریال را از انواع چاپی آن به صورت دیجیتال و دستگاه های شماره زنی تشخیص داد.

وابستگی شماره سریال به نوع کسب و کار

بر اساس تاریخ

بعضی از کسب و کارها با توجه به نوع و اندازه کسب و کار این شماره سریال را با توجه به بعضی آیتم ها انتخاب می‌کنند. به طور مثال بعضی از کسب و کارها از روش زمانبندی برای تعیین شماره فاکتور استفاده می‌کنند. مثلا اگر سفارش در تاریخ 5-10-1401 ثبت گردیده باشد، شماره فاکتور را 14011005 انتخاب می‌کنند. با این روش شماره سریال و تاریخ ثبت سفارش با هم ادغام می‌شود و می‌توان فاکتور را با سازماندهی بهتری شناسایی کرد.

بر اساس شماره مشتری

برخی دیگر از کسب و کارها شماره سریال فاکتور را بر اساس شماره مشتری یا ادغام شماره مشتری انتخاب می‌کنند. به طور مثال اگر شماره مشتری 15 است و شماره سفارش وی 26 باشد، شماره سفارش 1526 انتخاب می‌شود. این روش شماره گذاری برای شناسایی فاکتور هر مشتری به صورت سازماندهی کارآمد می‌باشد.

بر اساس شماره پروژه

نوع دیگری از انتخاب شماره سریال برای فاکتورها وجود دارد که در آن از شماره پروژه استفاده می‌شود. به طور مثال اگر یک پروژه پیمانکاری یا خدماتی را در نظر بگیریم. هر دو طرف معامله ابتدا یک پیش فاکتور تنظیم نموده و سپس کارپرداز شروع به انجام سفارش کارفرما می‌نماید. حال اگر در روند اجرای این پروژه نیاز به تغییرات و کسر یا اضافه نمودن مبلغ آن باشد، باید فاکتور را ویرایش نمود که این امر برای کسب و کارهایی که چندین پروژه مختلف را همزمان انجام می‌دهند کاری دشوار است و امکان اشتباه شدن فاکتور پروژه ها یکدیگر بدیهی است.

برای سازماندهی کردن این موارد همراه با شروع پروژه یک کد منحصر به فرد انتخاب می‌شود که از همان کد برای فاکتورهای مرتبط با آن پروژه نیز استفاده می‌شود. می‌توان شماره های فاکتورها را به صورت ترتیبی به شماره پروژه تخصیص داد. اگر شماره پروژه 6345 باشد می‌توان اولین فاکتور را با شماره 001-6345 شروع کرد.

اما در اکثر کسب و کارهای متوسط شماره سریال فاکتورها به صورت ترتیبی انتخاب می‌شوند.

فاکتور سربرگ

نوع دیگری از فاکتورها وجود دارد که روی سربرگ شرکتی چاپ می‌شود. مزیت این نوع فاکتورها این است که نیازی به چاپ و درج لوگو و ارائه مشخصات ندارد زیرا تمام این موارد روی سربرگ چاپ گردیده است. در این باره مطلبی تحت عنوان آموزش جامع طراحی سربرگ شرکتی تدوین کردیم که می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

فاکتورها چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین استفاده این برگه قانونی نگهداری اطلاعات سفارشات است. اگرچه می‌توان فاکتورها را برای مقاصد دیگری نیز استفاده کرد:

 • محاسبه میزان درآمد. چرا که کسب و کارها می‌توانند از این طریق میزان درآمد خود را محاسبه کنند و بررسی کنند که به چه میزان درآمد در آینده نیازمندند.
 •  حسابداری. با استفاده از آن می‌توان فهمید چه کالاهایی با چه قیمت هایی به چه اشخاصی و با چه قیمتی تحویل گردیده است. در نتیجه می‌توان سررسید تمام خرید و فروش ها را بررسی و حسابرسی نمود.
 • مدرک مالی. فاکتور یک سند مالی معتبر از تراکنش های خرید و فروش است و کسب و کارها را از ادعاهای غلط و کلاهبرداری های احتمالی محافظت می‌کند.
 • مالیات. فاکتورهای رسمی میزان و درصد مالیات را برای هر تراکنش به صورت مجزا ضبط می‌کنند. در نتیجه می‌توان میزان مالیات سالانه را به راحتی محاسبه نمود و همچنین برای ارائه به اداره مالیات از آن استفاده کرد.
 • آنالیز فروش. با استفاده از فاکتور صاحب کسب و کار می‌تواند آماری دقیق از زمانی که کالاها یا خدمات فروش خوب یا بد داشته اند را شناسایی کند. یا حتی می‌تواند رفتار کاربران نسبت به یک یا چند عدد کالا را بررسی کند و جهت بهبود آن اقدام نماید.

انواع مختلف فاکتورها از گذشته تا کنون

فاکتور سنگی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما اولین فاکتورها در حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النحرین ابداع شدند. در حقیقت حاکمان آن تمدن روشی را یافتند که با استفاده از آن بتوانند میزان بودجه خزانه و واردات و صادرات آن را ثبت کنند. حکام و تجار آن زمان میزان خرید و فروش معاملات خود را روی لوح های سنگی یا گلی حک می‌کردند.

فاکتورهای دست نوشت

با پیشرفت بشر و نیاز مبرم به نگهداری اطلاعات مالی انسان ها از روش های مختلفی برای ثبت تراکنش های مالی خودشان استفاده نمودند. نوشتن روی پوست حیوان، برگ درختان و گیاهان و کاغذ روش های نوین تر استفاده از فاکتور محسوب می‌شد. این فاکتورها تقریبا شامل تمام اطلاعاتی است که امروزه روی فاکتورها چاپ می‌شود.

نسخه الکترونیکی

پیدایش کامپیوترها تحول شگفتی در نحوه طراحی فاکتورها و ارائه آن ایجاد نمود. نسخه الکترونیک آن نیاز به هزینه اضافه و نیروی کار را کاهش داد و آسانتر، ارزان تر و سریعتر بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.

فاکتور آنلاین

حضور اینترنت باعث شد فاکتورهای فروش به صورت امن تر و سریعتر به دست مشتریان برسد و هزینه های اضافی مثل حمل نقل اشخاص برای دریافت یا ارسال آن از چرخه خرید و فروش حذف شود. در فاکتورهای آنلاین دیگر از کاغذ استفاده نمی‌شود و در عوض از راه ایمیل یا روش های دیگر به دست خریداران می‌رسند.

همچنین کمتر قطع شدن درختان و حفاظت بهتر از محیط زیست را می‌توان به فواید فاکتورهای الکترونیکی و آنلاین افزود.

طراحی برگه فاکتور

تقریبا تمامی فاکتورها از یک قالب واحد استفاده می‌کنند و در حقیقت استاندارد کلی برای طراحی برگه فاکتور وجود دارد. در گذشته طرح اولیه آن را روی کاغذ می‌کشیدند و تقریبا تمام چاپخانه ها برای همه مشتریان خود از یک فرمت کلی استفاده می‌کردند. به همین نحو، شکل اولیه فاکتور ایجاد شد. اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای طراحی می‌توان به راحتی فاکتورها را به شکلی دلخواه طراحی و چاپ کرد. اما از نمی‌توان از استاندارد آن خارج شد.

مواردی که قبل از طراحی باید آنها را رعایت نمود عبارتند از:

 • نوشتن کلمه فاکتور (فروش) به صورت ساده و شکیل در عنوان برگه.
 • اطلاعات تماس کسب و کار شامل نام، آدرس، شماره تلفن و شماره فکس.
 • اطلاعات خریدار شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و… .
 • یک شماره منحصر به فرد و ترتیبی (شروع با عدد مشخص)، با فونت و رنگ متفاوت به نام شماره سریال.
 • نام و مشخصات کالا یا خدمات.
 • قیمت هر کالا به صورت جداگانه و مجموع آن بر اساس تعداد.
 • تاریخ ثبت اولیه یا ثبت نهایی فاکتور. (در صورت ثبت پیش فاکتور، ثبت تاریخ و پرداخت نهایی مبلغ آن).
 • جمع کل مبلغ فاکتور.
 • شرایط پرداخت مبلغ فاکتور شامل مهلت پرداخت مشتری و مهلت تحویل فروشنده و جریمه دیرکرد.
 • روش ارسال محموله به مشتری.
 • میزان تخفیف، و کسر مبلغ آن از مبلغ نهایی فاکتور.

حال که از مشخصات یک فاکتور کامل آگاه شدیم باید با استفاده از یک قالب پیش فرض فاکتور خود را طراحی کنیم. در ادامه روش طراحی فاکتور را با نرم افزار ورد به صورت ساده توضیح دادیم.

آموزش طراحی فاکتور با نرم افزار word

روش اول (طراحی با استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید. اگر از نسخه اصلی آن استفاده می‌کنید به محض باز شدن لیستی از قالب های پیش فرض ورد را می‌بینید. با در کادر سرچ بالا تایپ کنید invoice؛ لیستی از قالب های پیش فرض برای طراحی ظاهر خواهد شد که می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب و ویرایش کنید. در صورت عدم دسترسی به این بخش می‌توانید قالب را از منابع دیگر دانلود کرده و به ورد وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. استفاده از قالب پیش فرض باعث صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد و نیازی به آزمون خطا برای پیدا کردن طرح مناسب نخواهید داشت.

پس از انتخاب قالب طراحی روی آن کلیک کنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که اطلاعات مربوط به قالب را همراه با توضیحات نمایش می‌دهد. در صورت انتخاب آن روی دکمه Create کلیک کنید تا سند ورد ایجاد شود.

سپس قالب به حالت ویرایش ورد انتقال پیدا می‌کند. اینجا می‌توانید عبارات را تغییر دهید، موارد بلااستفاده را حذف کنید، زبان قالب را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید، رنگ ها را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید. حتی می‌توانید فونت و نحوه قرارگیری آیتم های موجود در فاکتور را جابجا کرده یا تغییر دهید.

سند خود را ذخیره کنید. از این پس می‌توانید از همین قالب به عنوان قالب پیش فرض تمام فاکتورهای خود استفاده کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید.

روش دوم (طراحی بدون استفاده از قالب):

نرم افزار ورد را باز کنید و یک سند خالی یا blank document ایجاد کنید. وارد محیط ویرایش ورد خواهید شد. بهتر است ابتدا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ بکشید تا بتوانید دقیق تر طراحی کنید.

عبارت فاکتورفروش را در بخش هدر و با اندازه ای بزرگتر و مشخص تر تایپ کنید. مکانی را برای درج تاریخ و شماره فاکتور در نظر بگیرید. لوگوی خود را به صورت مجزا در یک طرف فرم (راست یا چپ) الصاق کنید.

در بدنه فرم ابتدا اطلاعات فروشنده را به صورت کامل درج کنید. برای فاکتورهای رسمی از درج شماره ثبت و شماره اقتصادی مطمعن شوید.

سپس اطلاعات خریدار را به صورت کامل همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادیم درج کنید.

در سطر بعد کالاهایی که مشتری خریداری نموده را همراه با قیمت واحد و تعداد آنها و جمع کل درج کنید. می‌توانید از جدول نرم افزار ورد برای سازماندهی کردن این موارد استفاده کنید.

حتما مبلغ تخفیف و میزان کسر آن را به درستی محاسبه کرده و در ادامه فاکتور در بخشی مجزا با عنوان “مبلغ قابل پرداخت” تایپ کنید.

روش یا روش های ارسال را همراه با آدرس آنها به طور دقیق بنویسید.

یکبار تمام موارد را جهت بروز خطای احتمالی بررسی کنید و در نهایت سند فاکتور را چاپ کنید. می‌توانید با ذخیره کردن آن به عنوان قالب پیش فرض برای چاپ فاکتورهای بعدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

این مطلب مفید قصد داشت تا شما را با انواع فاکتور و نکات مهمی که باید برای طراحی و چاپ آن رعایت کنید آشنا کند. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مطلب بتوانید فاکتورهای حرفه ای و زیبا برای کسب و کار خود طراحی نمایید. به انتهای این صفحه مراجعه کنید و نظر خود راجع به این مطلب را برای ما بنویسید.